ورود به پشتیبانی نرم افزار

ورود به پشتیبانی میزبانی


 

نحوه انتخاب نام دامنه ؛ شخصی یا شرکتی؟

نحوه انتخاب نام دامنه ؛ شخصی یا شرکتی؟

«یک وبسایت لازم داریم، بررسی پیشنهاد نام دامنه که مهم نیست، مردم فقط نیاز دارند که به سایت ما مراجعه کنند و از محصولاتمان دیدن کنند یا از خدمات مان آگاه شوند!» به طور قطع اگر چنین فکری می کنید، در حال پیشروی در مسیر اشتباهی هستید. انتخاب دامنه به اندازه‌ی انتخاب نام برند، لوگوی آن و استراتژی ِتبلیغات آن مهم و دارای اصول و قوانین است. اما ویژگی های نام دامنه چیست؟ در این مطلب قصد داریم به شما کمک کنیم چگونه در انتخاب دامنه (این عنصر کلیدی) موفق عمل کنید.

 

چرا انتخاب دامنه‌ی مناسب اهمیت دارد؟

اولین برداشتی که از برند شما می شود، براساس انتخاب نام کسب و کار تان خواهد بود. یک نام دامنه خوب برای کسب و کار می تواند تاثیر مثبت و پایداری بر روی کاربران داشته باشد. اما نام دامنه‌ی نامناسب می تواند باعث کنار گذاشتن ِوبسایت شما توسط کاربران شود (مثلا یک نام دامنه بسیار طولانی و سخت هرگز در ذهن کاربران تثبیت نخواهد شد).

انتخاب دامنه مناسب بر سئو موثر است. وجود کلمات کلیدی (البته نه لزوما) به رنکینگ سئو شما کمک می کنند.

انتخاب دامنه، مُعرف برندتان است. این نام می‌تواند شناسایی برند شما را سهل و آسان‌تر کند.

از پسوندهای انتخاب دامنه مناسب استفاده کنید. (.com, .org, .net)

همیشه پسوند .com برای اکثر سایت ها بهترین انتخاب به شمار می آید. با توجه به تحقیقات انجام شده انتخاب دامنه 40 درصد ِ اکثر کسب و کار ها و شرکت ها پسوندِ .com می باشد. به چه دلیل ؟ زیرا این پسوند بهتر و راحتتر به خاطر سپرده می شود. در حالی که وب‌سایت‌های موفق زیادی با پسوندهای «.net» و «.org» وجود دارد، اما اگر وب‌سایت شما دارای پسوند «.com» باشد، به مراتب (به دلیل رایج بودن) بهتر در ذهن مخاطب می ماند.

 

انتخاب دامنه

انتخاب دامنه نباید عمومی باشد، باید به برند وابسته باشد.

انتخاب دامنه باید متناسب با برند باشد، دامنه های عمومی عملا در ذهن مخاطب باقی نمی مانند، تمایز ِخود را با سایر رقبا از دست می دهند و به این شکل از دورِ رقابت خارج می شوند. با یک مثال درک این نکته برای شما آسان‌تر خواهد شد:

آیا تفاوت بین این نام های دامنه را می دانید؟

Healthinsurance.net

Newhealthinsurance.com

Healthinsurancesort.com

این نام ها به طرز وحشتناکی عمومی هستند، هیچ معنایی ندارند، در ذهن مخاطب باقی نمی مانند و جستجوی آنها بسیار سخت است. اما نام های دامنه‌ی زیر براساس برند و فعالیتی که انجام می دهند بهتر در ذهن می مانند و وقتی کسی آنها را می بیند به خوبی می داند که حوزه فعالیت شان چیست:

UnitedHealthCareOnline.com

Anthem.com

پس چطور نام متناسب با برند خود را انتخاب کنیم، نه یک نام عمومی را؟

·       یک کلمه‌ی جدید بسازید. گوگل، یاهو، بینگ و سایر سایت های معروف امروزی هم، چنین کاری کردند.

·       از کلمات برند یا شعار کسب و کارتان استفاده کنید. یک فرهنگ لغت می تواند به شما در این رابطه کمک کند.

·       می توانید از کلمات هم خانواده یا هم معنی با برندتان استفاده کنید.

