آریانیک ...

مجله آریانیک - اخبار > هر آنچه که باید در خصوص میکروتیک بدانید

Aryanic Blog

Blogسه شنبه ٢٨ دی ١٤٠٠ ٠٨:٣٥
photo

مقدمه

افراد اهل دنیای دیجیتال و کامپیوتر حتما نام شرکت میکروتیک به گوششان خورده است. این شرکت در بخش سخت افزاری شبکه توانسته افق های جدیدی را به روی کاربران بگشاید. شرکت میکروتیک ابتدا از توسعه نرم افزار شروع کرده و بر اساس نیاز خود سخت افزار جدید طراحی نمود که این سخت افزار مورد استقبال بسیاری از کاربران قرار گرفت.

تاریخچه شرکت میکروتیک

این شرکت برای اولین بار در کشور لاتویا در اروپای شرقی در سال 1995 توسط دو دانشجوی دانشگاه MITآمریکا تاسیس شد. این شرکت در ابتدا با تولید یک سیستم عامل بر پایه لینوکس شروع به کار کرد و بعد از مدتی یعنی در سال 2002 وارد فاز تولید سخت افزاری شد و محصولاتی مانند: روتر مخصوص به خود را تولید کردن که بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

میکروتیک چیست؟

میکروتیک یا سرور میکروتیک در واقع یک سرور مجازی بر پایه سیستم عامل لینوکس می باشد. که قابلیت نصب بر روی انواع کامپیوتر ها را دارد. این سرور دارای امکاناتی مانند: vpn، دیوار دفاعی و یا فایروال، QOS، هات اسپات و قابلیت استفاده از وایرلس می باشد. این نرم افزار به دلیل رقابت با شرکت سیسکو وارد فاز سخت افزاری شد و با قیمت کمتر این سخت افزار ها را وارد بازار کرد. البته قیمت کمتر روتر میکروتیک به معنای کیفیت پایین تر آن نیست.

تنظیمات میکروتیک

مهمترین ویژگی روتر میکروتیک

این روتر یکی از محبوبترین نرم افزار ها در این زمینه می باشد که از مهمترین ویژگی های آن می توان به:

1- بهترین ویژگی روتر این شرکت پایداری و استیبل بودن آن است. این روتر بدون هیچ وقفه و قطعی وظایف مربوط به خود را انجام می دهد.

2- سرعت بالا در بوت کردن: این روتر در مقایسه با سایر رقبای برند های دیگر دارای سرعت بسیار بالایی در بوت کردن می باشد که این خود یکی از ویژگی های مهم این روتر خواهد بود.

3- انجام اتوماتیک وظایف خود و تنظیم سرویس های مختلف بدون نیاز به لاگین چند باره و مکرر  

4- زمان نصب بسیار کوتاه بر روی سیستم 

5- داشتن قابلیت کانفیگ با سرعت بالا به دلیل پایه گرافیکی برنامه

6- قابلیت تنظیم برنامه به دو حالت Importو Export

7- با صرفه بودن هزینه این نرم افزار نسبت به نمونه های سخت افزاری و فیزیکی

بیشترین موارد استفاده از میکروتیک در چه مواردی است؟

1- انجام روتینگ یا Routing

2- به عنوان Firewallیا سد دفاعی برای شبکه 

3- به عنوان تنظیم Quality of Service: در برخی شرکت ها نیاز است تا IPها یا فایل های خاصی با سرعت بالا یی از سرویس شبکه یا اینترنت برخوردار باشند که این برنامه قادر است تا این مهم را انجام دهد.

4- به عنوان تقسیم کردن بار لودینگ برای شرکت هایی که از چند سرور استفاده می کنند یا به اصطلاح به عنوان Load Balancingکه با استفاده از میکروتیک بار لودینگ تنها بر دوش یک سرور خاص نمی افتد.

5- از این نرم افزار میتوان در DHCPسرور هم استفاده کرد.

6 - یکی دیگر از کاربرد های این برنامه استفاده به عنوان سرور Proxyنیز می باشد.

