آریانیک ...

مجله آریانیک - اخبار > تفاوت هاست لینوکسی و ویندوزی چیست؟

Aryanic Blog

Blogپنج شنبه ١٦ دی ١٤٠٠ ١٢:٣٢
photo

تفاوت هاست لینوکسی و ویندوزی در هنگام راه‌اندازی سایت مورد توجه مدیران وب سایت‌ها قرار می‌گیرد. در واقع زمانی که یک مدیر تصمیم به راه‌اندازی یک وب سایت می‌گیرد در ابتدا بین هاست های لینوکسی و ویندوزی تحقیق می‌کند تا ببیند بر اساس کارایی سایت خودرو پلتفرم مورد استفاده کدام یکی از این هاست ها برای او مناسب است، سپس اقدام به تهیه هاست می‌کند.

آشنایی با تفاوت هاست لینوکسی و ویندوزی به شما کمک می‌کند که بهتر فرایند ایجاد سایت خود را مدیریت کنید. با این کار شما از همان ابتدا با برنامه ریزی جلو رفته و خیلی بهتر می‌توانید خواسته‌های خود را در سایت پیاده سازی کنید.

 

تفاوت هاست لینوکسی و ویندوزی

هاست لینوکسی به چه هاستی گفته می‌شود؟

هاست لینوکسی به هاستی گفته می‌شود که روی وب سرورهای آپاچی اجرا شود. در واقع هاست های لینوکسی روی بستر یک سیستم عامل لینوکس اجرا می‌شوند. برخی از این سیستم عامل‌ها شامل ردهد، اوبونتو، فدورا، دبیان و غیره می‌شوند. این سیستم عامل‌ها برای کاربران به صورت رایگان عرضه می‌شود و شما می‌توانید هاست خود را به راحتی توسط این سرورها راه‌اندازی کنید. همچنین این سیستم عامل‌ها به صورت اوپن سورس بوده و این به این معناست که شما در صورتی که آشنایی با نرم‌افزارهای اوپن سورس داشته باشید می‌توانید به راحتی سیستم عامل ‌هاست خود را توسعه دهید.

هاست ویندوزی چه نوع هاستی است؟

 هاست ویندوزی روی ویندوز سرور اجرا می‌شود. ویندوز سرور تنها توسط شرکت مایکروسافت ارائه می‌شود و نسخه‌های مختلفی ندارد، تنها ورژن انتشار آن‌ها است که با هم متفاوت هستند. ویندوزهای جدیدتر امکانات و قابلیت‌های بیشتری نسبت به ویندوزهای قدیمی‌تر دارند. ویندوز سرور را باید از فروشگاه‌های مایکروسافت تهیه کرد و برای دانلود و استفاده از آن باید هزینه‌ای پرداخت کرد. همچنین ویندوز سرور قابلیت توسعه توسط کاربر را ندارد.

بررسی تفاوت هاست لینوکسی و ویندوزی

 با توجه به موارد بالا می‌توان گفت که اولین بخش از تفاوت هاست لینوکسی و ویندوزی در خصوص سیستم عامل‌هاست ها است. البته بخش‌ها و موارد دیگری وجود دارد که باعث می‌شود این دو هاست با هم تفاوت داشته باشند. مهم‌ترین بخش‌هاست ها همین سیستم عامل آن‌ها است. شما می‌توانید یکی از سیستم عامل‌های مطرح را برای هاست خود انتخاب کنید.

 کاربرد و ویژگی‌های هر کدام از هاست ها

- یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که در خصوص تفاوت هاست لینوکسی و ویندوزی می‌توان صحبت کرد پنل های مدیریتی است. در هاست های لینوکسی از پنل های محبوبی مثل سی پنل، دایرکت ادمین و کلوکسو استفاده می‌شود. در حالی که در هاست های ویندوزی از پنل های مدیریتی پلسک و پنل های مدیریتی سفارشی استفاده می‌شود.

در نتیجه امکانات هر کدام از این پنل ها با دیگری متفاوت است. یکی از محبوب ترین پنل های مدیریتی در ایران پنل محبوب سی پنل است که توسط هاست های لینوکسی ارائه می‌شود. این پنل امکانات زیاد را در اختیار شما قرار می‌دهد و شما می‌توانید به راحتی وب سایت‌های خود را با استفاده از این پنل نصب کنید.

 

تفاوت هاست لینوکسی و ویندوزی

- یکی دیگر از موارد مهم که باید در تفاوت هاست لینوکسی و ویندوزی به آن اشاره کرد بخش امنیت هاست است. امنیت و پایداری در هاست ها از اهمیت بالایی برخوردار است. هرچه که هاست شما پایدارتر و امن‌تر باشد، وب سایت شما امنیت و پایداری بیشتری خواهد داشت. امنیت هاست های لینوکسی و ویندوزی خیلی با نوع سیستم عامل آن‌ها ارتباط ندارد و بیشتر مربوط به پیکربندی هاست است. اگر شما هاست خود را در هنگام نصب سیستم عامل به خوبی پیکربندی کنید می‌تواند تا حد زیادی مشکلات امنیتی شما را کاهش دهد.