یک قانون ابدی: نام دامنه کوتاه بهتر از نام دامنه بلند و طولانی است

همه این قانون را می دانند. طبق تحقیقات انجام شده، معمولا کاربران نام دامنه های کوتاه را بهتر به خاطر می سپارند. متداول ترین انتخاب دامنه می تواند 12 کاراکتر داشته باشد. شما می توانید برای دامنه خود از بین 6 تا 14 کاراکتر یک نام مختصر، متوسط یا طولانی را انتخاب کنید. در صورتی که نام دامنه تان را وابسته به نام برندتان انتخاب کنید، اغلب امکان خرید دامنه های دارای 6 کاراکتر (یا کمتر) بسیار آسانتر خواهد بود و کمترین تعداد متقاضی را خواهد داشت، چرا که آن نام، فقط و فقط مختص ِشماست.

 

انتخاب نام دامنه

چگونه برای سایت شخصی انتخاب نام دامنه داشته باشیم؟

برای انتخاب دامنه شخصی، باید در ابتدا به بررسی نام خودتان بپردازید و ببینید می توانید از آن استفاده کنید؟ البته نام دامنه شما لزوما نباید متشکل از نام کوچک در کنار نام خانوادگی و سپس دات کام باشد! شما می توانید اندکی آن را دستکاری کنید و خلاقانه تر تصمیم بگیرید. مثلا می توانید ترکیبی از حروف اسم کوچک خود را با نام خانوادگی‌تان ترکیب کنید.

اگر از استفاده از نام‌تان به صورت خالص به عنوان پیشنهاد انتخاب دامنه هیچ خوش تان نمی آید می توانید از نام حرفه یا شغل تان استفاده کنید. یا اینکه آن را با نام خانوادگی تان ترکیب کنید. مثلا: amirphotography.com

بهتر است به جای .com (یا حتی اگر این پسوند را ترجیح نمی دهید) از .me استفاده کنید چرا که احساس نزدیکی ِبیشتری بین شما و مخاطب ایجاد می شود. البته پسوند های مرتبط با هر کشور نیز می تواند مفید باشد. مثلا اگر سایت شما بر روی فعالیت حرفه ای تان تمرکز دارد اما در عین حال بسیار شخصی است، می توانید از پسوند .ir استفاده کنید.

چند ابزار مفید برای انتخاب دامنه مناسب

1.      سایت Domainr: این سایت به شما کمک می کند از باز بودن نام دامنه انتخابی تان به سرعت مطلع شوید.

2.      سایت Impossibility: این سایت به عنوان یک سایت مفید برای ترکیب کردن پسوند و پیشوند ها است تا شما را برای انتخاب دامنه متناسب با شرکت یا سایت شخصی تان یاری تان کند.

3.      سایت Domain Typer به شما امکان جستجو براساس نام دامنه انتخابی و بررسی آن در شبکه های اجتماعی را به شما می دهد.

جمع بندی و نکات نهایی

·       برای اینکه بدانید نام دامنه‌ی انتخابی تان مناسب است یا خیر، آن را روی یک کاغذ بنویسید یا برای آشنایان خود ارسال کنید و از آنها بخواهید آن را تلفظ کنند. اگر برایشان سخت بود، باید آن نام را آسانتر و خلاصه تر کنید.

·       ابدا به سراغ استفاده از اعداد و خط تیره نروید. تصور کنید که آیا سایت های بزرگ ِدنیا دارای خط تیره یا عدد هستند؟ کدامیک؟ فیسبوک؟ اینستاگرام؟ گوگل؟ ناسا؟ هیچکدام! فقط حروف را انتخاب کنید.

·       از کلمات کلیدی غافل نشوید. مثلا اگر سایت شما در مورد سئو و توسعه وب است سعی کنید از کلمات مرتبط با این حوزه استفاده کنید. مثلا websiteseo.

·       سخت نگیرید: گاهی ایده های بکر برای انتخاب دامنه مناسب درست مقابل تان قرار دارد. فقط باید دقت تان را بالا ببرید و کمی خارج از چارچوب ها فکر کنید.

 

منابع

https://websitesetup.org/choose-domain-name/
https://business.tutsplus.com/articles/best-personal-domain-name-extension__cms-28169