آریانیک ...

مجله آریانیک - اخبار > هزینه خرید و نگهداری یک سرور چقدر است؟

Aryanic Blog

Blogدوشنبه ٢٠ دی ١٤٠٠ ٠٩:٥٥
photo

سرور اختصاصییک کامپیوتر مخصوص است که فقط شما اجازه دسترسی به آن را دارید. این کامپیوتر می‌تواند به صورت فیزیکی و یا به صورت مجازی در محلی قرار داشته و برنامه‌ها و سیستم‌ها عامل مخصوص خودتان را در آن اجرا کنید. از این نوع سرورها برای ارائه برنامه‌های خاص و همچنین اجرای بازی‌های آنلاین استفاده می‌شود. عملکرد یک سرور اختصاصی به نوع کارایی و برنامه‌های اجرایی روی آن بستگی دارد.

 سرور اختصاصی چیست؟

سرور اختصاصی نوعی رایانه است که به صورت فیزیکی یا به صورت ماشین مجازی به صورت خصوصی راه‌اندازی می‌شود. همه سرورها برای فعالیت‌های خود نیاز به برق کافی و اتصال پرسرعت به اینترنت دارند. سرور اختصاصی نیز این موارد را شامل می‌شود. همچنین مانند سرورهای دیگر این نوع سرورها در مراکز دیتاسنتر‌ها و محل مخصوص نگهداری سرورها نگهداری می‌شوند.

 از لحاظ کارایی سرور اختصاصی همانند یک سرور عمل می‌کند و با رایانه‌های شخصی و لپ‌تاپ‌ها تفاوت دارد. مشخصات سخت افزاری این نوع سرور بر اساس کارایی و عملکرد آن می‌تواند متغیر باشد. همچنین تعداد زیادی از سرورهای اختصاصی را می‌توان در داخل یک رک قرار داد.

 سرور مجازی چیست؟

سرور مجازی نوعی ماشین مجازی یا همانvirtual machine است که کارایی و عملکردی مانند یک سرور خواهد داشت. یک سرور مجازی می‌تواند از مشخصات سخت افزاری قوی تشکیل شده باشد تا برای پردازش های سنگین و پردازش‌های ابری مورد استفاده قرار گیرد. سرورهای مجازی از آزادی عمل بالای برخوردار هستند. خدمات ارائه شده در سرور مجازی هیچ تفاوتی با سرورهای حقیقی ندارد.

هزینه خرید و نگهداری یک سرور چقدر است؟

کارایی بالا و هزینه‌های بسیار کم سرورهای مجازی باعث شده که در سال‌های اخیر توجه کاربران و مخاطبان به این نوع سرورها بیشتر از قبل شده و استفاده از آن‌ها به شدت افزایش پیدا کند. برخی از مراکز، یک سرور قدرتمند را خریداری کرده و در آن چند ماشین مجازی راه‌اندازی می‌کنند. در این صورت می‌توانند یک سرور بزرگ را به چند سرور مجازی تبدیل کرده و آن‌ها را به کاربران مختلف کرایه داده یا به آن‌ها به صورت قانونی واگذار کنند.

 قیمت سرور مجازی چقدر است؟

قیمت سرور مجازیبر اساس خدمات و امکانات ارائه شده ممکن است متفاوت باشد. برخی سرورهای مجازی دارای مشخصات سخت افزاری پایینی هستند. همچنین نوع دسترسی و کارایی آن‌ها بسیار محدود است و برای پروژه‌ها و کارهای کوچک استفاده می‌شوند. برخی از سرورهای مجازی نیز دارای مشخصات سخت افزاری بالاتری هستند.

هزینه خرید و نگهداری یک سرور

 در حالت کلی قیمت سرور مجازی به نوع مشخصات سخت افزاری از قبیل مقدار رم، سرعت پردازنده، فضای هارد دیسک و خدمات پشتیبانی، کیفیت اتصال و اینترنت پرسرعت، نوع سخت افزار و پهنای باند بستگی دارد.

هرکدام از این عوامل برای استفاده‌های خاص ممکن است کم یا زیاد باشند. به عنوان مثال قیمت سرور مجازی در فرایندهای هاستینگ به مقدار فضای هارد و اینترنت پرسرعت و پهنای باند اتصالی بستگی دارد. در صورتی که در سرورهای مجازی مربوط به پردازش اطلاعات این سرعت پردازنده و رم هستند که تعیین کننده قیمت سرور مجازی می‌باشند.

