ورود به پشتیبانی نرم افزار

ورود به پشتیبانی میزبانی


 

نحوه نصب php composer در سرور مجازی لینوکس

نحوه نصب php composer در سرور مجازی لینوکس

نحوه نصب php composerدر سرور مجازی لینوکس :

phpیکی از محبوب ترین زبان های دنیا برای توسعه اپلیکیشن های وب می باشد. Composerابزاری است که به برنامه نویسان زبان phpدر مدیریت وابستگی ها (Dependency Management) کمک می کند. در واقع به واسطه استفاده از composerدر پروژه های php، می توان کتابخانه های مورد نیاز برنامه را نصب نمود و سایر وابستگی های برنامه را مدیریت کرد. به عبارت دیگر، composerبا استاندارد سازی فرآیند دانلود و آپدیت پکیج های یک برنامه و مدیریت منابع خارجی آن، مدیریت پروژه های phpرا بسیار آسان کرده است. Composerمحبوبیت بسیار زیادی در بین برنامه نویسان phpدارد. برای استفاده از کامپوزر در پروژه های php، باید آن را دانلود نموده و از طریق خط فرمان، اقدام به اجرای آن نمایید. در این مقاله قصد داریم تا به آموزش نحوه نصب php composerدر سرور مجازی لینوکس بپردازیم. پس اگر شما هم می خواهید با نحوه نصب کامپوزر در سرور مجازی لینوکس آشنا شوید، تا انتهای این آموزش با ما همراه باشید.

چگونه می توان بر روی سرور مجازی لینوکس، php composer  رانصب نمود؟

نصب کامپوزر بر روی سرور مجازی لینوکس کار به نسبت ساده ای است. برای نصب کامپوزر بر روی سرور مجازی ، شما ابتدا به یک سرور مجازی لینوکس با دسترسی SSHنیازمند می باشید. پس از تهیه موارد ذکر شده، باید به واسطه SSHبه سرور مجازی لینوکس خود متصل شوید. برای نصب composerبر روی سرور مجازی لینوکس باید  phpرا بر روی سرور خود نصب کنید. برای نصب phpمی توانید از دستور زیر استفاده نمایید :

sudo apt-get install php5 git php5-curl

پس از نصب php، از طریق اجرای دستور زیر می توانید کامپوزر را روی سرور مجازی خود دانلود و نصب نمایید :

curl -sS https://getcomposer.org/installer | php

 اجرای این دستور ممکن است کمی زمان بر باشد. بنابراین تا زمان تکمیل اجرای دستور منتظر بمانید. پس از کامل شدن فرآیند اجرای دستور بالا، حال می توانید به کمک دستور زیر فایل اجرایی composer.pharرا ایجاد نمایید :

chmod +x composer.phar

اکنون برای اینکه php composerبرای تمامی کاربران سیستم قابل دسترسی باشد، می توانید از دستور زیر استفاده نمایید :

mv composer.phar /usr/local/bin/composer

پس از انجام این مرحله فرآیند نصب کامپوزر بر روی سرور مجازی لینوکس با موفقیت به پایان می رسد. به عبارت دیگر، پس از انجام دستورات بالا بر روی سرور مجازی خود، کامپوزر به خوبی بر روی آن نصب می شود و در اختیار کاربران سیستم قرار می گیرد.

چگونه می توان از نصب کامپوزر بر روی سرور اطمینان حاصل نمود؟

پس از نصب کامپوز بر روی سرور مجازی، می توان با انجام برخی دستورات، از نصب php composerبر روی سرور اطمینان حاصل نمود و همچنین از نسخه کامپوزر نصب شده بر روی سرور آگاهی پیدا کرد. برای انجام این کار کافیست دستورات زیر را اجرا نمایید :

composer –V

اگر پس از اجرای این دستور با خروجی مانند زیر روبرو شدید، به این معنی است که کامپوزر به خوبی بر روی سرور مجازی لینوکس شما نصب شده است.

Composer version 1.4.2-dev (7a9eb02190d334513e99a479510f87eed18cf958) 2017-08-11 11:10:33

با توجه به خروجی بالا نسخه کامپوزر نصب شده نیز مشخص می باشد. به طور مثال نسخه کامپوزر نصب شده در این مثال 1.4.2-devمی باشد.

حال که php composerبه خوبی بر روی سرور مجازی شما نصب شده است، به راحتی می توانید وابستگی های پروژه های خود را مدیریت نموده و فرآیند ساخت برنامه های خود را تسهیل نمایید. همچنین به واسطه کامپوزر دیگر نیاز نیست نگران آپدیت پکیج های خود باشید. چون کامپوزر همه این کارها را به صورت خودکار برای شما انجام می دهد.