ورود به پشتیبانی نرم افزار

ورود به پشتیبانی میزبانی


 

آموزش اتصال با SSH به هاست سی پنل توسط Putty

آموزش اتصال با SSH به هاست سی پنل توسط Putty

آموزش اتصال با SSH به هاست سی پنل توسط Putty

در واقع هاست سی پنل یک رابط وبی می‌باشد که مدیریت هاست و سرورها را سهولت می‌بخشد. برای آموزش ssh گاهی اوقات خوب است که سرور Command Line بر روی خطوط دستوری اجرا شود. کلاینت Putty این امکان را به شما می‌دهد که به وسیله اتصالی رمزنگاری شده به این سرور وارد شوید تا اطلاعات حساس و مهم در اینترنت و فضای مجازی افشا نشوند. زمانی که با موفقیت به این سرور وارد می‌شوید، به همه ابزارهای Command Line می‌توانید دسترسی داشته باشید و از تمام امکانات WHM و هاست سی پنل استفاده کنید. همچنین به شما اجازه می‌دهد امور مدیریتی را به صورت حالت خودکار در بیاورید. در ادامه به آموزش ssh و اتصال با SSH به هاست سی پنل توسط Putty می‌پردازیم.

SSH پروتکلی امن می‌باشد که کاربر به وسیله آن می‌تواند به سرورهای اختصاصی و مجازی وصل شود. پروتکل SSH قبل از این که اطلاعات را ارسال کند آن‌ها را رمزنگاری می‌کند. اگر در مسیر راه این اطلاعات دزدیده شوند، بدون استفاده می‌باشند. اتصال به این پروتکل از طریق همه سیستم عامل‌ها از جمله ویندوز، موبایل و لینوکس انجام می‌شود. در آموزش shh، کلاینت Putty شامل مجموعه‌ای از ابزارهای رابط گرافیکی است که برای ارتباط برقرار کردن و مدیریت می‌باشند. مهم‌ترین قسمت‌های آن، یک شبیه ساز ترمینال و مدیریت Session های SSH است. همچنین در این نرم‌افزار یک کلید SSH و ابزار‌های کمکی دیگری تعبیه شده است. این کلاینت با سیستم عامل‌های زیادی سازگار است. در ابتدا برای استفاده در ویندوز طراحی شد و تا چند وقت پیش، هیچ گونه کلاینت SSH وجود نداشت.

پروتکل امن SSH

دسترسی به هاست سی پنل با Putty از طریق SSH

برای دسترسی به آموزش ssh، ابتدا بر روی سیستم کامپیوتر خود باید Putty را نصب کنید. همچنین احتیاج دارید که به حساب کاربری هاست یا سرور خود دسترسی داشته باشید تا از طریق SSH اجازه اتصال را بدهد. به جز این‌ها لازم است مشخصات حساب سی پنل خود را داشته باشید. بعد از این‌که Putty را نصب کردید از طریق منوی استارت وارد شده و با استفاده از کلمه عبور و نام کاربری وارد حساب هاست خود شوید. در قسمت Hostname آدرس آیپی سرور یا نام دامنه را وارد کنید. آدرس آیپی یا نام دامنه را می‌توانید در هاست سی پنل بخش General Information بیابید. همین‌طور در حالتی که شماره پورت  SSHتوسط هاست شما عوض نشده باشد، بخش پورت را بر روی عدد 22 که همان عدد پیش فرض است قرار دهید. در قسمت پایین صفحه روی گزینه open باید کلیک کنید. سپس کلاینت Putty روی سرور شما سعی می‌کند این ارتباط رمزنگاری شده SSH را برقرار کند. اگر برای اولین بار است که می‌خواهید این اتصال را برقرار کنید، صفحه‌ای باز خواهد شد که برای دسترسی از شما اجازه می‌خواهد. زمانی که مشخصات سرور را درست وارد کنید می‌توانید اجازه دسترسی را بدهید. هنگامی که مراحل را به درستی انجام دهید، احراز هویت شما توسط سرور انجام می‌شود و با command prompt مواجه می‌شوید. اگر از تمام موارد رضایت داشته باشید اتصال شما با موفقیت برقرار می‌شود.

