آریانیک ...

مجله آریانیک - اخبار > فایل htaccess چیست و چه کاربردهایی دارد؟

Aryanic Blog

Blogچهارشنبه ١٥ دی ١٤٠٠ ١٠:٥٢
photo

htaccess چیست؟

ساختار سطح بالای یک وب‌سایت، به‌وسیله فایل htaccess کنترل می‌شود. یکی از وب سرورهایی که این فایل را پشتیبانی می‌کند apache  است. عملکرد فایل htaccess در سطح یک دایرکتوری است که به این فایل‌ها اجازه می‌دهد تنظیمات ساختار کلی htaccess را به هم بزنند. همچنین htaccess  باعث می‌شود تا افراد بتوانند که بدون نیاز به ویرایش فایل‌های ساختار سرور، تغییراتی در ساختار وب‌سایت خود به وجود آورند.

فایل‌های htaccess  امکان دارد باعث تغییر  تنظیمات نرم‌افزار سرورappache شوند تا عملکردها و ویژگی‌های اضافی را که وب سرور appache به جدول می‌کشد، فعال شود. ما می توانیم از فایل htaccess برای تبادل تنظیمات مختلف در نرم افزار وب سرورappace استفاده کنیم. به علاوه، هر کسی می‌تواند

 htaccess file را به کار بگیرد تا کنترل بیشتری بر چندین جنبه از وب سرور appache داشته باشد. در ادامه، بیشتر به آموزش htaccess  خواهیم پرداخت.

فایل htaccess                                                        

چرا آن را htaccess می‌نامند؟

htaccess به معنای "دسترسی به ابر متن" است. این اسم از دایرکتوری tools گرفته شده است که دسترسی کاربران به فایل‌های خاص را بر اساس هر دایرکتوری کنترل می‌کند. htaccess  به مدیر سیستم اجازه می‌دهد تا دسترسی به دایرکتوری‌های فردی را برای کاربران با رمز عبور و نام خاص در فایل htpasswd تنظیم کند. این کار با استفاده از بخش‌هایی از دستورالعمل‌های تنظیمات httpd.conf در apache اتفاق می‌افتد. علاوه بر اینکه فایل‌های htaccess برای  محدود کردن استفاده می‌شوند، کاربردهای دیگری نیز دارد که در این مقاله به آن می پردازیم.

کاربردهای htaccess       

     برخی از کاربردهای متداول htaccess مطابق زیر است:

     تغییر مسیر URL ها

     فعال‌کردن محافظت از رمز عبور برای هر وب‌سایت و صفحه

     نشان‌دادن خطای سفارشی مانند 404

     سئو سایت را با روش بک اسلش به طور مداوم افزایش می‌دهد

     همچنین امکان ایجاد صفحات خطا را برای سایت شما فراهم می‌کند، مانند 400 Bad Request،  Internal Error  500
     و
403 Forbidden Page

   علاوه بر این، صفحه htaccess انعطاف‌پذیری زیادی برای طراحی وب‌ سایت شما می‌دهد.

 کاربردهای htaccess

فایل htaccess کجا قرار دارد؟

اگر بخواهیم به‌صورت تئوری بیان کنیم، هر پوشه دایرکتوری روی سرور شما باید یک htaccess داشته باشد. به‌طورکلی، یک پوشه webroot اصلی وجود دارد که تمام محتوای وب‌سایت شما را در خود نگه می‌دارد که معمولاً به نام www  یا   public_html است.

فرض کنید یک دایرکتوری دارید که چندین زیرشاخه را ترکیب می‌کند. معمولاً یک فایل htaccess در فایل ریشه اصلی (public_html) وجود خواهد داشت.

چگونه فایل htaccess خود را پیدا کنیم؟

در هر سیستم فایل، نام فایل‌هایی که با نقطه (.) شروع می‌شوند، فایل‌های غیرقابل‌مشاهده هستند. این بدان معنی است که آنها معمولاً به طور پیش‌فرض قابل دیدن نیستند که به این معنی نیست که دیدن آنها مشکل است. File Manager یا FTP client-server باید تنظیماتی برای دیدن این فایل‌های مخفی داشته باشد که عموماً در (folder options) ، (settings) یا (preferences) وجود دارد. همچنین می‌توانید آن را در "view" پیدا کنید.

