آریانیک ...

مجله آریانیک - اخبار > معرفی و آشنایی با نرم افزار devops

Aryanic Blog

Blogسه شنبه ٢٨ دی ١٤٠٠ ٠٨:٢٥
photo

مقدمه

با توسعه دنیای دیجیتال و نفوذ برنامه نویسی در تمام زمینه ها لزوم هماهنگی بین بخش نرم افزاری و اجرایی بیش از پیش خود را نشان می دهد. برای  این منظور لازم است تا تیم برنامه ریزی  و تیم اجرایی به هم تعامل مناسب داشته باشند. نرم افزار devops این امکان را به راحتی برای کاربران خود فراهم آورده است. با استفاده از این نرم افزار شما قادر خواهید بود تا به راحتی در بین بخش های سازمانی خود خود هماهنگی ایجاد کنید. 

 نرم افزار devops چیست؟

نام این نرم افزار ترکیبی از دو کلمه Development و Operation می باشد یعنی با این نرم افزار برنامه ریز و عملیات توامان صورت می پذیرد. این برنامه از روش های سنتی توسعه نرم افزار و برنامه نویسی پیروی نمی کند.زیرا ترکیبی از روش ها و کالچر های خاص را برای این منظور به کار گرفته است. به همین دلیل بسیار متفاوت و کاربردی می باشد. 

نرم افزار devops در فرآیند برنامه نویسی چه بخش هایی را باهم ترکیب کرده است؟

در این بخش به فرآیند سنتی برنامه نویسی اشاره میکنیم که این نرم افزار تمامی این  مراحل و گروه ها را در کنار هم قرار داده است:

1.     گروه برنامه ریز یا Planning: این گروه وظیفه طراحی کلی نرم افزار بر اساس هدف و سفارش خود را دارد. در واقع مهمترین بخش تولید یک نرم افزار  توسط این گروه صورت می گیرد . بیس کلی یک برنامه با این گروه بسته می شود. در این بخش از  برنامه شما  باید از مهندسان طراحی و برنامه ریزی استفاده نمایید. این گروه پلتفرم اصلی برنامه و هدف تولید از برنامه را مشخص و طراحی می کند.

2.     گروه Development یا توسعه: این گروه بر اساس بیس مشخص شده توسط گروه قبلی شروع به برنامه نویسی و کد زدن می کنند. این گروه بر اساس پلتفرم های طراحی شده برنامه را اکسپند می کنند. در روش سنتی این گروه با زیان و ابزاری که صلاح می دانند این کار را انجام می دهند ولی در نرم افزار devops بهترین و سریعترین روش و ابزار به این گروه پیشنهاد میشود تا سرعت کار بالا برود. 

3.     گروه انجام Testing یا مهندسین QC:  این گروه بعد از نوشته شدن کد های برنامه شروع به تست سلامت و کارایی این کد ها می کنند. همچنین این افراد بایستی  چک کنند که این برنامه و کد های نوشته شده با سورس پایه قابلیت مچ شدن و هماهنگ شدن را دارند یا نه؟ در این برنامه بعد تست اولیه ره هایی طراحی می شود که این تست ها به صورت خودکار و مداوم انجام شود. برای این منظور از برنامه های خاص پیشنهادی که با کد های نوشته شده هماهنگ باشد استفاده می شود. همچنین نرم افزار devops  تست مداوم نرم افزار ها را تسهیل می کند.

4.     بخش Deployment یا استقرار: در این مرحله کد های نوشته شده بر روی سرور اصلی برنامه آپلود شده و آماده می شود تا در اختیار کاربر قرار گیرد. در این مرحله باید مشخص گردد که کد های نوشته شده چطور و با چه ترتیبی بر روی سرور آپلود شود. این نرم افزار در این مرحله مانند مرحله قبل وظیفه تست کردن مداوم کد های نوشته شده و کارایی آنها را خواهد داشت.

هماهنگی کامل

5.     مرحله Maintenance یا پشتیبانی و نگهداری: این مرحله معمولا بیشترین زمان تولید کنندگان نرم افزار را بعد از تولید به خود اختصاص می دهد. زیرا یک نرمافزار بعد از اینکه در دسترس کاربر قرار می گیرد دچار ارور و مشکلاتی می شود که شاید پیش بینی نشده باشد. یک مهندس و کاربر نرم افزار devops  باید از سلامت و کارایی برنامه تولید شده اطمینان حاصل کند و در صورت لزوم روند پشتیبانی را تسهیل کند. همچنین منظور از نگهداری آپدیت بودن و به روز کردن نرم افزار های می باشد که باید کدهای جدید نوشته شده برای برنامه اصلی فاقد مشکل باشد. این مرحله در این برنامه بیشترین وقت کاربران را خواهد گرفت. رفع باگ ها و نگه داشتن برنامه در حالت کارایی بالا از عمده فرایند های این مرحله می باشد.

تفاوت برنامه نویسی سنتی و برنامه نویسی با نرم افزار devops:

1.     ارتباط تنگاتنگ بخش طراحی و بخش برنامه نویسی: در روش سنتی برنامه نویسی برنامه نویسان به صورت جداگانه با توجه به طراحی که صورت گرفته اقدام به نوشتن کد و برنامه میکنند و با هیچ یک از مهندسین طراحی برنامه ارتباط ندارند ولی در نرم افزار devops این دو گروه کاملا با هم مرتبط بوده و بخش طراحی کاملا روند تولید را رصد می کنند و در صورت نیاز ورود می کنند. 

2.     در جریان بودن لحظه به لحظه تیم عملیاتی از تولید نرم افزار: در روش سنتی بعد از اتمام کدنویسی تیم عملیاتی کارهای نظارتی و عملیاتی را با درک خود از برنامه طراحی شده انجام می دهند. ولی در این برنامه گروه عملیاتی از لحظه به لحظه ساخت برنامه مطلع بوده و در مواقع لازم ورود کرده و اصلاحات لازم صورت می پذیرد.

3.     در روش سنتی تست ها قبل آنلاین کردن برنامه صورت می پذیرد و ممکن است بعد از آنلاین شدن نرم افزار باعث از کار افتادن و دری اکتیو شدن برنامه شود و باعث تاخیر در زمان انجام پروژه و ریلیز شدن برنامه شود. حال آنکه در نرم افزار devops یک تست در حالت آنلاین برنامه انجام می شود که کمی از سرعت آن می کاهد و و در این حالت ارور ها و مشکلات برنامه خود را نشان میدهند که تیم توسعه دهنده با توجه به این تست ها سریعا متوجه باگ ها و مشکلات برنامه شده و آن را اصلاح میکنند. این روند باعث میشود که این تست ها باعث از کار افتادن و تاخیر در انتشار برنامه نشده و برنامه با کمترین ایراد به دست کاربر برسد. همچنین امکان از کار افتادن و دی اکتیو شدن برنامه بسیار کم خواهد شد.

 در انتها:

با توجه به افزایش سرعت زندگی و لزوم انجام سریع و درست کارها و انتظار مشتریان و کاربران استفاده از روش های جدید امری اجتناب ناپذیر است. در حوزه تکنولوژی این موضوع بیشتر از سایر زمینه ها خود را نشان می دهد. زیرا که افرادی که نتوانند خود را به روز نگه دارند و از روشهای جدید استفاده نکنند از رقابت حذف خواهند شد. استفاده از نرم افزار devops یکی از این روش های جدید و میانبر ها می باشد.