آریانیک ...

مجله آریانیک - اخبار > تفاوت نسل های ddr3 و ddr4 در رم چیست؟

Aryanic Blog

Blogسه شنبه ٢٨ دی ١٤٠٠ ٠٨:١٩
photo

مقدمه:

دنیای دیجیتال دنیای لحظه ها می باشد و این بدان معنی است که در تمام زمینه ها هر ساله مدل های جدید و تکنولوژی های به روز رونمایی می شود که از لحاظ سرعت و قدرت با نسل بعدی خود بسیار متفاوت است. رم ddr4 جدیدترین نسل در زمینه سخت افزار رم می باشد که از زمان رونمایی توانسته تفاوت های خود را با نسل قبلی خود یعنی رم ddr3 به رخ بکشد.

رم چیست؟

به این حافظه در اصطلاح حافظه موقت می گویند. زیرا که اطلاعات سخت افزاری و نرم افزاری شما به صورت تصادفی در این حافظه موقت ذخیره می شود. و در صورت لزوم از این اطلاعات استفاده می شود. این حافظه باعث میشود تا اطلاعات سریعتر از حافظه داخلی در اختیار مادربرد قرار بگیرید در نتیجه عملکرد سخت افزاری و نرم افزاری دستگاه افزایش می یابد.  رم ddr4 به همین دلیل در بین کاربران گیمر کامپیوتر بسیار محبوب می باشد.

تفاوت نسل های ddr3 و ddr4 در رم چیست؟

یک کاربر کامپیوتر باید ابتدا این موضوع را در نظر داشته باشد که تنها رم نمی تواند سرعت و قدرت یک کامپیوتر را تامین کند. بلکه مهمترین مورد در خصوص بستن یک کیس مچ بودن سخت افزار های کامپیوتر می باشد. در این بخش به تفاوت نسل های ddr3 و ddr4  اشاره خواهیم کرد:

1- اولین مورد تفاوت ظاهری این قطعات می باشد. البته این مورد را افراد حرفه ای سخت افزار می توانند در خصوص  رم ddr4 و نسل قبلی تشخیص دهند. نحوه قرار گیری شیار های روزی این سخت افزار در نسل جدید با نسل قبلی متفاوت است و با یک نگاه می توان مدل رم را تشخیص داد.

2- تعداد پین: تعداد این گره ها در رم ddr3 برابر 240 عدد بود که برای مادربرد های هم دوره و نسل قبلی طراحی شده بود. ولی در   رم ddr4 که 7 سال بعد از نسل قبلی به بازار دیجیتال عرضه شد تعداد این پین ها به 288 عدد رسید که افزایش پیم گیری در این گره ها مشاهده شد. این افزایش تعداد گره ها در این نسل بدون تغییر در طول این سخت افزار اتفاق افتاده است.

3- مصرف کمتر نسل جدید رم: رم نسل قبلی برای انجام وظایف خود به ولتاژ 1.5 ولتی نیاز دارد در صورتی که این قطعه جدید با توجه به قدرت و سرعت بالاتر نیاز به ولتاژ 1.2 ولتی دارد. این مصرف برق در طولانی مدت می تواند موثر باشد. همچنین در ایجاد گرمای قطعه و سلامت فیزیک خود قطعه وسایر قطعات نیز موثر خواهد بود. همچنین برای افزایش عمر پاور کیس نیز تاثیر گذار می باشد. 

4- سرعت خواندن و نوشتن رم: این مورد که از آن به عنوان کلاک ساعت هم نام میبرند در   رم ddr4 به شدت بهبود یافته است.  همین ویژگی باعث می شود تا این رم در اجرای گیم های سنگین  و برنامه های گرافیکی عملکرد و سرعت بهتری داشته باشد. همچنین با استفاده از این سخت افزار جدید می توان از حداکثر توان پردازنده اصلی کامپیوتر هم استفاده کرد. این ویژگی که با مگاهرتز سنجیده می شود در رم DDR3 حداکثر برابر ۲۱۳ مگاهرتز  می باشد ولی در این تراشه جدید از ۲۱۳ مگاهرتز شروع شده و تا ماکزیمم 4800 مگاهرتز قابلیت افزایش دارد. 

