آریانیک ...

مجله آریانیک - اخبار > نحوه ساختن subdomain

Aryanic Blog

Blogچهارشنبه ١٥ دی ١٤٠٠ ١١:١٨
photo

مقدمه:

امروزه با مجازی شدن کسب و کار ها و افزایش سرعت زندگی استفاده از وب سایت ها و سایت ها بسیار رونق یافته است. در همین راستا ساختن subdomain ها هم بسیار برای افرادی که دارای سایت هستند مهم می باشد. زیرا که شما کاربر خود را مستقیما به محلی که نیاز دارد خواهید رساند.

 Subdomainساختن

Sub-subdomain چیست؟

ساب دامین که به آن زیردامنه هم میگویند در واقع یک پیشوند است که قبل از نام یا آدرس اصلی دامنه قرار می گیرد. که این پیشوند باعث می شود تا کاربر به یک نقطه که مورد نظر صاحب سایت می باشد هدایت شود. شما با ساختن subdomain برای سایت اصلیتون می توانید قسمت های مجزا با موضوعات مختلف برای سایت خود ایجاد کنید. این سابدامین ها به طور معمول برای انواع سایت ها به صورت زیر ایجاد می شوند. بخش وبلاگ سایت، بخش فروش سایت و بخش پشتیبانی سایت. شما با ساختن subdomain می توانید مطالب و محصولاتی را که نیاز دارید تا بیشتر  دیده شود و یا  به چشم بیاید به راحتی در معرض دید کاربر و یا مشتری خود قرار دهید. استفاده هدفمند از ساختن subdomain بسیار می تواند در پر مخاطب شدن سایت و یا پر فروش شدن محصولات سایت های تجاری موثر باشد.

مزایای زیر دامنه

نحوه  ساختن subdomain:

برای ساختن زیر دامنه می توانید از برنامه های مختلفی استفاده کنید ولی روتین ترین و بهترین مورد برای ساختن subdomain  استفاده از هاست CPanel می باشد. که در این بخش به نحوه ایجاد ساب دامین در cpanel اشاره خواهیم کرد:

1.     برای این منظور ابتدا وارد سایت سی پنل می شوید سپس از منو Domains پنجره  Subdomains را انتخاب می کنید.

2.     در این بخش گزینه Create a Subdomain را انتخاب می کنید بعد از انتخاب این گزینه چند قسمت برای شمای نمایان می شود که بایستی این قسمت ها را تکمیل کنید . که این موارد عبارتند از: Subdomain: که در این گزینه پیشوند و یا ساب دومینی که مد نظر دارید را وارد می کنید. معمولا از پیشوند های روتین برای ساختن subdomain استفاده می شود. گزینه بعدی Domain می باشد که در این قسمت شما بایستی دومین اصلی که می خواهید برای آن زیر دامنه ایجاد کند را از پنجره کشویی این گزینه انتخاب کنید. گزینه بعدی که معمولا به صورت خود کار ایجاد می شود Document Root  میباشد که پیشنهاد می شود که به ترکیب این گزینه دست نزنید و آن را حدالامکان تغییر ندهید. بعد از تکمیل کردن این گزینه ها بر روی منو Create کلیک کنید تا  ساختن subdomain شما به پایان برسد.

3.     بعد از انجام مراحل بالا باید یک  پیام متنی با عنوان success  برای شما به نمایش در می اید.

4.     بعد از ایجاد  سابدامین اگر این آدرس را در آدرس بار مرورگر خود وارد کنید به  احتمال قوی با ارور 404 مواجه خواهید شد که این ارور در ساختن subdomain  طبیعی است زیرا که برای این آدرس فعلا مطلبی آپلود نکرده اید. به همین دلیل این آدرس قادر نیست تا مطلبی را نمایش دهد.

مزایای ساختن subdomain برای سایت:

استفاده از زیر دامنه ها بسیار امروزه رونق یافته است که در این بخش به مهمترین مزایای استفاده از این  زیر دامنه ها اشاره خواهیم کرد:

1.     ساختن subdomain برای یک سایت باعث  تاثیر گذاری بسیار زیاد بر سئو سایت می شود. زیرا که امروزه موتور های جستجو بر ساب دامین ها هم حساس شده اند و آنها را نیز جزء نتیج سرچ خود به حساب می آوردند. همچنین شما در ساخت این آدرس های فرعی می توانید از کلماتی استفاده کنید که قدرت سرچ و سئو بالایی داشته باشد و در نتیجه قلاب های بیشتری در هنگام سرچ موتور های جستجو به آن گیر کند. 

2.      شما با این پیشوند ها می توانید سایت خود را جدا سازی و طبقه بندی کنید و از شلوغ شدن و پراکنده بودن مطالب سایت خود ممانعت به عمل آورید. 

3.     سایت اصلی با استفاده از این زیر دامنه ها می تواند چندین سایت مکمل و یا حتی پشتیبان در کنار خود داشته باشد. که هر کدام از این آدرس ها می توانند طراحی مجزا، مطالب مجزا و حتی کاربران مجزا داشته باشند. 

4.     بالا رفتن رتبه الکسا سایت: گوگل برای سایت هایی که از ساختن subdomain استفاده کرده اند در سرچ خود علاقه خاصی نشان می دهد. زیرا که احساس می کند سایت هایی که دارای چندین ساب دامین هستند از نظم و ساختار بهتری نسبت به سایر سایت ها برخوردار هستند. 

5.     سایت هایی که از این روش استفاده می کنند در صفحه اصلی خود فضای بیشتری دارند و قادر هستند تا مطالب و یا محصولات اصلی خود را بیشتر بولد کنند و یا با فونت بزرگتری قرار دهند و یا از افکت های گرافیکی بهتری استفاده کنند. همچنین این سایت ها قادر خواهند بود تا فضا برای انجام تبلیغات و درآمدزایی نیز در صفحه اصلی خود داشته باشند بدون اینکه به مطالب و موضوعات سایت آنها خللی وارد شود. 

 کمک به سئو سازی سایت

6.      ساختن و استفاده از زیر دامنه فعلا کاملا رایگان می باشد در صورتی که استفاده از آن بسیار برای صاحب سایت می تواند مفید و درآمدزا باشد. 

7.     شما با استفاده از این امکانت می توانید کاربران خاص و یا به اصطلاح  VIP خود را به قسمت خاصی از سایت خود که دوست ندارید همگان آن را ببینند هدایت کنید. 

8.     همچنین با استفاده از این زیر دامنه ها شما می توانید کاربران را به برنامه های موبایلی سایت خود و اکانت هایی که در فضای مجازی دارد مانند: واتساپ، تلگرام و یا ایمیل یا اینستاگرام سایت  خود هدایت کنید. با این کار شما می توانید کاربران اکانت های فضای مجازی خود را افزایش داده و این کار می تواند کمک بسیار زیادی در فروش آنلاین و مجازی شما داشته باشد.

9.     با استفاده از این امکانات شما به راحتی قادر به برگزاری جشنواره ها  و تخفیفات در سایت خود خواهید بود. 

در انتها:

دنیای دیجیتال دنیایی بی انتها می باشد که هر روز مطالب و راهکار های جدیدی برای آن ارائه می شود. افرادی که در این وادی فعالیت می کنند باید همواره خود را به روز نگه دارند تا از این قافله عقب نمانند. همانطور که اشاره شد با یک ترفند ساده مانند ساختن subdomain شما می توانید راه 100 ساله را یک شبه طی کنید.