آریانیک ...

مجله آریانیک - اخبار > راهنمای خرید سرور اختصاصی Dedicated Server

Aryanic Blog

Blog



شنبه ١٨ دی ١٤٠٠ ٠٨:٢٠
photo

قیمت سرور اختصاصی می‌تواند به صدها عامل بستگی داشته باشد؛ اما نکته جالب توجه در خصوص این سرورها این است که شما باید تنها چند عامل مهم را مدنظر قرار دهید و مابقی عوامل به نوعی زیر مجموعه همین چند عامل هستند قبل از اینکه به سراغ خرید سرور اختصاصی بروید بهتر است که این مقاله را مطالعه کنید.

 قیمت سرور اختصاصی با موارد گوناگونی بستگی دارد. این موارد بر اساس نوع شرکت‌ها و مشخصات سرور می‌تواند متغیر باشد. حتی شرکت‌های بزرگ سرورهای مختلف خود را به قیمت‌های مختلف ارائه می‌دهند. این تفاوت قیمت‌ها به دلیل اختلاف مشخصات و کارایی سرورها است.

 ما در اینجا موارد مهم را در تعیین قیمت سرورها برای شما دسته بندی کرده‌ایم. با مطالعه این موارد می‌تواند به راحتی در خصوص قیمت سرور اختصاصی اطلاعات لازم را به دست بیاورید.

عوامل مهم در تعیین قیمت سرور اختصاصی

- عملکرد سرور

عملکرد بسیار بیشتر از مشخصات سخت‌افزاری خالص است. پردازنده یا همان CPU بیشتر، RAM بیشتر، انتقال شبکه بیشتر و سرعت پورت بیشتر بخشی از معادله است. با این حال، عملکرد فقط داشتن X مقدار فضای درایو نیست. نوع درایو و نحوه پیکربندی آن نیز مشخص می‌شود (SSD در مقابل HDD، RAID در مقابل غیر RAID، NAS/SAN در مقابل SSD RAID محلی و غیره.) استفاده از  RAID سخت‌افزاری در مقابل RAID نرم‌افزاری می‌تواند تفاوت‌های زیادی در عملکرد ایجاد کند.

برخی از سرورها از سخت‌افزار ارزان یا قدیمی استفاده می‌کنند که ممکن است در ابتدا مشخصات عالی به نظر برسد اما درنهایت کندتر می‌شود و احتمال خرابی‌هایی که باعث خرابی می‌شود بیشتر می‌شود. در مورد شبکه هم همین‌طور است. شبکه‌های پرسرعت ممتاز، در کنار چندین مسیر اضافی (برای مواقعی که ترافیک شبکه بالا برود)، یک تمایز بزرگ در میان ارائه‌دهندگان سرور اختصاصی است. در نتیجه هرکدام از موارد در می‌تواند در عملکرد سرور تأثیرگذار بوده و درنهایت می‌تواند در قیمت سرور اختصاصی تأثیرگذار باشد.

راهنمای خرید سرور اختصاصی Dedicated Server

- امنیت سرور

نصب نرم‌افزار یا سیستم‌عامل روی سرور در حالت کلی یک فرایند ساده است. تقریباً هر کسی می‌تواند این کار را با چند کلیک و انتخاب گزینه‌هایی مانند منطقه زمانی انجام دهد. دانستن نحوه پیکربندی سرور، بررسی سیستم‌عامل زیربنایی و نحوه پیکربندی بخش‌های مختلف سرور اما موضوع کاملاً متفاوتی است. شاید در بسیاری از شرکت‌های معمولی یک یا دو نفر در دفتر خود در دور افتاده‌ترین بخش ساختمان و یا شاید در زیرزمین مشغول کار هستند و به ندرت کسی مزاحم این بخش IT می‌شود؛ اما در مراکز داده‌ای و یا مراکز ارائه دهنده خدمات سرور و میزبانی‌ها، تیم‌هایی از مهندسان نرم‌افزار، مهندسان شبکه و مهندسان امنیت وجود دارند که تمام روز خود را صرف نصب، آزمایش و ارزیابی گزینه‌های پیکربندی مختلف می‌کنند تا بهترین عملکرد ممکن و ایمن را داشته باشند.

هنگامی که به دنبال خرید سرور اختصاصی هستید - حتماً امنیت را در نظر داشته باشید. پشتیبان گیری عالی است، اما جلوگیری از حملات بسیار مهم تر است. در نتیجه بحث امنیت سرور و نگهداری از اطلاعات به بهترین شکل ممکن خیلی مهم بوده و به طور حتم در قیمت سرور اختصاصی تأثیرگذار است.

راهنمای خرید سرور اختصاصی Dedicated Server

- آپتایم Uptime بودن سرور

واقعاً مهم نیست که قیمت سرور اختصاصی چقدر است، عملکرد آن چگونه است یا چندین مهندس امنیت آن را برقرار می‌کنند، اگر سرور آفلاین و خاموش باشد این موارد اصلاً به درد نمی‌خورند!

در هنگام بررسی قیمت سرور اختصاصی و خرید آن شما باید به Uptime سرور توجه کنید. در حقیقت معیار شما باید نزدیک به 100 درصد Uptime باشد. واقعاً به زمان آپتایم بیشتر از 99.9٪ نیاز دارید. در نتیجه اگر می‌خواهید Up Time بودن سرور اختصاصی را بررسی کنید باید از طریق مقالات در وبلاگ‌ها و سایت‌های دیگر در مورد زمان کار و اهمیت آن اطلاعات بیشتری کسب کنید.