اگر فایل htaccess نداشته باشیم چه میشود؟

ابتدا باید مطمئن شوید که گزینه "show the hidden file" را از تنظیمات خود روشن کرده‌اید. این گزینه بررسی می‌کند که آیا فایل htaccess دارید یا خیر. بسیاری از اوقات htaccess به‌طور خودکار تشکیل می‌شود، بنابراین به احتمال زیاد شما ممکن است یکی داشته باشید. گاهی اوقات این مورد همیشه اتفاق نمی افتد. اگر فایل htaccess ندارید می توانید یک فایل جدید ایجاد کنید. مراحل ذکر شده در زیر را دنبال کنید.

     شما باید با یک فایل جدید در یک ویرایشگر متن ساده شروع کنید.

     می توانید آن را با فرمت ASCII به صورت htaccess ذخیره کنید (از UTF-8 یا هر شکل دیگری استفاده نکنید)

     حالا مطمئن شوید که htaccess.txt یا مرتبط با آن نباشد.

در نهایت باید آن را از طریق FTP یا از طریق مدیر فایل مرورگر خود در دایرکتوری مربوطه آپلود کنید.

 پیداکردن فایل htaccess

مدیریت خطا

تا اکنون به معرفی htaccess  پرداختیم . در ادامه روشهای مدیریت خطا را توضیح خواهیم داد.

 

مفهوم کد خطا

هنگامی که یک درخواست به یک وب سرور ارسال می‌شود، تلاش می‌کند تا به آن درخواست خاص پاسخ دهد. به‌طورکلی در صورت وجود صفحات HTML یک سند را تحویل می‌دهد.

اگر چیزی خلاف آن باشد شود، یک خطا تشکیل می‌شود. انواع مختلفی از خطاها وجود دارد که از طریق کدهای دیگر رخ می‌دهد، همان‌طور که در مثال بالا در مثال خطای 404 نشان دادید. اگر سند را نتوان در وب سرور جستجو کرد، اتفاق می‌افتد.

بیایید نگاهی به برخی از رایج‌ترین خطاها و دلایل آنها داشته باشیم.

 

خطاهای درخواست مشتری

400 - به معنای درخواست بد است

401 - اجازه لازم است

402 - پرداخت لازم است

403 - ممنوع

404 - خطایی پیدا نشد

405 - روش مجاز نیست

406 - غیرقابل‌قبول (رمزگذاری)

407 - احراز هویت پروکسی موردنیاز است

408 - زمان درخواست به پایان رسیده است

409 - درخواست متناقض

410 - رفت

411 - طول محتوا موردنیاز است

412 - پیش‌شرط ناموفق است

413 - درخواست موجودیت خیلی طولانی است

414 - درخواست URI خیلی طولانی است

415 - نوع رسانه پشتیبانی نشده

 

خطاهای سرور

500 - خطای سرور داخلی

501 - اجرا نشد

502 گیت وی بد

503 سرویس در دسترس نیست

504 - مهلت زمانی دروازه

505 نسخه HTTP پشتیبانی نمی‌شود.

مدیریت خطا

نتیجه

در مطالب بالا به بعضی از عوامل حیاتی فایل htaccess و کاربردهای آن پرداخته‌ایم. در همان زمان، ما در مورد تعریف صحیح فایل htaccess و ویژگی‌های امنیتی قوی آن بحث کردیم. فایل htaccess یک فایل پیکربندی است که توسط سرور خوانده و اجرا می‌شود. می‌تواند بسیاری از عناصر ساختار سرور را لغو کند. ما همچنین یاد گرفتیم که htaccess می‌تواند برای مجوز، بهینه‌سازی وب‌سایت، بازنویسی URL و مهمتر از همه، کنترل cashe استفاده شود. در برنامه های مدیریت محتوا مانند وردپرس، معمولاً برای بازنویسی URL ها و بهینه سازی موتورهای جستجو استفاده می شود.

بنابراین، فایل htaccess تا حد زیادی بر فاکتورهای رتبه‌بندی یک وب‌سایت تأثیر می‌گذارد. فایل htaccess  بهینه‌سازی وب‌سایت شما برای موتورهای جستجو را بهبود می‌بخشد. همان‌طور که بحث کردیم، این یک فایل پیکربندی سرور توزیع شده برای وب سرور appache است، بنابراین می‌توانید به‌راحتی از آن برای اصلاح و ایجاد تغییر مسیر، هدر HTTP، مدیریت خزیدن و بسیاری موارد دیگر استفاده کنید. بااین‌حال، به توسعه دهندگان کمک می‌کند تا فایل htaccess را بنویسند که می‌تواند به طور خاص مشکلات پیچیده SEO را حل کند.