آریانیک ...

مجله آریانیک - اخبار > تفاوت سرور مجازی با سرور اختصاصی

Aryanic Blog

Blogپنج شنبه ١٦ دی ١٤٠٠ ١٢:٢٥
photo

سرور مجازی یکی از انواع مختلف هاست سرور است که در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. انواع مختلفی از میزبانی وب وجود دارد، اما سه نوع از محبوب‌ترین هاست اشتراکی، VPS و سرور اختصاصی است. این انواع میزبانی از نظر سطح عملکرد و همچنین هزینه متفاوت است. برای اینکه بیشتر با تفاوت سرور مجازی و سرور اختصاصی آشنا شوید تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

امروز استفاده از سرور مجازی و یا سرور اختصاصی برای کسب‌وکارهای اینترنتی به امری عادی تبدیل شده است و فرق نمی‌کند که شما دارای یک کسب‌وکار بزرگ باشید و یا یک کسب‌وکار کوچک را مدیریت می‌کنید. شما برای راه‌اندازی خدمات خود در فضای اینترنت و وب‌سایت‌ها به یک سرور نیاز دارید. حتی برخی از افراد برای انجام بازی‌های آنلاین و یا برخی از فعالیت‌های تجاری خود اقدام به خرید و تهیه سرور می‌کنند.

سرور مجازی چیست؟

میزبانی سرور مجازی که با نام VPS نیز شناخته می‌شود، به این معنی است که چندین وب‌سایت از یک سرور استفاده می‌کنند، اما محدودیت‌های منابع خود را در مواردی مانند RAM و پهنای باند دارند. همچنین این سرور از نوعی بستر با نام هایپروایزر (نرم‌افزار تخصصی ماشین مجازی) استفاده می‌کند، این بستر در واقع روی یک سرور قدرتمند پیاده‌سازی می‌شود و هدف آن برای قرض گرفتن منابع از سخت افزار سرور است. به طور کلی، سرور VPS برای وب‌سایت‌های تجاری کوچک یا سایت‌های شخصی که به منابع محدودی نیاز دارند، مناسب است.

 

تفاوت سرور مجازی با سرور اختصاصی

 سرور اختصاصی چیست؟

سرور اختصاصی در حقیقت یک سرور واقعی و سخت افزاری بزرگ در دنیای میزبانی و هاستینگ وب است. در حقیقت شما برای سایت خود یک سرور و یا بخش سخت افزاری را کرایه نمی‌کنید، بلکه شما یک سرور کامل برای خود خواهید داشت.

 شما از همان ابتدا می‌توانید کنترل تمامی بخش‌های سخت افزاری سرور اختصاصی را بر عهده بگیرید. درنتیجه محدودیتی برای سخت افزارهای خود دارید و می‌توانید بر اساس کسب‌وکار خود سرورهای قوی‌تر نیز تهیه کنید. استفاده از سرور اختصاصی معمولاً برای سایت‌های تجاری متوسط ​​تا بزرگ است، اما اگر می‌خواهید کسب‌وکار بزرگی را برای خود شروع کنید حتماً به یک سرور اختصاصی نیاز دارید.

 نقاط قوت و ضعف سرور مجازی

مزایای استفاده از سرور مجازی عبارت‌اند از:

- استفاده از سرور مجازی بسیار مقرون به صرفه‌تر از سرور اختصاصی است.

- در سرور مجازی شما امکان ارتقا و دریافت منابع اختصاصی برای سایت خود خواهید داشت

- شما می‌توانید در سرور مجازی خیلی راحت‌تر  هاست خود را تقسیم بندی کنید. مخصوصاً اگر از یک VPS ابری استفاده کنید؛ یعنی به راحتی می‌توانید فضای هارد دیسک VPS خود را تنها با تنظیم پارتیشن مجازی ارتقا دهید.

معایب استفاده از سرور مجازی عبارت‌اند از:

    - شما کنترل کاملی بر سخت افزار فیزیکی سرور خود ندارید. 

تفاوت سرور مجازی با سرور اختصاصی

نقاط قوت و ضعف سرور اختصاصی

مزایای استفاده از سرور اختصاصی

- شما کنترل کاملی بر نرم افزار و سخت افزار فیزیکی سرور خود دارید.

- سایت شما از نظر فیزیکی از حساب‌های دیگر جدا شده است زیرا روی سرور فیزیکی خودش قرار دارد

 معایب استفاده از سرور اختصاصی

- استفاده از سرور اختصاصی می‌تواند برای شما بسیار گران باشد.

- ارزیابی دقیق منابعی که نیاز دارید می‌تواند دشوار باشد در واقع در سرور اختصاصی خیلی نمی‌توانید قدرت رم و پردازنده خود را افزایش دهید مگر با هزینه بالا و خرید سخت افزاری این قطعات ولی این موارد در سرور مجازی به راحتی امکان پذیر است و تنها به چند کلیک انجام می‌شود.

