ورود به پشتیبانی نرم افزار

ورود به پشتیبانی میزبانی


 

چگونه گوگل آنالیتیکس را در وردپرس نصب کنیم؟

چگونه گوگل آنالیتیکس را در وردپرس نصب کنیم؟

رشد و گسترش هر کسب و کاری، بر علایق و رفتار کاربران و مشتریان آن کسب و کار بستگی دارد، بنابراین مدیران باید با بررسی دقیق و موشکافانه فعالیت مشتریان در وب سایت خود، از علایق و رفتار های آنها آگاه شوند و با توجه به علاقه و رفتار آنها در صفحات سایت، تصمیم های هوشمندانه ای در جهت رشد و گسترش کسب و کارشان بگیرند. گوگل آنالیتیکس وردپرس این امکان را برای مدیران سایت های وردپرسی فراهم کرده است تا بتوانند رفتار هر یک از مشتریان را به صورت موشکافانه بررسی کنند و تصمیماتی هوشمندانه بگیرند.

وردپرس به تنهایی قابلیت بررسی بازدید روزانه و رفتار های کاربران را در اختیار ما نمی گذارد، بنابراین گوگل آنالیتیکس وردپرس این قابلیت را در اختیار ما قرار داده است تا به صورت دقیق و موشکافانه بتوانیم تمامی رفتار های کاربر را از لحظه ورود به سایت تا لحظه خروجش را بررسی کنیم.

برای استفاده از گوگل آنالیتیکس وردپرس، در ابتدا نیاز داریم این ابزار را بر روی وردپرس خود نصب کنیم، برای نصب و راه اندازی این سیستم تنها کافی است یکی از روش های زیر را اختیار کنید و از گوگل آنالیتیکس وردپرس لذت ببرید.

اتصال گوگل آنالیتیکس وردپرس به صورت دستی

به دلیل ویرایش کد های طراحی قالب سایت در استفاده از این روش، توصیه میشود اگر با برنامه نویسی وب آشنایی دارید از این روش استفاده کنید و در غیر این صورت، پیشنهاد می شود به روش دوم و با استفاده از افزونه، بی خطر و با سهولت این کار را انجام دهید. زیرا در صورت اشتباه جزئی در این مرحله ممکن است به سایت آسیب های بسیاری بزنید و سبب اختلال در کار کرد قالب و افزونه ها بشوید. بنابراین تنها اگر با برنامه نویسی آشنایی دارید از این روش استفاده کنید.

می توان با ایجاد تغییرات در توابع php در هدر سایت، به صورت دستی گوگل آنالیتیکس وردپرس را نصب و راه اندازی کنید. هدر سایت در تمامی صفحات سایت یکسان است بنابراین با قرار دادن این کد در هدر می توان گوگل آنالیتیکس وردپرس را در تمامی صفحات سایت راه اندازی کرد. برای استفاده از این روش شما باید از یک Child theme استفاده کنید تا کد در هدر شما بروزرسانی نشود و دسترسی گوگل آنالیتیکس قطع نشود.

پیش از انجام این روش پیشنهاد میشود حتما و حتما از سایت خود یک بکاپ بگیرید تا در صورت اشتباه و ایجاد مشکل تنها با جایگزین کردن بکاپ، اطلاعات شما به قبل از حادثه بازگردانی شود و مشکل حل شود.

خلاصه این روش به این شکل است که بعد از فعالسازی child theme، کدرهگیری گوگل آنالیتیکس وردپرس را قبل از بسته شدن تگ head  در فایل header.php  قرار می دهیم.

1- در مرحله اول به اکانت خود در گوگل آنالیتیکس بروید و در گوشه سمت چپ پایین بر روی گزینه Admin کلیک کنید.

گوگل آنالیتیکس وردپرس

2- در ستون وسط، صفحه باز شده، منوی tracking info را باز کنید.

3- در زیر منوی باز شده بر روی گزینه اول tracking code کلیک کنید.

tracking code

4- سپس در پنجره باز شده در قسمت Global site tag، کد درون کادر را کاملا کپی کنید.

tracking code

5- هم اکنون برای اضافه کردن گوگل آنالیتیکس وردپرس به پیشخوان وردپرس خود بروید و از منوی نمایش، زیر منوی ویرایشگر پوسته را انتخاب کنید.