کافی است بگوییم، ساعت‌ها از کار افتادن برای یک کسب‌وکار آنلاین ابدی است و حداکثر uptime باید یکی از بزرگ‌ترین معیارهای شما برای تصمیم‌گیری در مورد خرید سرور اختصاصی باشد. فریب شرکت‌هایی که می‌گویند زمان Uptime 100 درصد را نخورید. در دنیای اینترنت هیچ شرکتی به صورت 100 Uptime نیست. پس به سراغ شرکت‌هایی بروید که به صورت صادقانه به شما می‌گویند که Uptime آن‌ها چقدر است. در حال حاضرنرخ ها بین 993/99 الی 996/99 است. در نتیجه Uptime بودن سرو بسیار مهم بوده و می‌تواند در تعیین قیمت سرور اختصاصی تأثیرگذار باشد.

- پشتیبانی و مدیریت کاملاً مدیریت شده

گاهی اوقات همه چیز عالی پیش نمی‌رود - ممکن است مسائلی در بخش‌های مختلف رخ بدهد، از یک فاکتور ساده تا درخواست تغییر یک ماژول سخت‌افزاری و غیره وجود داشته باشد که باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن حل شود. در این مواقع، نباید به چیزی کمتر از پشتیبانی فنی 24 ساعته و 7 روز هفته و 365 روز سال بسنده کنید. در واقع یکی دیگر از فاکتورهای مهم در تعیین قیمت سرور اختصاصی پشتیبانی به موقع شرکت ارائه دهنده سرور است.

راهنمای خرید سرور اختصاصی Dedicated Server

 شما نباید بیشتر از 10 دقیقه زمان برای دریافت پاسخ اولیه هدر بدهید. همچنین در زمان دریافت پشتیبانی نباید مجبور شوید که با 12 نفر آدم مختلف صحبت کرده و چندین بار درخواست خود را اعلام کنید. البته مجموعه‌هایی که تنها یک نفر برای حل مشکلات قرار داده‌اند هم مجموعه‌های حرفه‌ای نیستند. باید شرکت‌هایی را انتخاب کنید که برای انجام خدمات معمولی و حل مشکلات شما هزینه‌ای دریافت نمی‌کنند چرا که مشکلات ایجاد شده از جانب سرور اختصاصی باید حتماً توسط شرکت ارائه دهنده برطرف شود.

پشتیبانی فنی بسیار مهم است. پشتیبانی فنی با کیفیت بالا چیزی است که شرکت‌های ارزان قیمت را از شرکت‌های خوب جدا می‌کند. وقتی سخت‌افزار سرور اختصاصی می‌خرید (در واقع به صورت ماهانه آن را اجاره می‌کنید)، مجبور نیستید خودتان در زمینه پشتیبانی و آشنایی با سرور فوق تخصص داشته باشید.

شما به عنوان یک صاحب کسب‌وکار، یا مدیر وب‌سایت، یا آژانس بازاریابی/طراحی، باید زمان خود را بر جذب مشتریان جدید، خدمات‌رسانی به مشتریان فعلی و ارائه خدمات عالی به کسانی که به آن نیاز دارند متمرکز کنید. شما نباید به دنبال یافتن کدهای خطای لینوکس، خطاهای منابع php یا یکپارچه سازی پایگاه داده به امید رفع برخی مشکلات فنی باشید.

 در نتیجه نوع پشتیبانی شرکت‌ها می‌تواند بسیار متفاوت باشد به دنبال شرکت‌هایی باشید که بهترین و بالاترین نرخ پشتیبانی را دارند و به کمترین‌ها قانع نباشید. این موارد تأثیر زیادی در کسب‌وکار و آینده تجاری شما خواهند داشت. نوع پشتیبانی یک سرور تأثیری مستقیم روی قیمت سرور اختصاصی دارد.

راهنمای خرید سرور اختصاصی Dedicated Server

- مشخصات سخت‌افزاری

آخرین موضوعی که باید در هنگام خرید سرور اختصاصی و بررسی قیمت سرور اختصاصی به آن توجه شود مشخصات سخت‌افزاری سرور است. شما باید به دقت مشخص کنید که چه نوع سرور و با چه نوع مشخصاتی می‌خواهید داشته باشید.

حتماً باید به مدل و نسل‌ پردازنده دقت کنید. برخی از سرورها از 2 پردازنده استفاده می‌کنند. مقدار رم سرور و نسل رم‌ها مهم است. حداکثر رم قابل استفاده در سرور نیز مهم است. نوع هارد هایی که در سرور استفاده می‌شود هم مهم است. برخی از سرورها که با نام  تاور سرور (tower server  - سرورهای ایستاده) شناخته می‌شود فضای کافی برای هارد های بیشتر و قابلیت Raid بندی مختلف را دارند. همچنین باید به امکانات و تکنولوژی‌های قرار داده شده در سرور نیز دقت داشته باشید. پهنای باند دریافتی و پهنای باند ارائه شده برای اینترنت سرور را باید به دقت مورد بررسی قرار دهید. همه این موارد می‌تواند در تعیین قیمت سرور اختصاصی تأثیرگذار باشند.