5- رفرش ریت: این مولفه به این معنی است که این سخت افزار خود را همواره در حالت آماده بکار نگه دارد نسل قبلی رم های از دو روش AR و SR برای این منظور استفاده می کردند ولی در رم ddr4 فقط از روش اتوماتیک برای انجام تازه سازی استفاده می شود. این روش علاوه بر اینکه دارای سرعت بالایی  می باشد مصرف برق کمتری نیز خواهد داشت. همچنین در این روش بهبود عملکرد این تراشه در سرعت نوشتن و خواندن دیتاها را نیز شاهد هستیم.

6.       

 شکل ظاهری

 

7- دیلی تایم یا زمان تاخیر: این ویژگی در رم به  معنی مدت زمان  خواندن و نوشتن دیتاهای  موقت بر روی این حافظه میباشد. این ویژگی در این دو نسل تفاوت بسیار ناچیزی دارد و در نسل جدید این تراشه ها کمی بهبود یافته است که البته این موضوع نیز بسته به نوع مادربرد و قدرت هماهنگی آن با رم دارد.

8- ظرفیت حافظه: این ظرفیت حافظه در در نسل جدید این تراشه یعنی رم ddr4 بسیار پیشرفت کرده است. از آنجایی که این حافظه رابطه مستقیم با اجرای بازیها با گرافیک بالا و توان بوست کردن مادربرد دارد به همین دلیل بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. این حافظه در نسل قبلی از 512 شروع و حداکثر تا 8 گیگابایت به بازار عرضه شده بود. ولی در نسل جدید این حافظه از حداقل 4 گیگ شروع و تا 16 گیگابایت هم ارائه شده است. که بسیار عالی و ایده آل به نظر می رسد. حافظه زیاد این تراشه باعث تاثیر بسیار زیاد در عملکرد کلی کیس خواهد شد.

9- قیمت: کاملا مشخص است که قیمت نسل جدید هر کالایی نسبت به نسل قبلی آن گرانتر است. ولی در این مورد خاص با در نظر گرفتن مصرف برق کمتر، ایجاد گرمای کمتر و افزایش عملکرد کامپیوتر این هزینه ناچیز به نظر میرسد. رم ddr4 در صورت استفاده قابلیت ساپورت 5 ساله تمام احتیاجات شما را خواهد داشت. البته در این موضوع سایر سخت افزار ها و ست یودن آنها هم تاثیرگذار می باشد.

10- سیستم کولینگ: متریال استفاده شده در این تراشه نسل جدید یا به عبارتی بدنه اصلی باعث خنک شدن سریعتر این مدل شده و فشار کمتری به سیستم خنک کننده کیس می اورد. این ویژگی هم باعث بهتر و روانتر کار کردن رم ddr4 شده و هم عمر مفید آن را افزایش خواهد داد. 

رم مناسب گیمینگ

11- از زمان  معرفی رم ddr4 به بازار دیجیتال صحبت های ضد و نقیضی در عملکرد آن مطرح شده است و حتی تعدادی تعویض رم سیستم به این مدل جدید را با توجه به عملکرد مشاهده شده مقرون به صرفه نمی دانند. البته این مطلب ممکن است به دلیل محدود بودن مادربرد های ساپورت کننده این تراشه باشد. ولی تجربه نشان داده است که در دنیای دیجیتال همواره  نسل جدید از تکنولوژی عملکرد بهتر از خود نشان داده و نهایتا نسل قبل خود را به حاشیه خواهد برد. به ویژه که امروزه عصر، عصر گیم و گیمینگ می باشد.