متصل شدن به سرور سی پنل با کلیدهای SSH  و putty SSH

در آموزش ssh یکی از قابلیت‌های مبتنی بر رمزنگاری، کلیدهای SSH می‌باشند. دو کلید عمومی و خصوصی در اختیار کاربر قرار دارند. از اسم آن‌ها می‌توان حدس زد که کلید خصوصی باید مخفی باشد و کلید عمومی به سرور بارگذاری کنید. دو کلید خصوصی و عمومی به وسیله محاسبات SSH بررسی می‌شوند تا صاحب آن‌ها معلوم شود. این کار مزیت‌های زیادی دارد از جمله، کلیدهای SSH در مقابل حملات ضعفی ندارند تا هنگامی که مراقب کلید خصوصی خودتان باشید، امکان حدس و گمان آن وجود ندارد. برای کلیدهای SSH جهت افزایش سطح ایمنی می‌توانید از یک سری عبارت ایمنی استفاده کنید. این کلید خصوصی در محیط اینترنت فرستاده نمی‌شود و افشای آن‌ها غیر ممکن است.

کلید SSH و مکانیزم آن

ایجاد کلیدهای SSH به کمک Putty

در آموزش ssh بعد از نصب Putty بر روی سیستم خود، Putty key Generator به صورت پیش فرض نصب خواهد شد. ابتدا از منوی ویندوز آن را انتخاب کرده و سپس اجرا کنید. در اینجا با یک رابط دیگری مواجه می‌شوید که در ادامه به بعضی از ویژگی‌های آن می‌پردازیم. اگر قصد دارید در این قسمت از یک عبارت ایمنی استفاده کنید، در بخش Key passphrase عبارت مورد نظر خود را وارد کنید و در قسمت Confirm passphrase دوباره آن عبارت مورد نظر را تکرار کنید و در نهایت گزینه Generate را بزنید. همچنین بعد از این مراحل Putty از شما می‌خواهد بر روی صفحه نشان‌گر موس خود را تکان دهید. در آخر کلید عمومی مورد نظر شما در بالای صفحه نشان داده می‌شود.

نحوه آپلود فایل از طریق ssh و آپلود کلید عمومی روی سرور

از دستور wget می‌توانید برای دریافت فایل روی سرور مورد نظر خود استفاده کنید. دستور wget فایل مورد نظر را دریافت می‌کند و در پوشه‌ای که شما قرار دارید، آن فایل را قرار می‌دهد. باید کلید عمومی در اختیار SSH قرار گیرد. ابتدا وارد حساب سی پنل شده و مشخصات کاربری خود را وارد کنید و از منوی file، file manager را باز کنید. پوشه SSH. را پیدا کنید و بعد از آن فایل authorized keys را انتخاب کنید و سپس از جعبه ابزار دکمه Edit را انتخاب کنید. در Putty کلید عمومی ایجاد شده را کپی کرده و در انتهای همین فایل Paste کنید. دقت کنید که باید یک خط فاصله در بین کلیدها وجود داشته باشد. در نهایت برای اعمال تغییرات انجام شده بر روی گزینه Save Changes کلیک نمایید. اکنون هر دو کلید عمومی و خصوصی در جایی که باید باشند نیز قرار دارند و با استفاده از آن‌ها می‌توانیم به سرور وصل شویم.

نکات پایانی و جمع‌بندی

Putty SSH یک ابزار بسیار کاربردی می‌باشد و زمانی در میان کاربران محبوب بود که ویندوز، کلاینت پیش فرض نداشت. یک کلاینت SSH برای ویندوز 10 تعبیه شده که استفاده‌ای آسان‌تر و رابط ساده‌تری دارد. با این وجود، همچنان یکی از مجهزترین و قدرتمندترین کلاینت‌های ساخته شده برای ویندوز است. اگر به پیچیدگی‌ها و امکانات Putty احتیاجی ندارید، بهتر است از همان کلاینت پیش فرض در ویندوز 10 استفاده کنید.