 قیمت خرید سرور اختصاصی به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت سرور اختصاصی به نوع سخت افزار آن بستگی دارد. این که سرور چه مدلی است و چه مشخصات سخت افزاری دارد به عنوان عامل تعیین کننده شناخته می‌شود. در این حالت سرور به صورت خام در اختیار کاربران قرار می‌گیرد و نوع سیستم عامل نصب شده روی سرور برای کاربر مهم نیست. در فروش سرور اختصاصی بخش‌های نرم افزاری تا حد زیادی در قیمت خرید سرور اختصاصی تأثیر گذار نیستند.

 نکات مهم در تعیین قیمت خرید سرور شامل مشخصات سخت افزاری، نوع اتصال به اینترنت پرسرعت، پهنای باند اتصال، خدمات پشتیبانی، خدمات پس از فروش، امنیت سرور، موقعیت مکانی سرور اختصاصی، دسترسی به سرور اختصاصی و موارد دیگر است. قیمت خرید سرور اختصاصی بر اساس نوع کارایی سرور نیز تعیین می‌شود هرچه مشخصات فنی و سخت افزاری سرور بالا باشد قیمت آن نیز به مراتب بالاتر خواهد بود.

 هزینه سرور اختصاصی به چه صورت است؟

هزینه سرور اختصاصیشامل موارد زیاد می‌شود. اینکه سرور شما چه مشخصات سخت افزاری دارد و از چه نوع اینترنت استفاده می‌کند در تعیین هزینه سرور اختصاصی دخیل هستند. به همه موارد باید هزینه نگهداری از سرور را هم اضافه کنید. منظور از نگهداری یعنی شرایط محیطی و عوامل نگهداری سرور است که باید به بهترین شکل ممکن باشند.

هزینه خرید و نگهداری یک سرور

 ممکن است برخی شرکت‌ها هزینه سرور اختصاصی خود را نسبت به شرکت‌های دیگر بالاتر ارائه دهند. این شرکت‌ها در خصوص نگهداری از سرورها و محل فیزیکی تجمع سرورها سخت گیری‌های خاصی دارند. همان‌طور که سرور باید به خوبی نیازهای کاربران را پاسخ دهد، باید به خوبی شرایط کاری آن نیز فراهم شود. این موارد می‌تواند در تعیین هزینه سرور اختصاصی دخیل بوده و قیمت آن را افزایش دهند. برخی از سرورهای اختصاصی در خارج از ایران نگهداری می‌شوند و برخی نیز در داخل ایران نگهداری می‌شوند. نوع دسترسی به سرور نیز می‌تواند در تعیین این هزینه‌ها تأثیر گذار باشد.

قیمت اجاره سرور اختصاصی چقدر است؟

قیمت اجاره سرور اختصاصیبه عوامل زیاد بستگی دارد. اول اینکه سرور اجاره شده در کجا قرار دارد. سرورهایی که در ایران هستند و برای اجاره مورد استفاده قرار می‌گیرند ممکن است قیمت‌های به مراتب مناسب‌تری داشته باشند. سرورهای خارجی معمولاً قیمت‌های بالاتری دارد اما پایداری آن‌ها بیشتر است.

نکته مهم

اگر سرور خود را در خارج از ایران اجاره کنید و اینترنت کشور دچار اختلال شود سایت و خدمات ارائه شده روی بستر سرور آسیبی نمی‌بیند چرا که اصلاً در ایران نیست.البته دسترسی شما از ایران به سرور دچار اختلال می‌شود ولی اطلاعات شما آسیبی نمی‌بیند.

قیمت اجاره سروربه نوع مشخصات سرور هم بستگی دارد و هرچه سرور شما از مشخصات و سیستم سخت افزاری قوی‌تری استفاده کند قیمت اجاره آن هم افزایش پیدا می‌کند. در صورتی که سرور اجاره‌ای دارای امکانات خاصی هم باشد هزینه این خدمات و امکانات به مبلغ نهایی اجاره آن اضافه می‌شود.

هزینه خرید و نگهداری یک سرور

استفاده از سرور اختصاصی

سرور اختصاصیمی‌تواند کارایی های متفاوتی داشته باشد. برخی از افراد از این سرورها، برای راه‌اندازی سایت فروشگاهی خود استفاده می‌کنند. در این صورت تمامی فعالیت‌های سایت روی سرور اختصاصی انجام می‌شود. حتی برخی سایت‌های دانلودی بزرگ هم دارای سرور اختصاصی هستند تا به راحتی فرایندهای خود را مدیریت کنند.

داشتن این نوع سرورها علاوه بر ثبات و پایداری می‌تواند امکانات زیادی را هم برای شما فراهم کند. شما می‌توانید سرور را بر اساس نیاز خود تغییر داده و بخش‌هایی را به آن اضافه کنید. همچنین می‌توانید امنیت سرور خود را به صورت حرفه‌ای در اختیار خود بگیرید تا در صورت بروز مشکل در کوتاه‌ترین زمان ممکن مشکلات را برطرف کنید.