ورود به پشتیبانی نرم افزار

ورود به پشتیبانی میزبانی


تفاوت FTP با SFTP و ssh در سرور لینوکس چیست؟

تفاوت FTP با SFTP و ssh در سرور لینوکس چیست؟

شاید برای شما هم سوال پیش بیاید که تفاوت FTPبا SFTHو sshدر سرور لینوکس چیست؟ در پاسخ به این سوال، باید بگوییم که هر کدام از پروتکل های به کار رفته در یک سرور لینوکس، یک سری ویژگی ها و کاربرد های خاص دارند. شما باید بسته به نیاز های خود  یک پروتکل خاص را انتخاب کنید. ولی، در کل برای اینکه بتوانیم تفاوت این سرویس ها را متوجه شویم، در ابتدا باید هر کدام از آنها را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دهیم. اگر شما هم دوست دارید تا متوجه تفاوت FTPبا SFTHو  sshدر سرور لینوکس شوید، در ادامه با ما همراه شوید.

FTPچیست؟

اف تی پی در سرور لینوکس یک پروتکل استاندارد و قوی به حساب می آید که با استفاده از آن شما می توانید فعالیت های مربوط به انتقال عکس و فایل را انجام دهید. کاربرانی که از یک سرور استفاده می کنند، می توانند FTPرا مورد استفاده قرار دهند تا فعالیت های مربوط به انتقال فایل را انجام دهند. این پروتکل به صورت گسترده در سطح اینترنت توسط همه کاربران مورد استفاده قرار می گیرد. هنگامی که یک کاربر قصد دارد تا از خدمات مربوط به دانلود فایل استفاده کند، در واقع در حال استفاده از FTPاست. البته که استفاده از FTPدر میان کاربران رایج تر بوده و اکثر شرکت ها خدمات خود را با استفاده از این پروتکل ارائه می کنند. ولی، در صورت نیاز شما می توانید از سایر پروتکل ها هم استفاده کنید.

SSHچیست؟

حال که ما اف تی پی و تاثیر آن در یک سرور لینوکس را بررسی کردیم، بیایید تا به سراغ SSHبرویم. پروتکل SSHکه مخفف شده Secure Shellاست، می تواند امکان اتصال قوی را برقرار کند. امروزه که امنیت وب سایت ها برای کاربران اهمیت زیادی دارند، این پروتکل به شدت مهم شده است. شما با استفاده از دستورات خود لینوکس می توانید این پروتکل را بر روی سرور خود مورد استفاده قرار دهید.

امروزه اس اس اچ 2 ورژن مختلف داشته و در همه سیستم عامل ها در دسترس می باشد. معمولا همه سرور ها از هر دو نسخه پشتیبانی می کنند مگر اینکه شما کانفیگ را طوری تغییر دهید که فقط از یک پروتکل استفاده شود. اس اس اچ به طور کامل جایگزین تلنت شده و توانسته خود را محبوب کند. چرا که امنیت SSHچندین برابر پروتکل های قدیمی تر همچون تلنت می باشد و استفاده از این پروتکل ها دیگر بازدهی مناسبی برای کاربران ندارد.

SFTPدر سرور لینوکس چه کاربردی دارد؟

دیگر شما با SSHو FTPدر یک سرور لینوکس آشنا شده اید. هنگامی که ما این دو مورد را ترکیب کنیم، یک پروتکل قوی و به شدت ایمن برای انتقال فایل با نام SFTPایجاد می شود. Sمخفف شده کلمه SSHبوده و باعث می شود تا ارتباط FTPایمن شود. به علت امنیت بالا کاربران زیادی به استفاده از آن علاقه دارند ولی، در این زمینه یک مشکل وجود دارد. در این پروتکل که ارسال و دریافت تقریبا شبیه به FTPصورت می گیرد، فایل و کاربر باید توسط سرور احراز هویت شوند. در غیر این صورت سرور اجازه دانلود و دریافت فایل را نمی دهد.

مهم ترین و اصلی ترین تفاوت میان SSHو SFTPبا FTPدر سرور لینوکس هم همین مورد است. اس اس اچ اتصال ایمن برقرار کرده و اس اف تی پی با استفاده از اتصال ایمن دانلود می کند، ولی اف تی پی اتصال معمولی را برای کاربران فراهم می نماید. SFTPمی تواند یک لایه رمز گذاری شده جدید را بر روی فایل ایجاد کند تا ارتباط و اتصال فقط به صورت ایمن و تایید شده برقرار شود. این مبحث در فرایند های مربوط به مدیریت سرور لینوکس اهمیت زیادی دارد.