آریانیک ...

مجله آریانیک - اخبار > تفاوت پارک دامین (Parked domain) و ادان دامین (Addon Domain) چیست؟

Aryanic Blog

Blogپنج شنبه ١٦ دی ١٤٠٠ ١٢:٠٧
photo

تفاوت پارک دامین (Parked domain) و ادان دامین (Addon Domain) چیست؟

دامین از مهم ترین قسمت های یک وب سایت است، تصور کنید شما یک رستوران بسیار شیک و مجلل دارید، اما این رستوران هیچ آدرس و نشانه ایی ندارد، خب مشتریانتان چطور به رستوران شما بیایند وقتی آدرسی از رستوران تان موجود نیست، دامنه نیز در واقع همان آدرس رستوران شما است و کاربرانتان می توانند رستوران شما را با دامنه پیدا کنند.

همانگونه که کسب و کار ها انواع مختلفی دارند، دامنه ها نیز با توجه به نوع کسب و کار شما دارای انواع مختلفی هستند، نوع دامنه ها به وسیله پسوند آنها شناخته می شود، به عنوان مثال دامنه .com برای وب سایت های تجارت الکترونیک استفاده میشود و مخفف کلمه commercial، به معنی تجاری است. قیمت دامنه دات کام به دلیل محبوبیت و مالکیت غیر ایرانی از قیمت بیشتری برخوردار است.

همچنین دامنه ها نیز ممکن است بیان کشوری باشند که در آن فعالیت می کنند، به عنوان مثال دامین .ir، این دامنه برای وب سایت و یا شرکت هایی که در ایران فعالیت دارند مورد استفاده قرار میگیرد و مخفف کلمه Iran است.

دامین اصلی هاست

در ابتدا برای درک بهتر مفهوم پارک دامین و ادان دامین، نیاز داریم با مفهوم دامنه اصلی آشنا شویم تا بتوانیم این دو را نیز بهتر درک کنیم و بدانیم در چه مواقعی و کجا از این دو قابلیت هاست استفاده کنیم.

دامنه اصلی همان دامنه ای است که بر روی هاست ست گشته است و اطلاعات آن بر روی دایرکتوری اصلی یا همان public_html ذخیره شده است.

قیمت دامنه دات کام بسیار زیاد است و می تواند هزینه های سنگینی بر دوش شما بگذارد، از رو خرید دامنه ارزان بسیار پیشنهاد می شود، قیمت دامنه دات آی آر بسیار از دامنه های دیگر ارزان تر است و می تواند انتخاب مناسبی برای کسب و کار های تازه کار باشد.

پارک دامین (Parked domain)

شما یک میدان بزرگ با چهار خیابان اصلی را در نظر بگیرید، هر یک از این چهار خیابان دارای یک اسم به خصوص برای خود هستند، اما همه این چهار خیابان در انتها به یک میدان ثابت ختم میشوند.

حال شرکت شما در مرکز این میدان قرار دارد و کاربران شما می خواهند به شرکت شما بیایند، مشتریان شما از هر کدام از خیابان ها بیایند در انتها به یک میدان یکسان می رسند و می توانند به شرکت شما بیایند.

پارک دامین نیز این چنین است، به بیان دیگر با وارد کردن دامنه های متفاوت در مرورگر توسط کاربران به یک محتوا یکسان دسترسی پیدا کنند. در واقع وب سایت شما در مثال میدان است و خیابان ها، دامنه های متصل به سایت هستند.

به عنوان مثال شما می خواهید دو دامنه newdomain.ir و دامنه newdomain.com را به وب سایت خود متصل کنید که کاربر با سرچ هر کدام از این دو دامنه در مرورگر خود، به یک وب سایت یکسان با محتوا یکسان برسند باید از پارک دامین استفاده کنید. بعضا نیز بسیاری از کسب و کار ها به جهت برند سازی قدرتمند نیز از این قابلیت استفاده می کنند. شما می توانید با خرید دامنه دات کام برندسازی قدرتمندی انجام دهید، قیمت دامنه دات کام علی رغم محبوبیت زیاد، از قیمت بسیار بالایی برخوردار نیست.

نحوه پارک دامنه (Parked domain)

در ابتدا شما تصور کنید دامنه اصلی هاست ما newdomain.com است و حال می خواهیم با سرچ newdomain.ir نیز محتوا وب سایت newdomain.com برای این دامنه نیز نمایش داده شود.