گوگل آنالیتیکس وردپرس

6- حال در صفحه باز شده از منوی سمت چپ، فایل header.php را انتخاب کنید. با انتخاب این فایل، کد های درون آن به شما نمایش داده میشود، در این فایل، کد های مربوط به هدر سایت شما و همچنین تمامی کد هایی که باید در تمامی صفحات سایت اجرا شوند گنجانده شده است. هم اکنون در بین فایل ها به دنبال تگی با عنوان head> بگردید، از آنجایی که این تگ جز تگ های اصلی html است، قاعدتا باید در ابتدا یکی از خط ها باشد.

گوگل آنالیتیکس وردپرس

7- بعد از اینکه این تگ را پیدا کردید، بعد از کد خط قبلی یک Enter بزنید تا یک خط خالی در زیر آخرین خط کد باز شود. حال با کلیک کردن بر روی دو دکمه ترکیبی ctrl + V، کد رهگیری خود را در این قسمت جای گذاری کنید و در آخر بر روی دکمه Update file کلیک کنید.

8- تبریک می گویم، گوگل آنالیتیکس وردپرس با موفقیت در سایت شما نصب شد و شما می توانید از تمامی امکانات آن در گوگل آنالیتیکس بهره مند شوید و تمامی اطلاعات کاربران سایت خود را مشاهده کنید.

نصب گوگل آنالیتیکس وردپرس با استفاده از افزونه

افزونه ها، قابلیت های فوق العاده زیادی را به وردپرس می افزایند و سبب سهولت در استفاده از وردپرس می شوند، بنابراین برای نصب ساده و سریع گوگل آنالیتیکس وردپرس نیز، افزونه ای وجود دارد که می توانید با استفاده از آن به سهولت به گوگل آنالیتیکس متصل شوید و از تمامی امکانات آن بدون نیاز به حتی یک خط تغییر و اضافه کردن کد، استفاده کنید.

1- در مرحله اول به اکانت خود در گوگل آنالیتیکس بروید و در گوشه سمت چپ پایین بر روی گزینه Admin کلیک کنید.

گوگل آنالیتیکس وردپرس

2- از ستون وسط صفحه باز شده، منوی tracking info را باز کنید.

3- در زیر منوی باز شده بر روی گزینه اول tracking code کلیک کنید.

tracking code

 4- حال در صفحه جدید از بالا صفحه در قسمت Tracking ID، کد مربوط به اکانت گوگل آنالیتیکس شما که قاعدتا ابتدای آن با U شروع می شود را کپی کنید.

Tracking ID

5- حال به انبار افزونه های وردپرس در پیشخوان وردپرس بروید و در قسمت جست و جو، نام افزونه مورد نظر ما که GA Google Analytics است را جست و جو دانلود کنید. بعد از دانلود، افزونه را نصب و راه اندازی کنید.

6- بعد از نصب افزونه در پیشخوان وردپرس گزینه تنظیمات را انتخاب کنید و از زیر منوی باز شده بر روی Google Analytics کلیک کنید تا به صفحه تنظیمات و پیکربندی افزونه فرستاده شوید.

7- حال در صفحه باز شده در قسمت setting، در داخل کادر مربوط به GA tracking ID، کد رهگیری خود که در مراحل قبلی از گوگل آنالیتیکس کپی کرده اید را وارد کنید. همچنین در قسمت Tracking code location، گزینه اول را انتخاب کنید تا فایل در قسمت هدر سایت، بدون نیاز به یک خط کدنویسی قرار بگیرد.

Tracking ID

8- بعد از انجام مرحله قبلی بر روی Savechanges کلیک کنید تا تنظیمات ذخیره شود و گوگل آنالیتیکس وردپرس به سهولت بر روی وردپرس شما نصب شود. تبریک می گویم گوگل آنالیتیکس وردپرس شما فعال شده است و شما می توانید به راحتی از تمامی امکانات سئو گوگل آنالیتیکس در اکانت خود بهره مند شوید.

بررسی رفتار کاربران برای مدیران وب سایت ها بسیار حائز اهمیت است. بنابراین ما امروز با آموزش نصب گوگل آنالیتیکس وردپرس، این ابزار فوق العاده را به جهت بررسی رفتار کاربران نصب کرده ایم تا به راحتی بتوانید رفتار و واکنش های کاربران سایت خود را زیر نظر بگیرید و تصمیم های هوشمندانه تری به جهت رشد کسب و کارتان بگیرید.