ورود به پشتیبانی نرم افزار

ورود به پشتیبانی میزبانی


 

cmd چیست و چه کاربردی در سرور ویندوز دارد؟

cmd چیست و چه کاربردی در سرور ویندوز دارد؟

cmdچیست و چه کاربردی در سرور ویندوز دارد؟

در این مقاله می خواهیم با سی ام دیبیشتر آشنا شویم و ببینیم cmdچه کاربردی در سرور ویندوز دارد. درست است که رابط کاربری و موس کار با ویندوز را برای کاربران بسیار ساده تر کرده است اما رابط کاربری متنی هنوز بسیار پر کاربرد است و شما به کمک آن می توانید بسیاری از کارهای خود را به راحتی انجام دهید. همچنین کارها و اقدامات دیگری نیز می توان از طریق سی ام دی انجام داد که توسط رابط گرافیکی نشدنی و یا بسیار سخت تر است. با ادامه این مطلب همراه باشید تا بیشتر با cmdو کاربرد آن و همچنین چند دستور پر کاربرد آن آشنا شوید تا بتوانید بسیاری از کارهای خود را به راحتی در این محیط انجام دهید.

Cmdیا خط فرمان چیست؟

این عبارت مخفف کلمه خط فرمان prompt command خط فرمان برنامه پیش فرض در و در آن می توان با وارد کردن دستورات خطی عملیات های مختلفی را انجام داد.   cmdنوعی مترجم است. وظیفه آن این است که دستورات شمار را دریافت کرده و آن را به زبان ماشین ترجمه نماید. شما از طریق آن می توانید با سیستم عامل ویندوز به شکل مستقیم ارتباط برقرار کنید. هر دستوری که در خط فرمان وارد می شود از پیش تعریف شده است و وظیفه خاصی دارد. این دستورات باید به شکل دستی وارد شوند. سی ام دی این امکان را برای شما فراهم می کند که به جای استفاده از رابط گرافیکی و موس تمام کارها را از راه آن و تنها با وارد کردن دستورات خود پیش ببرید. سی ام دی برخلاف رابط گرافیکی یک رابط متنی است که شرکت مایکروسافت برای استفاده کننده های ویندوزهای مختلف فراهم کرده است.

چگونه cmd را در سرور ویندوز باز کنیم

مسیر دسترسی به سی ام دی cmdبه این شکل است: C:\Windows\system32\cmd.exe. همچنین برای دسترسی به خط فرمان یا Command promptمی توانید از طریق میانبر آن در منو استارت اقدام کنید. به این شکل که منوی استارت را باز کنید سپس کلمه cmdرا در بخش جستجوی منوی استارت تایپ کنید. با پیدا شدن اپ prompt commandروی آن کلیک کنید تا صفحه سی ام دی باز شود.

 

همچنین برای دسترسی به سی ام دی کافی است این عبارت مخفف را در پنجره run commandوارد کنید. برای باز کردن پنجره runمی توانید آن را جست و جو کنید و یا دکمه ویندوز کیبورد و Rرا به شکل همزمان فشار دهید. پس از باز شدن پنجره runکافی است عبارت cmdرا در درون آن تایپ کرده و OKکنید تا پنجره سی ام دی باز شود. وقتی به هر کدام از روش های یاد شده سی ام دی را باز کردید پنجره زیر را خواهید دید.

دو دستور مهم و کاربردی

دستور پرکاربرد ping: وقتی اختلال و یا مشکلی در شبکه شما به وجود بیاید شما می توانید cmd را باز کرده و دستور ping را وارد کنید. این دستور دیتا را به مقصد خواهد فرستاد و سپس منتظر پاسخ خواهد ماند و در آخر پیام هایی را نشان خواهد داد که به کمک آن می توان مشکل شبکه را مشخص کرد.

دستور مهم Chkdsk: با وارد کردن این دستور در cmdمی توان هاردهای دستگاه را اسکن کرد. اگر مشکلی در هارد به وجود آمده باشد سیستم آن مشکل ها را شناسایی و برطرف خواهد کرد. اگر بخواهید درایو خاصی را اسکن کنید کافی است نام آن را در کنار دستور Chkdsk وارد کنید. برای مثال برای اسکن درایو Cکافی است در خط فرمان تایپ کنید chkdsk C.