ورود به پشتیبانی نرم افزار

ورود به پشتیبانی میزبانی


 

نحوه ساخت virtual directory در هاست ویندوزی

نحوه ساخت virtual directory در هاست ویندوزی

هاست ویندوز فضایی از یک سرور است که سایت شما بر روی آن قرار می گیرد و سیستم عامل آن ویندوز می باشد. در حالت کلی هاست ها در دو دسته هاست ویندوز و هاست لینوکسی قرار می گیرند.

هاست ویندوز برای چه سایت هایی مناسب است؟

هاست ویندوز برای سایت هایی که با زبان های برنامه نویسی پشتیبانی شده توسط شرکت مایکروسافت طراحی می شوند، مناسب است. اگر می خواهید سایتتان را با زبان های برنامه نویسیASP وASP.Net بنویسید، به دلیل اجباری بودن خرید لایسنس، باید حتما از هاست ویندوزی استفاده کنید. برای سایت هایی که با زبانPHP پیاده سازی می شوند هم، می توان از هاست ویندوزی استفاده کرد. اما این نکته را در نظر بگیرید که هاست ویندوزی از هاست لینوکسی گران قیمت تر است. گران قیمت تر بودن هاست ویندوزی به این علت است که برای راه اندازی آن باید از لایسنس یا ویندوز سرور محصول شرکت مایکروسافت استفاده کرد.

دایرکتوری مجازی (Virtual Directory)  چیست

در یک وبسایت تمام محتوا و فایل ها درون یک دایرکتوری (پوشه) و یک مسیر مشخص از هاست قرار دارد. گاهی نیاز دارید که محتوای خاصی را در مسیری به غیر از مسیر اصلی وبسایت و درون هاست قرار دهید. این محتوا می تواند در یک مسیر فیزیکی قرار بگیرد و تمامی افراد از طریق یک مسیر به این فایل ها دسترسی پیدا کنند. دایرکتوری مجازی در واقع یک دایرکتوری فیزیکی (یک پوشه) است که لازم نیست حتما در دایرکتوری اصلی هاست (مسیر اصلی سایت) قرار داشته باشد.

به طور مثال اگر شما یک دایرکتوری مجازی به نامfilms در هر مسیری از هاست بسازید، می توانید محتویات این فولدر را در آدرسwww.domain.com/films ببینید، البته واقعا فولدری به اسمfilms در مسیر وبسایت شما وجود ندارد.

انواع کنترل پنل هاست ویندوز

برای اینکه همه افراد بتوانند از هاست های ویندوزی یا لینوکسی استفاده کنند باید یک کنترل پنل مخصوص بر روی آنها نصب شود. شما با استفاده از کنترل پنل و رابط گرافیکی می توانید تنظیمات و تغییرات مورد نظر را بر روی هاست انجام دهید. انواع کنترل پنل که بر روی هاست ویندوزی نصب می شود شامل موارد زیر هستند:

  • کنترل پنل  DotNetPanel
  • کنترل پنل پلسک  Plesk
  • کنترل پنل هلم  Helm
  • کنترل پنل وب سایت پنل  WebsitePanel

کنترل پنل  DotNetPanel

کنترل پنلDotNetPanel بر اساس تکنولوژیNet Framework توسعه یافته است. این کنترل پنل با تمام نسخه های ویندوز سرور سازگار است و کامل ترین امکانات را برای هاست ویندوزدارد. اما کار کردن با این کنترل پنل برای افراد مبتدی ممکن است کمی پیچیده باشد.

کنترل پنل پلسک  Plesk

کنترل پنل پلسک علاوه بر هاست ویندوز بر روی دیگر سرورها نیز قابل نصب است. در بین کنترل پنل های هاست ویندوز، پلسک قدرتمندترین وپر سرعت ترین کنترل پنل می باشد. با توجه به رابط گرافیکی جذاب پلسک، افراد مبتدی هم می توانند به راحتی از آن استفاده کنند. تمام تنظیمات کنترل پنل پلسک تنها با چند کلیک قابل تغییر هستند. شما با نصب افزونه های مختلف می توانید امکانات جدیدی را به کنترل پنل خود اضافه کنید.

کنترل پنل هلم  Helm

کنترل پنل هلم هم یکی از قدیمی ترین کنترل پنل هاست که امکانات خوبی هم دارد.

کنترل پنل وب سایت پنل  WebsitePanel

کنترل پنل وب سایت پنل هم برای مدیریت هاست ویندوزی امکانات مناسبی را ارائه می دهد.

نحوه ساختvirtual directory در هاست ویندوز

نحوه ساختvirtual directory در هاست ویندوزی برای تمام کنترل پنل ها یکسان است. تفاوت بین کنترل پنل های مختلف در ساختvirtual directory فقط به طراحی گرافیکی مرتبط است و مسیر کار یکسان است.

1.در ابتدا با نام کاربری و رمز عبور وارد کنترل پنل هاست خود شوید. نام کاربری و رمز عبور و آدرس ورود به کنترل پنل پس از خرید هاست، به ایمیل شما ارسال می شود.

2. سپس بر روی منویWebsite کلیک کنید.

3.بر روی دامنه مورد نظر خود کلیک نمایید.

4.در این قسمت بر روی تبVirtual Dirs – Virtual Apps جهت ایجادvirtual directory در هاست ویندوزی خود کلیک نمایید. سپس گزینهCreate Virtual Directory را انتخاب نمایید.

5. در قسمتDirectory name نام دایرکتوری مجازی خود را بنویسید. در قسمتVirtual Directory   Folder باید مسیری را که در نظر دارید انتخاب کنید. در انتها بر روی کلیدCreate Virtual Directory کلیک نمایید.

 

 

6.برای ذخیره بر روی دکمهUpdate کلیک کنید تا تغییرات شما اعمال شود.