برای استفاده از این قابلیت در ابتدا شما باید وارد cpanel شوید، حال از قسمت domain بر روی گزینه aliases کلیک کنید تا به قسمت مورد نظر برای پارک دامین هدایت شوید، همچنین حائز  اهمیت است که در گذشته اسم این قابلیت park domain بوده است و هم اکنون با ورود نسخه جدید و بروزرسانی cpanel این  قابلیت به aliases تغییر پیدا کرده است.

حال با ورود به قسمت create a new alias در داخل فیلد مشخص شده، نام دامنه جدید که قصد پارک کردن آن بر روی دامنه جدید را دارید وارد کنید. سپس بر روی کلید آبی رنگ add Domain کلیک کنید تا دامنه اضافه شود.

حال برای تست اینکه دامنه بر روی هاست و دامنه اصلی پارک شده است یا خیر، تنها کافیست با سرچ دامنه جدید در مرورگر خود از اتصال پیدا کردن دامنه جدید اطمینان پیدا کنید.

قیمت دامنه دات کام زیاد نیست و شما می توانید با خرید دامنه دات کام و پارک کردن آن بر روی دامنه اصلی، برندسازی قدرتمندی برای وب سایت خود انجام دهید.

ادان دامین (Addon Domain)

یک مرکز تجاری بزرگ را در نظر بگیرید که کسب و کار های بسیاری داخل این مجتمع تجاری مغازه و یا دفتر دارنند، همه این مغازه ها و یا دفاتر دارای کارایی و محتوا متفاوتی با توجه به کسب و کارشان هستند و نمی شود به همه آنها یک برچسب را چسباند.

در این مثال مرکز تجاری، هاست شماست و مغازه ها، سایت های متفاوتی با محتوا کاملا متفاوت و حتی عملکرد متفاوتی هستند که شما قصد دارید بر روی یک هاست مشترک آن را میزبانی کنید.

به بیان دیگر از ادان دامین زمانی استفاده میکنیم که بخواهیم چند وب سایت با محتوا متفاوت را بر روی هاست میزانی کنیم، در واقع کاربر با سرچ هر دامنه با محتوا متفاوتی رو به رو میشود.

تفاوت پارک دامنه و ادان دامین این است که پارک دامنه یک محتوا ثابت را با چند دامنه متفاوت به کاربر نشان میدهد و ادان دامین یک هاست را به چند قسمت تقسیم می کند و دو یا چند وب سایت مختلف با محتوا متفاوت را به کاربر نشان میدهد.

همچنین شما می توانید برای خدمات متفاوت وب سایت خود، دامنه ای جداگانه در نظر بگیرید، قیمت دامنه دات کام بسیار به صرفه است، پس می توانید این دامنه را به ارزان ترین قیمت در وب سایت ما خریداری کنید چرا که این دامنه انتخاب بسیار مناسبی برای ادان کردن این دامنه بر دامنه اصلی است.

نحوه ادان دامین (Addon Domain)

در بسیاری از موارد ممکن است شما نیاز به استفاده از قابلیت ادان دامین داشته باشید، به این جهت برای استفاده از قابلیت ادان دامین در ابتدا وارد cpanel شده و به قسمت domain بروید. سپس با کلیک بر روی گزینه  addon domains وارد صفحه جدیدی به نام Create an addon domain شوید.

 

هم اکنون در قسمت new domain name اسم دامنه جدید را وارد کنید و دو قسمت دیگر توسط Cpanel به صورت خودکار پر می شود و نیازی به تغییر نیست. توصیه میشود مقادیر وارد شده را تغییر ندهید و بگذارید مقادیر خودکار وارد شده بماند.

حال تیک گزینه Create an FTP account associated with this Addon Domain را بزنید، این قابلیت برای شما یک FTP برای مدیریت محتوا دامین جدیدی که در حال اد کردن آن به هاست خود هستید را به شما میدهد پس حائز اهمیت است تیک این گزینه را بزنید.

بعد از زدن تیک فعال سازی گزینه Create an FTP account associated with this Addon Domain، سه فیلد جدید به فیلد ها اضافه می گردد که نام کاربری به طور پیش فرض وارد گردیده است و در دو مقدار بعدی باید رمزی را برای FTP ایجاد شده وارد کنیم. سپس بر روی کلید آبی رنگ کلیک کنید تا تنظیمات ذخیره شود.

 

دامنه از مهمترین اجزای یک وب سایت محسوب میشود، همچنین دامنه تاثیر به سزایی بر روی موفقیت وب سایت شما می گذارد، از این رو، برند سازی و استفاده از قابلیت پارک دامین می تواند به عنوان نقطه قوتی برای شما عمل کند و شما را در راه گسترش کسب و کارتان همراهی کند.