مقایسه سرور مجازی سرور اختصاصی از لحاظ قیمت، کارایی، امنیت

- مقایسه مبانی ساختاری سرور

یک سرور مجازی در واقع مانند یک سرور اشتراکی است که در آن منابع سخت افزاری بین کاربران یا وب‌سایت‌های مختلف به اشتراک گذاشته می‌شود، ایده کلی یک VPS تقلید ظاهری از یک سرور اختصاصی است. تمام منابع بین ماشین‌های مجازی دیگر که در همان سرور فیزیکی قرار دارند به اشتراک گذاشته می‌شود. در مقابل، سرورهای اختصاصی یک سرور فیزیکی واحد هستند که فقط برای استفاده شخصی اختصاص داده شده است و کاربر کنترل کاملی بر منابع دارد و محتوا و منابع بین سایر ماشین‌ها به اشتراک گذاشته نمی‌شود.

- مقایسه هزینه در سرورهای اختصاصی و مجازی

سرورهای اختصاصی نسبتاً گران‌تر هستند، تقریباً سه تا چهار برابر از سرورهای مجازی. میزبانی اشتراکی تا حد زیادی مناسب‌ترین گزینه در میان خدمات میزبانی وب است... در حالت کلی سرور مجازی به طور قابل توجهی گران‌تر از سرور اشتراکی است، اما ارزان‌تر از سرور اختصاصی است. در میزبانی VPS، چندین کاربر فضای وب مشابهی را به اشتراک می‌گذارند که در نهایت هزینه هاست را بین سایر کاربران تقسیم می‌کند. به عنوان مثال هزینه سرور اختصاصی حدود 100 دلار در ماه است و بسته به سرورهای اختصاصی مدیریت شده و نیمه مدیریت شده، می‌تواند تا 500 تا 1000 دلار در ماه بالا رود.

 

تفاوت سرور مجازی با سرور اختصاصی

- مقایسه مقیاس پذیری

راه‌اندازی یک سرویس اختصاصی ساده‌تر و سریع‌تر است زیرا به بخش‌های مختلفی مانند سرور میزبان و نرم افزار مجازی سازی نیازی ندارید، برخلاف ایجاد سرورهای مجازی. با یک سرور اختصاصی، تمام منابع به یک کلاینت در یک سرور فیزیکی محدود می‌شود، به این معنی که مشتری به منابعی که می‌تواند مطابق با نیاز خود سفارشی کند، از جمله مقدار پهنای باند، سرعت پردازنده، ذخیره سازی، رم، فضای هارد دیسک و غیره دسترسی کامل دارد. مشتری می‌تواند کارهای زیادی را با یک سرور اختصاصی انجام دهد، مانند میزبانی وب‌سایت، میزبانی بازی و غیره.

- مقایسه امنیت

مدیر سرور اختصاصی کنترل کاملی بر منابع و امنیت سیستم خود در اختیار دارد و می‌تواند این اختیارات را به افراد زیر دست خود نیز ارائه بدهد. بعلاوه، در صورت تمایل می‌توانید طیف وسیعی از بسته‌های میزبانی مختلف را برای کنترل بیشتر برای خود ایجاد کنید. از آنجایی که شما تنها مالک سرور هستید، می‌توانید منابع را مطابق با نیازهای خود به طور مؤثر مدیریت کنید و در عین حال از نقض احتمالی امنیتی جلوگیری کنید. با میزبانی سرور اختصاصی، می‌توانید سخت افزار تخصصی، کنترل بیشتر و دسترسی ایمن به داده‌ها و فایل‌های خود در سرور اختصاصی داشته باشید. خطرات امنیتی در سرور مجازی نسبت به سرور اختصاصی کمی زیاد است زیرا فضای وب بین بسیاری از مشتریان مشترک است و تعداد انتخاب‌ها محدود است که آسیب‌پذیری‌های امنیتی را باز می‌کند. 

تفاوت سرور مجازی با سرور اختصاصی

بسته به نیاز شما برای کسب‌وکار یا نیازهای فردی، می‌توانید بین سرور مجازی یا سرور اختصاصی یکی را انتخاب کنید. در حالی که هر دو کنترل بیشتری بر منابع و محیط میزبانی شما ارائه می‌دهند، ساخت یک سرور اختصاصی بسیار ساده‌تر از ساخت یک سرور مجازی است، به علاوه شما دسترسی ریشه کامل دارید و کنترل کاملی بر محتوا و سرور خود دارید. از طرف دیگر، سرورهای مجازی با فناوری هسته مشترک ساخته می‌شوند و دسترسی به یک سرور مجازی را فراهم می‌کنند، اما تمام منابع بین تمام وب‌سایت‌های موجود در دستگاه به اشتراک گذاشته می‌شود.