ورود به پشتیبانی نرم افزار

ورود به پشتیبانی میزبانی


 

انکرتکست چیست؟ و چه کاربردی در سئو سایت دارد؟

انکرتکست چیست؟ و چه کاربردی در سئو سایت دارد؟

حتماً شما هم در سایت‌های مختلف روی کلمه یا عباراتی کلیک کرده‌اید که در نتیجه به صفحه دیگری هدایت شده‌اید، متنی که شما روی آن کلیک کردید انکرتکست یا متن لینک دارد که اگر به روش صحیح انتخاب شود، احتمال اینکه کاربر روی آن کلیک کند بسیار افزایش می‌یابد ، همچنین در سئو سایت نیز تأثیر مثبتی خواهد داشت، در ادامه با انکرتکست و اهمیت آن بیشتر آشنا خواهید شد.

انکرتکست (Anchor Text) چیست؟

انکرتکست کلمه یا عبارتی است که در یک متن وجود داشته و کاربر با کلیک کردن روی آن، به سایت یا متن دیگری ارجاع داده می‌شود.
در ضمن رنگ انکرتکست معمولاً با سایر خطوط دیگر متن متفاوت بوده و اغلب به رنگ آبی است و گاهی اوقات زیر انکرتکست هم خطی وجود دارد، در‌ واقع انکرتکست همان متن لینک است.
Anchor textمقاله یا سایتی که به آن پیوند داده شده را به نحوی توصیف می‌کند که بازدیدکنندگان را به کلیک کردن روی آن تشویق می‌نماید.
همچنین به علت اینکه متن لینک و URLبا هم ارتباط دارند، موتورهای جستجو نیز این موضوع را تشخیص داده و می‌فهمند که مقاله لینک داده شده مرتبط است، بنابراین باید به نحوی به مطالب دیگر فرآیند لینک‌دهی را انجام دهید که برای خواننده طبیعی به نظر برسد.
نحوه نمایش انکرتکست در HTMLبه این صورت است که بخش اول آدرس URLرا شامل می‌شود و بخش دوم  مربوط به توصیف لینک بوده و کلمه یا عبارتی است که بین دو تگ aمی‌آید و انکرتکست نام دارد.

<a href=”https://domain.com/cost-of-professional-SEO”>هزینه سئو حرفه‌ای</a>

در مثال بالا عبارت «هزینه سئو حرفه‌ای» انکرتکست ما است و آدرس لینکی که می‌خواهیم کاربر با کلیک روی انکرتکست «هزینه سئو حرفه‌ای» به آنجا هدایت شود داخل خصوصیت hrefقرار گرفته است.
و همان‌طور که قبلاً گفتیم متن انکرتکست معمولاً آبی رنگ است و به این صورت به کاربر نمایش داده می‌شود:  هزینه سئو حرفه‌ای

چرا انکرتکست برای سئو مهم است؟

وجود لینک‌های داخلی سایت به موتورهای جستجو در امر شناخت ساختار سایت کمک کرده و همچنین متن لینک‌ها (انکرتکست‌) به موتورهای جستجو مانند گوگل یا یاهو یاری می‌رساند تا لینک‌های داخلی را درک کنند.
زمانی‌که شما به یک محتوای دیگر لینک می‌دهید، موتور جستجو از انکرتکست به عنوان نشانگر موضوع صفحه لینک شده بهره می‌گیرد.
متن پیوندعلاوه بر موتورهای جستجو برای بازدیدکنندگان وب‌سایت نیز اهمیت زیادی دارد چرا که ارزش یک لینک را مشخص کرده و به آن‌ها نمایش می‌دهد که به کجا ارجاع داده خواهند شد.
نکته‌ای که در انتخاب متن پیوند باید به آن توجه داشته باشید این است که از عبارت کلیدی در انکرتکست استفاده نکنید چون که این کار هم کاربران و هم موتورهای جستجو را گیج می‌کند، بنابراین سعی کنید لینک‌های رقابتی را به کار نبرید.

 

انواع انکرتکست

متن‌های پیوند در لینک‌های داخلی و خارجی انواع مختلفی دارند که به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • استفاده از نام برند به عنوان متن پیوند، مانند: Google
 • آدرس URLبه عنوان متن لینک استفاده می‌شود که توصیه نمی‌شود از این روش استفاده کنید، به عنوان مثال:https://www.google.com
 • استفاده از نام سایت مانند: Google.com
 • استفاده از عنوان مقاله یا صفحه برای انکرتکست، به عنوان مثال:انکرتکست چیست؟
 • بهره گرفتن از کلمه یا عبارت کلیدی برای متن پیوند
 • استفاده از کلمات کلیدی مرتبط به عنوان انکرتکست
 • استفاده از انکرتکست‌های عمومی مانند «اینجا را کلیک کنید» یا «بیشتر بخوانید»، از متن‌های لینک عمومی استفاده نکنید، و برای بازدیدکنندگان مشخص کنید که موضوع لینک درباره چه چیزی است.

چگونه انکرتکست‌های خود را ارتقا دهیم

 • هنگام افزودن لینک‌ها، اطمینان پیدا کنید که با بقیه متن هماهنگ هستند.
 • متن پیوند با محتوایی که به آن لینک می‌دهید باید مطابقت داشته باشد.
 • از فریب دادن بازدیدکنندگان با متن‌های پیوند فریبنده و بی‌ربط خودداری کنید.
 • حتماً متن پیوند را برای کاربر مشخص کنید که متوجه شود قابل کلیک کردن است.

نتیجه‌گیری

 

متنی که برای انکرتکست انتخاب می‌شود باید با موضوع صفحه‌ای که قصد لینک دادن به آن را دارید مرتبط باشد که این کار هم کاربران را تشویق به کلیک کردن می‌کند و هم اینکه باعث بهبود سئو سایت خواهد شد.
در این مقاله با انکرتکست و انواع آن و همچنین نحوه ایجاد انکرتکست بهینه و سودمند آشنا شدید که امیدواریم برای شما مفید باشد.