آریانیک ...

مجله آریانیک - اخبار > IIS چیست و چگونه کار می‌کند؟

Aryanic Blog

Blogسه شنبه ٢٨ دی ١٤٠٠ ٠٨:٣٠
photo

سرویس IIS چیست و چگونه کار می‌کند؟

IIS  مخفف  Internet Information Service می باشد که بیانگر  مجموعه ای از خدمات مبتنی بر اینترنت برای سرورهایی است  که از سیستم عامل ویندوز مایکروسافت استفاده می‌کنند. خوب است بدانید که سرور اطلاعات اینترنتی و یا همان سرویس IIS  گروهی از سرورهای اینترنتی (شامل سرور پروتکل انتقال وب یا ابرمتن و سرور پروتکل انتقال فایل) با قابلیت‌های اضافی برای سیستم‌عامل‌های Windows NT و Windows 2000 Server  مایکروسافت می‌باشد.

سرویس IIS  ، یک برنامه ویژوال بیسیک است که روی یک وب سرور قرار داشته  و به درخواست های مرورگر پاسخ می دهد. لازم به ذکر است که این برنامه از  HTML  برای ارائه رابط کاربری خود استفاده نموده و از کد ویژوال بیسیک کامپایل شده برای پردازش درخواست ها و پاسخ به رویدادها در مرورگر استفاده می کند. از کاربر، یک سرویس IIS  از یک سری صفحات HTML تشکیل شده است؛ از دید  توسعه دهنده وب، یک سرویس IIS  از نوع خاصی از شی به نام کلاس وب تشکیل شده است که به نوبه خود حاوی یک سری منابع به نام آیتم‌های وب است.

کلاس وب به عنوان واحد عملکردی مرکزی برنامه عمل می‌کند، داده‌ها را از مرورگر پردازش می‌کند و اطلاعات را برای کاربران ارسال می‌کند. در این برنامه، شما مجموعه‌ای از رویه‌ها را تعریف می‌کنید که تعیین می کند کلاس وب چگونه به این درخواست‌ها پاسخ دهد. آیتم‌های وب، صفحات HTML و سایر داده‌هایی می‌باشند که کلاس وب می‌تواند در پاسخ به یک درخواست به مرورگر ارسال کند.

لازم به ذکر است که Microsoft Windows Server 2003 یا IIS 6 ،که از IPV6 و همچنین اقدامات امنیتی مدرن پشتیبانی می‌کند، قدیمی ترین نسخه ای است که می‌توانید اجرا کنید. با این حال، در یک محیط حرفه‌ای، IIS 8.5 یا 10،  از برنامه‌ها و نیازهای مدرن‌تری پشتیبانی می‌کند.

خدمات اطلاعات اینترنتی سرویس  IIS

پیش از این،  سرویس IIS ، یک وب سرور قابل توسعه بود که توسط شرکت مایکروسافت برای استفاده در سیستم عامل خانواده ویندوز NT ایجاد گردید. این سرور، از HTTP، HTTPS، FTP، FTPS، SMTP و NNTP پشتیبانی می کند. ورودی مایکروسافت برای رقابت در بازار سرورهای اینترنتی است که توسط  Apache، Sun Microsystems، O'Reilly  نیز مورد توجه قرار گرفته است. با IIS، مایکروسافت شامل مجموعه ای از برنامه‌ها برای ساخت و مدیریت وب سایت‌ها، یک موتور جستجو و پشتیبانی برای نوشتن برنامه های کاربردی مبتنی بر وب است که به پایگاه های داده دسترسی دارند. به گفته شرکت مایکروسافت ، IIS  به روش‌های مختلفی با ویندوز NT و سرورهای 2000 ادغام می‌شود و بدین ترتیب، سرعت سرویس‌دهی صفحات وب را افزایش می‌دهد.

سرویس IIS قادر است هم صفحات وب استاندارد HTML و هم صفحات وب پویا مانند برنامه‌های ASP.NET و صفحات PHP را ارائه دهد. هنگامی که یک بازدیدکننده به صفحه‌ای در یک وب سایت استاتیک دسترسی پیدا می‌کند، IIS  به سادگی HTML و تصاویر مرتبط را به مرورگر کاربر ارسال می کند. هنگامی که به صفحه‌ای در یک وب سایت پویا دسترسی پیدا می‌شود، IIS  برنامه‌ را اجرا می‌کند و هر اسکریپت موجود در صفحه را پردازش می کند، سپس داده های حاصل را به مرورگر کاربر ارسال می کند.

