ورود به پشتیبانی نرم افزار

ورود به پشتیبانی میزبانی


 

آشنایی با الگوریتم پاندا در سئو سایت

آشنایی با الگوریتم پاندا در سئو سایت

همان طور که می دانید موتورهای جستجو از جمله گوگل از الگوریتم های متفاوتی برای بررسی سئو وب سایت ها استفاده می کنند. الگوریتم پاندا یکی از مهم ترین الگوریتم های گوگل در جهت بررسی سئو سایت است. گوگل توسط این الگوریتم همواره به دنبال یافتن سایت های معتبر و با کیفیت می باشد. به عبارتی دیگر سایت هایی که از نظر محتوا کیفیت لازم را ندارند را شناسایی و جریمه می کند.

علت استفاده از الگوریتم پاندا و نقش آن در سئو سایت

گوگل بعد از مدتی به خطای الگوریتم ها پی می برد. سپس الگوریتم های جدیدی را جایگزین آن ها می کند. این امر به بهبود سئو سایت ها کمک می کند. قبل از معرفی الگوریتم پاندا سایت ها دارای محتواهای بی کیفیت و طولانی بودند. گوگل نیز به محتواهای طولانی و بی کیفیت با کلمات کلیدی زیاد امتیاز می داد و در رتبه ی بالاتری قرار می گرفتند. این امر باعث شده بود اطلاعات بی کیفیت و کم ارزشی تمام فضای اینترنت را فرا بگیرد. کاربران زمان زیادی را صرف خواندن این مطالب می کردند و باعث نارضایتی آن ها شده بود. از این رو الگوریتم پاندا معرفی شد تا مطالب را براساس کیفیت بررسی کند.

گوگل الگوریتم پاندا را در سال 2011 برای بررسی سئو سایت ها معرفی کرد. معرفی این الگوریتم گامی مهم در جهت سنجش محتوای با کیفیت سایت ها است و تاثیر چشم گیری بر نتایج گوگل داشته است. در زمان کمی توسط این الگوریتم رتبه ی تعداد زیادی از سایت ها تغییر کرد و جایگاه آن ها در نتایج موتورهای جستجو عوض شد. براساس تحقیقاتی که انجام شد، مشخص گردید سایت هایی که رتبه ی آن ها کاهش پیدا کرده است محتوای بی کیفیتی داشتند. علاوه براین کاربران نیز از مطالعه ی آن ها رضایت نداشتند.

منظور از مزرعه محتوا چیست؟

حذف مزرعه محتوا یکی از مهم ترین اقدامات الگوریتم جدید گوگل در جهت بهبود سئو سایت ها بود. مزرعه محتوا به این معناست که اغلب سایت ها بدون توجه به کیفیت محتوا، محتواهای طولانی و بی کیفیتی را منتشر می کردند. این  امر موجب شده بود تا این سایت ها رتبه ی بالایی در نتایج موتورهای جستجو داشته باشند. به کارگیری الگوریتم پاندا باعث شد تا سایت های بی کیفیت از رقابت حذف گردند. همچنین سایت های مفید دارای محتوای با ارزش در جایگاه های بالاتری قرار بگیرند.

پاندا نیز همانند سایر الگوریتم ها مرتب به روز رسانی می گردد و تا سال 2015 به تعداد 265 بار آپدیت شده است. آخرین نسخه ی آن کامل است و کیفیت محتوای انواع سایت ها را می سنجد و رتبه بندی می کند.

فاکتورهای حائز اهمیت در الگوریتم پاندا و سئو

پاندا فاکتورهای مهمی مانند محتوای تکراری و کم حجم، محتواهای بدون ذکر منابع معتبر، غلط های املایی و اشکالات نگارشی  در طراحی سایت را بررسی می کند. علاوه بر این مواردی همچون استفاده بیش از حد تبلیغات، صفحات ناسازگار با گوگل، سایت های مسدود شده، استفاده بیش از حد کلمات کلیدی، عدم استفاده از ابزارهای مفید، استفاده از مطالب غیر مرتبط، نداشتن بخش کامنت و نظر سنجی برای مخاطبان، عدم به روز رسانی، جامع بودن محتوا و تراکم کلمات کلیدی را در نظر دارد.

برای اینکه الگوریتم پاندا به محتوای شما امتیاز بدهد، بایستی محتوای منحصر به فرد و یونیکی داشته باشید. از کپی محتوای سایت های دیگر خودداری کنید. حتی از مطالب سایت خود نیز نباید محتوای کپی داشته باشید لازم است برای هر صفحه از سایت خود محتوای جداگانه ای تهیه نمایید.

محتوای طولانی و کوتاه از نظر گوگل مشکل دارد. بایستی یک محتوا کامل باشد به گونه ای که مخاطب با خواندن آن اطلاعات موردنیاز خود را دریافت نماید.

چنانچه برای نوشتن محتوای سایت خود از سایر سایت های داخلی و خارجی استفاده می نمایید لازم است حتما لینک آن را در انتهای مقاله درج کنید. در حد امکان ایرادهای نگارشی و غلط های املایی را کاهش دهید. درج تبلیغات یکی از روش های درآمدزایی از سایت است ولی توجه داشته باشید درج بیش از حد آگهی های تبلیغاتی از نظر الگوریتم پاندا مشکل دارد. این امر باعث کاهش رتبه ی سایت شما می گردد و همچنین نارضایتی مخاطبان را به همراه دارد.

استفاده از کلمات کلیدی یکی دیگر از فاکتورهای مهم در سئو سایت است. اگر تعداد این کلمات کم باشد، گوگل به اهمیت محتوای شما پی نمی برد و از طرفی هم اگر بیش از حد زیاد باشد بی فایده است. زیرا گوگل متوجه می شود، شما می خواهید آن را فریب بدهید بنابراین محتوای شما بی کیفیت تلقی می گردد.