- یکی دیگر از ویژگی‌های مهمی که در تفاوت هاست لینوکسی و ویندوزی باید به آن توجه کنیم سرعت هاست است. در این خصوص می‌توان گفت که عامل مهم سرعت در هاست های لینوکس و ویندوز سخت‌افزار سرور بوده و سیستم عامل‌ها تأثیر چندانی روی سرعت هاست ندارد. با این حال بر اساس تجربیات به دست آمده می‌توان گفت که سیستم عامل لینوکس از منابع سخت‌افزاری کمتر و بهینه‌تر استفاده می‌کند و کمتر رم و پردازنده سرور اشغال می‌کند. شما منابع سخت‌افزاری بیشتری در دسترس خواهید داشت، در نتیجه سرعت هاست لینوکسی در برخی موارد کمی بیشتر از هاست ویندوزی است.

- یکی دیگر از ویژگی‌های مهمی که باید در تفاوت هاست لینوکسی و ویندوزی به آن اشاره کرد قیمت هاست است. البته که قیمت هاست ویندوزی به دلیل استفاده از سیستم عامل ویندوز کمی گران‌تر است. در نتیجه اگر می‌خواهید یک هاست مناسب با قیمت متعادل را تهیه کنید بهتر است که به سراغ هاست های لینوکسی بروید. شرکت‌هایی وجود دارد که برخی خدمات ویژه را ارائه می‌دهند که ممکن است قیمت یک هاست لینوکس را بالا ببرد. قابلیت‌هایی مانند SSL و CDN که ممکن است برای شما هزینه داشته باشد.

معرفی پلتفرم‌های هر کدام از هاست ها

اگر بخواهیم از سیستم‌های مدیریت محتوا در هاست خود استفاده کنیم می‌توانیم به سراغ سیستم‌های مدیریت محتوا مانند جوملا، وردپرس و دروپال و غیره برویم. نکته مهمی که باید در خصوص تفاوت هاست لینوکسی و ویندوزی در نظر داشت همین جا است. اگر می‌خواهید وب سایت خود را با یکی از این سیستم‌های مدیریت محتوا را ه اندازی کنید باید از هاست لینوکسی استفاده کنید. چرا که تمامی این سیستم‌های مدیریت محتوا بر پایه زبان PHP نوشته شده‌اند.

 

تفاوت هاست لینوکسی و ویندوزی

 یک هاست ویندوزی از سیستم‌های مدیریت محتوای اختصاصی پشتیبانی می‌کند. این سیستم‌ها توسط زبان‌های برنامه نویسی خاص مانند زبان برنامه نویسی ASP و NET نوشته می‌شوند. در نتیجه در هاست ویندوزی فقط از این نوع سیستم‌های مدیریت محتوا می‌توان استفاده کرد.

زبان‌های برنامه نویسی هر کدام از هاست ها

 در خصوص تفاوت هاست لینوکسی و ویندوزی می‌توان به زبان‌های برنامه نویسی آن‌ها اشاره کرد.

برنامه نویسی در هاست لینوکسی: در وب سرورهای آپاچی که مربوط به هاست لینوکسی است شما می‌توانید از زبان‌های برنامه نویسی مانند php، python، perl و CGI استفاده کنید. بخش عمده سایت‌هایی که روی هاست های لینوکسی اجرا می‌شوند بر اساس زبان برنامه نویسی PHP ساخته شده‌اند.

برنامه نویسی در هاست ویندوزی: در صورتی که از هاست ويندوزي استفاده می‌کنید امکان استفاده از برنامه‌های PHP را ندارید. برای این کار باید از برنامه‌هایی که توسط هاست لینوکسی پشتیبانی می‌شوند استفاده کنید. از زبان‌هایی که توسط شرکت مایکروسافت ارائه و توسط هاست ویندوز پشتیبانی می‌شوند می‌توان به زبان‌های برنامه نویسی ASP و NET اشاره کرد.

 

تفاوت هاست لینوکسی و ویندوزی

 نتیجه‌گیری نهایی

نکته مهمی که باید در خصوص تفاوت هاست لینوکسی و ویندوزی به آن توجه شود این است شما بر اساس کار خود باید یکی از این دو هاست را انتخاب کنید. به همین دلیل شما باید قبل از انتخاب یکی از آن‌ها به نیازهای سایت و چشم‌انداز آینده خود توجه کنید.