سرویس IIS

در IIS می‌توانید سایت‌ها، برنامه‌ها و دایرکتوری‌های مجازی ایجاد کنید تا اطلاعات را از طریق اینترنت، اینترانت یا اکسترانت با کاربران به اشتراک بگذارید. اگرچه این قابلیت‎ها در نسخه های قبلی نیز IIS  وجود داشت، با این‌حال، تغییرات متعدد در IIS 7 و بالاتر بر تعریف و عملکرد این قابلیت‌ها ها تاثیر گذار بوده است.  

مهم‌تر از همه، سایت ها، برنامه ها و دایرکتوری‌های مجازی اکنون در یک رابطه سلسله مراتبی به عنوان بلوک های ساختمانی اساسی برای میزبانی محتوای آنلاین و ارائه خدمات آنلاین با هم کار می کنند. IIS  یک  گزینه محبوب برای وب سایت های تجاری است، زیرا بسیاری از ویژگی های پیشرفته را ارائه می دهد و توسط مایکروسافت پشتیبانی می‌شود. با این حال، نیاز به مجوز تجاری نیز دارد و بسته به تعداد کاربران، قیمت آن افزایش می‌یابد. بنابراین،Apache HTTP Server  که منبع باز و رایگان برای کاربران نامحدود است، همچنان محبوب ترین نرم افزار وب سرور می‌باشد.

یک شرکت معمولی که IIS را خریداری می‌کند،  می تواند با استفاده از محصول Front Page مایکروسافت با رابط کاربری WYSIWYG ، صفحاتی را برای وب سایت ها ایجاد کند. توسعه دهندگان وب می‌توانند از فناوری صفحه سرور فعال (ASP) مایکروسافت استفاده کنند، به این معنی که برنامه ها - از جمله کنترل های ActiveX -  می‌توانند در صفحات وب که محتوای ارسال شده به کاربران را تغییر می دهند، قرار گیرند. توسعه دهندگان همچنین می‌توانند با استفاده از رابط برنامه کاربردی سرور اینترنت مایکروسافت (ISAPI) برنامه هایی بنویسند که درخواست‌ها را فیلتر نموده و صفحات وب صحیح را برای کاربران مختلف دریافت کنند. لازم به توضیح است که  برنامه‌هایASP  و  ISAPI کارآمدتر از رابط دروازه معمولی (CGI) و برنامه‌های سمت سرور شامل (SSI)، اجرا می‌شوند. (با این حال، رابط های قابل مقایسه در سایر سیستم عامل ها وجود دارد.)

نحوه تنظیم مجدد IIS به روش صحیح

به طور کلی، وب سایت IIS ، برای استفاده مستمر طراحی می‌گردد. با این حال، به نظر می رسد دلایل زیادی وجود دارد که چرا ممکن است کاربر نیاز به راه اندازی مجدد بخش هایی از پشته وب IIS خود داشته باشد.

در طی سالیان اخیر،  مشاهده شده است که بسیاری از کاربران، سرورهای وب خود را مجدداً راه‌اندازی می‌کنند. از جمله استفاده از IISRESET، یا بازیافت استخرهای کاربردی آنها برای حل مشکلات عملکرد و قابلیت اطمینان. در بسیاری از این موارد، راه اندازی مجدد در نهایت کمکی نکرده  و در برخی از موارد، دسترسی به وب سایت را با مشکل مواجه کرده است.

سرویس IIS

در ادامه، به برخی از مهمترین علل نیاز به راه اندازی مجدد سرویس IIS پرداخته می شود:

- می‌خواهید مطمئن شوید که وب سرور تغییرات برنامه یا پیکربندی جدید را دریافت کرده است.

- وب سایت شما پاسخ نمی دهد / کند است.

- فرآیند کارگری استخر برنامه شما (w3wp.exe) از CPU بالایی، استفاده می‌کند.

- فرآیند کارگری استخر برنامه شما (w3wp.exe) از حافظه بالایی استفاده می کند.

- شما در حال دریافت خدمات HTTP 503 Unavailable یا Queue Full هستید.

- برنامه شما به هیچ وجه بارگذاری نمی شود، یا خطا می دهد.