ورود به پشتیبانی نرم افزار

ورود به پشتیبانی میزبانی


 

نقش پورتال سازمانی در ایجاد سیستم های مدیریت دانش

نقش پورتال سازمانی در ایجاد سیستم های مدیریت دانش

آیا شما تا کنون از خود پرسیده اید که نقش پورتال سازمانی در ایجاد سیستم های مدیریت دانش چیست؟ مطمئنا پاسخ به این سوال به تحقیقات و بررسی های خیلی زیادی نیاز دارد. چرا که سیستم های مدیریت اطلاعات و دانش، اهمیت زیادی در پروژه های خاص دارند. در نتیجه، افراد باید بتوانند به خوبی از پورتال سازمانی استفاده کنند تا با هیچ مشکل خاصی مواجه نشوند. امروز ما در همین مورد با شما صحبت می کنیم. پس با ما همراه باشید. 

پورتال سازمانی چیست؟

بیایید تا بررسی مان را با تعریف پورتال سازمانی شروع کنیم. کلمه پورتال به زبان انگلیسی یعنی درگاه. پورتال سازمانی به معنای درگاهی است که خدمات یک سازمان را به کاربران ارائه می کند.  یک پورتال به وب سایت های خاصی گفته می شود که می توانند سرویس های مختلفی را ارائه کنند. پورتال ها فقط برای درج خبر و پخش کردن خبر نیستند! آنها می توانند برای بررسی اطلاعات یا ارائه سرویس های مختلف کاربرد های خیلی زیادی داشته باشند. جالب است بدانید که در حال حاضر مدل های بسیار زیادی از انواع پورتال سازمانی موجود است که هر کدام از آنها یک سری ویژگی های خاص دارند.

در حال حاضر اکثر شرکت ها و نهاد های ایرانی از انواع پرتال سازمانی استفاده می نمایند. چرا که با استفاده از پورتال سازمانی شما می توانید سازمان را خیلی بهتر و دقیق تر مدیریت کنید. به همین علت هم استفاده از آنها می تواند اهمیت زیادی را برای شما به همراه داشته باشد. در این زمینه شما باید به یک مسئله مهم هم توجه داشته باشید. هر کدام از انواع پورتال های سازمانی، یک سری تاثیرات خاص را بر روی سیستم های مدیریت دانش می گذارند.

سیستم مدیریت دانش چیست؟

سیستم های مدیریت دانش، به سیستم های خاصی درون سازمان ها گفته می شوند که یک سری فرایند های خاص را به اتمام می رسانند. این سیستم ها برای به اشتراک گذاری و استفاده و مدیریت دانش ها و اطلاعات موجود در یک سازمان به کار می روند. از آنجایی که این سیستم ها برای مدیریت دانش و اطلاعات کاربرد دارند، استفاده از آنها در سازمان های مختلف به شدت پر اهمیت می باشد. برخی از افراد فکر می کنند که این سرویس فقط یک پایگاه داده از اطلاعات مختلف درون شرکت است. ولی، این سرویس می تواند دانش را بررسی کند و آن را در اختیار افراد مختلف قرار دهد. این سیستم می تواند مباحث مربوط به آموزش آنلاین را خیلی راحت تر و سریع تر بکند.

چرا باید برای ایجاد سیستم های مدیریت دانش از پورتال سازمانی استفاده کنیم؟

حال که با مباحث مقدماتی در مورد انواع سیستم دانش آشنا شدیم، بیایید تا علت استفاده از این سیستم در کنار پورتال سازمانی را مورد بررسی قرار دهیم. در یک پورتال سازمانی، هر فرد یک دسترسی خاص دارد. برخی از افراد به عنوان ناظر مشخص می شوند، برخی ها به عنوان مدیر و برخی ها هم به عنوان کاربر ساده. این دسته بندی اولین دلیلی استفاده از پورتال سازمانی برای ساخت سیستم های مدیریت دانش می باشد. چرا که هر فرد نقش مشخصی داشته و بیش از اندازه اجازه تغییر اطلاعات را ندارد.

دومین دلیل مربوط به مدیریت اطلاعات است. سیستم های مدیریت دانش باید بتوانند به خوبی مدیریت شوند تا اطلاعات به طور کامل در اختیار کاربران قرار گیرند. ساخت یک وب سایت برای مدیریت دانش می تواند مشکلات مختلفی را ایجاد کند. چرا که همه اطلاعات در اختیار همه افراد قرار می گیرد. در این صورت برخی از افراد سوء استفاده کرده و به دانش شرکت آسیب می زنند. در نتیجه، استفاده از پورتال های سازمانی برای ایجاد سیستم های مدیریت دانش باعث می شود تا شما بتوانید خیلی خوب همه چیز را مدیریت کنید و اطلاعات کاملی را در اختیار سطوح مختلف دسترسی قرار دهید.