آریانیک ...

مجله آریانیک - اخبار > معرفی چارچوب توسعه تحت ASP.NET MVC

Aryanic Blog

Blogسه شنبه ٢٨ دی ١٤٠٠ ٠٨:١٣
photo

معرفی ASP.NET MVC

ASP.NET MVC یک ابزار توسعه، یک چارچوب یا پلتفرم است که توسط مایکروسافت منتشر شده است و هدف آن ارائه مجموعه ای از قابلیت های مشترک در تعدادی از دستگاه ها و سیستم عامل ها است. چارچوب توسعه وب ترکیبی از ویژگی ‌های معماری MVC (Model-View-Controller)، به‌ روزترین ایده ‌ها و تکنیک‌ های توسعه Agile و بهترین بخش‌ های پلتفرم موجود ASP.NET است.

ASP.NET MVC یا Active Server Pages.NET MVC یک فناوری است که از قابلیت های دات نت برای ارائه محتوای پویا در اینترنت استفاده می کند. منظور ما از پویا، محتوایی است که با شرایطی که برای آن درخواست شده تنظیم می شود.

یک صفحه وب را در نظر بگیرید که اطلاعات آب و هوا را نمایش می دهد. در زمان ایجاد، اطلاعات به روز و دقیق است، اما با گذشت زمان، اطلاعات قدیمی می‌شوند و نیاز به به ‌روز رسانی دارند. این امر مستلزم طراحی سایت در هر به روز رسانی است که در بهترین حالت یک فرآیند خسته کننده است. با استفاده از  ASP.NET، صفحه وب می تواند به طور خودکار به روز شود، به این معنی که صفحه فقط یک بار ایجاد می شود.

ارتباط MVC با ASP.NET چگونه است؟

ارتباط MVC  با ASP.NET مانند ارتباط آن با یک برنامه است. ASP.NET   در کد HTML تعبیه شده است و اکثر صفحات وب را که در اینترنت می بینید ایجاد می کند. به عبارت دیگر، بخش View از ASP.NET MVC  بر روی سرور راه دور، که بخش کنترلر MVC است، اجرا می شود.

ASP.NET  قابلیت دسترسی به داده ها را فراهم می کند که بخش مدل MVC است. بخش View در رایانه شخصی شما وجود دارد، بخش  Model و بخش Controller نیز در برخی از سرورهای راه دور قرار دارند.

MVC (Model-View-Controller)  یک الگوی توسعه برنامه یا الگوی طراحی سایت است که یک برنامه را به سه جزء اصلی تقسیم می کند:

۱) مدل

مدل بخشی از برنامه است که منطق حوزه داده برنامه را پیاده سازی می کند. برای بازیابی و ذخیره وضعیت مدل در پایگاه داده ای مانند SQL Server  استفاده می شود. همچنین برای جداسازی منطق تجاری از داده های موجود در برنامه استفاده می شود. در برنامه ‌ای مانند  Microsoft Word، این سندی است که روی آن کار می‌کنید.

۲) نما

مؤلفه ای است که رابط کاربری برنامه را تشکیل می دهد و برای ایجاد و طراحی سایت برای برنامه استفاده می شود. این بخش همان چیزی است که کاربر روی مانیتور خود می بیند. از نظر فنی، این بخشی است که صفحه ها را ترسیم می کند. این بخش در Microsoft Word، کلمات نوشته شده در صفحه را نمایش می دهد.

۳) کنترل کننده

مؤلفه ای است که تعامل کاربر را مدیریت می کند. با مدل کار می کند و نمای صفحه وب را برای ارائه، انتخاب می کند. در یک برنامه MVC، نما فقط اطلاعات را نشان می دهد در حالی که کنترل کننده ورودی و درخواست های کاربر را مدیریت می کند و به آن ها پاسخ می دهد. در Microsoft Word، این بخش کد برنامه ای است که در آن عملیاتی که Word ارائه می دهد، انجام می شود.

کاربرد ASP.NET MVC برای ایجاد و طراحی سایت

مزایای  ASP.NET MVC Framework

این رویکرد مزایای زیر را ارائه می دهد:

  • پیچیدگی برنامه را با تقسیم یک برنامه به مدل، نما و کنترل کننده مدیریت می کند.
  • ASP.NET MVC از حالت view یا فرم های مبتنی بر سرور استفاده نمی کند بنابراین باعث می شود چارچوب MVC برای توسعه دهندگانی که خواهان کنترل کامل بر رفتار یک برنامه هستند ایده آل باشد.
  • پشتیبانی بهتری را برای توسعه آزمایش محور فراهم می کند.
  • برای تیم های توسعه دهنده در مقیاس بزرگ و برنامه های کاربردی وب مناسب است.
  • درجه بالایی از کنترل را برای توسعه دهنده بر روی رفتار برنامه فراهم می کند.