ورود به پشتیبانی نرم افزار

ورود به پشتیبانی میزبانی


 

نقش سئو در پورتال سازمانی و دولتی چیست؟

نقش سئو در پورتال سازمانی و دولتی چیست؟

بررسی اجمالی نقش و کاربرد پورتال سازمانی

امروزه هر سازمان، وزارتخانه، شرکت یا مؤسسه دولتی یا غیردولتی، دارای پورتال سازمانی است. پورتالهای سازمانی، عنوانی است که به وبسایت رسمی هر سازمان اطلاق می‌شود و از طریق آن، ضمن ارائه خدمات اطلاع‌رسانی، برخی از خدمات عمومی، الکترونیکی یا دولت الکترونیکی را در دسترس شهروندان قرار می‌دهد. تا قبل از شکل‌گیری پورتال‌های سازمانی، اکثر سازمان‌های دولتی از وبسایت استفاده می‌کردند. به دلیل محدودیت‌های نرم‌افزاری، امکان تجمیع خدمات دولتی و یکپارچه‌سازی آن‌ها در وبسایت مقدور نبود. بر این اساس، نسل جدید وبسایت‌ها در قالب نرم‌افزار پورتال سازمانی به کار گرفته شدند. مهم‌ترین ویژگی پورتال، تجمیع و یکپارچه‌سازی اطلاعات و خدمات الکترونیکی است.

همانطور که اشاره شد، پورتال سازمانی، علاوه بر اینکه اخبار و اطلاعات و رویداد‌های سازمان را پوشش می‌دهد، با بهره‌گیری از سازوکار‌های نرم‌افزاری و بانک‌های اطلاعاتی آنلاین، خدمات الکترونیکی متنوعی را نیز در قالب دولت الکترونیک در دسترس شهروندان قرار می‌دهد. به طور کلی، مردم به دلایل مختلف از پورتالهای‌ سازمانی استفاده می‌کنند از جمله:

 • کسب اطلاعات و آمار مختلف؛
 • بارگیری فرم‌ها یا برنامه‌ها و خدمات دولتی؛
 • پرداخت جریمه؛
 • ارسال درخواست برای دریافت مزایای دولتی؛

طراحی پورتال سازمانی

کاربرد سئو در پورتال سازمانی

سئو، یکی از جنبه‌های اساسی و کاربردی در فرایند طراحی وبسایت‌ ها و پورتال‌ سازمانی است. بهینه‌سازی موتور‌های جستجو (SEO)، به بیان ساده، مجموعه‌ای از قوانین اساسی و کاربردی برای بهینه‌سازی پورتال و صفحات آن برای موتور‌های جستجو مانند گوگل است. سئو فراتر از مفاهیم ساده‌ای است که صرفاً به دنبال رتبه‌بندی سایت یا پورتالها است. بلکه سئو نقش مهمی در برندسازی و تجاری‌سازی دارد. برای اینکه یک پورتال همه جنبه‌ها و عناصر سئو را رعایت کند نیاز به رعایت چند اصل اساسی در پورتال است:

 • بهره‌گیری از زبان برنامه‌نویسی مناسب در طراحی و پیاده‌سازی نرم‌افزار پورتال سازمانی؛
 • وجود محتوای مناسب و بهینه در قالب‌های مختلف متنی، ویدئویی، اینفوگراف و صوتی؛
 • کاربردپذیری و کاربرپسندی طراحی رابط کاربری پورتال؛
 • میزبانی و هاستینگ مناسب؛
 • تعامل مطلوب پورتال با شبکه‌های اجتماعی؛
 • بهره‌گیری از ابزارهای تعاملی مناسب با کاربران پورتال سازمانی؛

 

منظور از سئو در پورتال سازمانی و دولتی چیست؟

پورتال سازمانی و دولتی در حقیقت بازوی اصلی دولت الکترونیک به شمار می‌رود. با این حال، غفلت از مفاهیمی مانند کاربردپذیری وبسایت، وجود محتوای بروز و بهینه و رعایت مفاهیم و نکات سئو، یکی از چالش‌های اساسی است که عمده پورتال‌های سازمانی و دولتی با آن مواجه می‌شوند.

شکی نیست که اطلاعاتی که سازمان‌های دولتی به صورت آنلاین توزیع می‌کنند برای عموم مردم مهم و ارزشمند است. با این حال، بسیاری از صفحات وب دولتی، علی رغم اینکه ممکن است دارای محتوای باکیفیت باشند، اما از نظر مشاهده‌پذیری دچار ضعف‌های عمده و اساسی هستند. یک راه حل اساسی، بهینه‌سازی محتوا و ساختار پورتال سازمانی از نظر سئو است.

طراحی پرتال سازمانی

مزایای بهره‌گیری از سئو در پورتال‌های سازمانی و دولتی

 • نمایه‌سازی سریع محتوا: بهینه‌سازی محتوای پورتال سازمانی به گوگل و سایر پلتفرم‌ها کمک می‌کند تا به طور مؤثرتری محتوای آن را نمایه کنند؛
 • افزایش ترافکیک و بازدید:سئو به بهبود رتبه‌بندی پورتال در  موتور‌های جستجو کمک می‌کند؛ در نتیجه با بهبود رتبه‌بندی و نتایج موتور‌های جستجو، ترافیک وب و بازدیدکنندگان بیشتری به پورتال و صفحات خاص آن می‌رسد؛
 • بهبود عملکرد پورتال از نظر محتوا: سئو همچنین عملکرد پورتال سازمانی را به دلیل وجود محتوای باکیفیت و کاربرپسند آن ارتقاء می‌دهد؛ همچنین تجربه کاربری مناسبی در اختیار کاربران و بازدیدکنندگان از پورتال قرار می‌دهد.
 • صرفه‌جویی در هزینههای سازمان برای تبلیغات و بازاریابی در فضای مجازی: یکی از بهترین مزایای سئو این است که هزینه‌ای برای فضای تبلیغاتی یا تولید کمپین‌های پرهزینه ندارد.
 • کاربرپسند بودن محتوا:به دلیل سختگیری‌هایی که در بهینه‌سازی محتوا برای سئو صورت می‌گیرد، محتوایی که در پورتال سازمانی منتشر می‌شود، کاربرپسند خواهد بود. این محتواها از نظر جمله‌بندی، پاراگراف‌بندی و اصول سئو نقش مهمی در سئوی پورتال خواهند داشت.

سئو پورتال سازمانی