آریانیک ...

مجله آریانیک - اخبار > DNS Zone چیست؟

Aryanic Blog

Blogشنبه ١٨ دی ١٤٠٠ ٠٨:١٣
photo

از مهم ترین قسمت های هر وب سایت که معمولا به چشم بازدید کنندگان نمی آید و بسیاری از وجود آن بی خبر هستند، DNS ها هستند. DNS ها نقش بسیاری مهمی در وب سایت ها ایفا می کنند و حضور آنها در هر وب سایتی ضروری است. تصور کنید مغازه ای وجود دارد که هیچ آدرس و یا شماره تلفنی ندارد، مشتری ها چطور می توانستند به آن مغازه بروند و خرید خود را انجام دهند! وظیفه DNS در وب سایت نیز به این صورت است. DNS مانند دفتری است که آدرس مغازه ها در آن ثبت شده است. حال از مهم ترین قسمت های یک DNS، DNS Zone  است، اما DNS Zone  چیست؟

پیش از آنکه به توضیح و بررسی DNS Zone بپردازیم، بهتر است با معنای کلمه Zone آشنا شویم تا بتوانیم درک بهتری از DNS Zone پیدا کنیم، Zone در معنای کلمه به معنی بخش و یا منقطه ای از یک محیط و یا بستر است، به زبان ساده تر به جزء، یک کل می توان گفت DNS ,Zone نیز مخفف کلمه Domain Name System و یا به فارسی سامانه نام دامنه است، پس می توان گفت، DNS Zone  بخش کوچکی و از یک سامانه نام دامنه است.

DNS یک دفترچه تلفن مجازی است!

برای درک بهتر DNS  می توان آن را به یک دفترچه تلفن نسبت داد که تمامی اسامی به ترتیب حروف الفبا در آن جای گرفته اند، به بیان دیگر نام های داخل دفترچه تلفن، نام دامنه ها هستند. حال اگر شکل یک دفترچه تلفن را به خاطر بیاورید، دفترچه تلفن دارای بلوک های مشخص شده برای هر نام است، DNS نیز این چنین است و دارای بلوک هایی در خود است و به قسمت های  کوجک تری تقسیم میشود، هر یک از این بلوک ها، دارای یک نام دامنه یا هاست و یا IP است، به این بلوک ها DNS Zone گفته میشود.

حال هر بلوک یا Zone این دفترچه تلفن نیز، خود به دو بخش،  Reverse Lookup Zone و Forward Lookup Zone  تقسیم می شود.

DNS Zone

Forward Lookup Zone

این بخش از DNS Zone به این صورت کار می کند که، درخواستی با نام URL  و یا host name از سمت کاربر به DNS  ارسال می شود و DNS با جست و جو در دفتر تلفن خود، IP آدرس مرتبط به این URL و یا Hostname را به سمت کاربر ارسال میکند و کاربر می تواند اطلاعات آن ای پی آدرس را دریافت کند.

Reverse Lookup Zone

Reverse Lookup Zone در DNS Zone  کاملا برعکس Forward Lookup Zone عمل می کند، این قسمت از DNS Zone به این صورت عمل می کند که، آبجکت IP  آدرس به صورت کوئری به سرور ارسال میشود و از ما URL و یا Host name را می خواهد، به بیان ساده تر در این قسمت از Zone، ما IP آدرس را داریم، اما Host name  و یا URL را نداریم و این بخش با پیدا کردن URL و یا Host name مرتبط به IP آدرس درخواستی، اطلاعات را در دسترس کاربر قرار می دهد.

در واقع این دو بخش وظیفه پیدا کردن URL،  Host name ، IP آدرس های مرتبط به  هم را دارد و با توجه به درخواست کاربر هر یک از این سه را به دیگری تبدیل می کند و به کاربر میفرستد.

حال DNS Zone خود نیز به سه دسته کلی تقسیم میشود، این سه دسته شامل primary zone،      secondary zone ، Stub zone میباشد. در ادامه به بررسی این سه دسته خواهیم پرداخت.

primary zone

اگر DNS را یک دفترچه تلفن در نظر بگیریم این بخش را می توان به بلوک اصلی که  دامنه یا ای پی آدرس در آن قرار می گیرد تشبیه کرد. به بیان دیگر در هر موقعی که ما یک DNS Zone ایجاد کنیم، باید آن را در primary zone ایجاد و راه اندازی کنیم. این بخش، بخش اصلی DNS Zone است که تمامی اطلاعات در آن ذخیره و ساخته می شوند و می توان آنها را تغییر داد.

این Zone، بخش اصلی است که تمامی کپی های اصل، در این بخش از Zone  نگهداری میشود.

secondary zone

قاعدتا باید از تمامی اطلاعات مهم یک نسخه کپی و یا به اصطلاح بک آپ وجود داشته باشد تا در صورت ایجاد مشکل و یا نابودی فایل اصلی بتوان اطلاعات را بازگردانی کرد، همانطور که میدانیم DNS از اهمیت بسیاری در وب سایت و دنیای مجازی برخوردار است، بنابراین حفظ اطلاعات DNS بسیار مهم است، از این رو این دفترچه تلفن نیز باید دارای یک بک آپ باشد تا اطلاعاتش در صورت نابودی و یا تغییر، قابل بازگردانی باشد.

در واقع secondary zone دقیقا مانند primary zone است با این تفاوت که فایل اصلی نیست و در واقع بک آپی است که تمامی فایل های اصلی را در خود دارد، تا در صورت ایجاد مشکل، اطلاعات اصلی قابل بازگردانی باشند. بنابراین هر چیزی که در primary zone ساخته میشود نسخه ای کپی از آن نیز در secondary zone  ساخته میشود و به این عمل  zone transferring می گویند. این zone درخواستها را به primary zone میفرستد.

Stub zone

Stub zone

Stub zone در واقع قسمتی از DNS Zone است که حاوی کپی هایی از رکورد های ضروری برای شناسایی Zone A است. این بخش حاوی کلیه رکوردهای Authoritative، در آن DNS Zone است.

در واقع Stub zone مانند Secondary zone است، اما با یک تفاوت اساسی، تفاوت این دو در این است که Secondary zone حاوی کپی از تمامی فایل های primary zone  است، اما Stube zone تنها حاوی رکورد های ضروری برای شناسایی سریع تر و بهتر Zone ها است. معمولا از Stub zone زمانی استفاده میشود که بخواهیم چندین و چند DNS Namespace متفاوت را به کاربران خود سرویس دهی کنیم.

نکته ای که در Stub zone حائز اهمیت است این است که شما نمی توانید هیچ گونه تغییری را در این Zone ایجاد کنید و برای ایجاد تغییر در این Zone باید در primary zone  تغییرات را ایجاد کنید.

DNS Zone دارای نقش مهمی در فضای مجازی است و وظایف بسیاری را در دست دارد، از این رو در این مقاله سعی بر آن شد که با توضیح و بررسی Zone ها، بتوانیم درک بهتری از کارکرد و نحوه استفاده از Zone ها داشته باشیم.