7- استفاده از سیستم های وایرلس و بیسیم

8- و همچنین از این برنامه می توان به عنوان VPNو یا تنظیم کننده آن استفاده کرد.

آموزش مقدماتی میکروتیک

امروزه مهمترین آموزشی که در خصوص محصولات شرکت میکروتیکباید یاد بگیرید که بسیار کاربردی بوده یادگیری MikroTik RouterOS می باشد. این برنامه که از بیس سیستم عامل لینوکس استفاده میکند  هم به صورت نرم افزاری و هم به صورت سخت افزاری به بازار عرضه شده که قابلیت نصب بر روی انواع کامپیوتر را دارد .در این بخش به آموزش مقدماتی این برنامه خواهیم پرداخت:

1- اولین قدم برای استفاده از این سیستم عامل نصب آن بر روی کامپیوتر خودتان است. این نصب بسته به اینکه محصول خریداری شده نرم افزار است یا سخت افزار متفاوت می باشد. آسانترین وراحترین روش برای کانفیگ میکروتیک استفاده از نرم افزار WINBOXمی باشد که توسط این شرکت طراحی شده است. 

2- مرحله دوم ارتباط روتر و کامپیوتر شما با این برنامه است که در صورتی که از WINBOXاستفاده کنید بعد از اجرای برنامه روتر های شما را نشان خواهد داد که با  یک کلیک می توانید  با روتر مورد نظر ارتباط برقرار کنید. این زمانی است که شما روتر تنظیم شده بر روی شبکه خود داشته باشید. در صورتی که شما روتر تنظیم شده بر روی سیستم خود نداشته باشید بعد از .ورود به برنامه مذکور با پیام Remove Configurationمواجه می شوید که با اجرای این گزینه تمام تنظیمات به حالت اولیه بازگشته و شما قادر خواهید بود تا یک روتر با تنظیمات دلخواه را در اختیار داشته باشید.

3- منو Quick Set: شما با استفاده از این منو می توانید یک سری تنظیمات اولیه را انجام و یا مشاهده کنید و لی بهتر است که از این گزینه زیاد استفاده نکنید.

4- منو CAPsMAN: از گزینه های جدید اضافه شده به نرم افزار WINBOX می باشد که در بهینه سازی استفاده میکروتیک از روتر های وایرلسی که به هم در یک شبکه وصل هستند کاربرد دارد.

5- منو Interface: با استفاده از این گزینه تمام پورت های متصل به شبکه قابل مشاهده است. همچنین می توانید پورت مجازی دیگر و جدید برای روتر تعریف کنید.

6- منو Wireless: برای کانفیگ روتر های وایرلس استفاده می شود.

7- منو Bridge: برای یکسان سازی پورت هایی که قرار است یک کار مشترک را انجام دهند مورد استفاده قرار میگیرد.

8- پنجره ppp: با تنظیم در این بخش شما می توانید از میکروتیک به عنوان سرور VPN یا وی پی ان کلاینت استفاده کنید.

9- Switch:  در این منو قادر خواهید بود تا مشخصات پورت ها و روترها را مشاهده نمایید.

10- گزینه Mesh: برای تنظیم یک منطقه برای تحت پوشش قرار گرفتن با وایرلس و همچنین برای تنظیم چند روتر وایرلس از این منو استفاده می شود. .

11- منو IP: یکی از مهمترین گزینه ها برای تنظیم سیستم عامل میکروتیک می باشد که با استفاده از این گزینه شما می توانید تنظیمات بیسیک را در این برنامه انجام دهید.

12- منو MPLS: تنظیمات مربوط به MPLSدر این بخش صورت میگیرد. 

13- Routing: تنظیمات مربوط به انواع هدایت و مسیریابی در روتر توسط این بخش انجام می شود.

14- بخش System: تنظیمات مربوط به سیستم عامل میکروتیک از این منو انجام می شود.

15- Queues: برای مدیریت پهنای باند کاربران کاربردی است.

16- File: از این بخش فایل ها موجود بر روی روتر قابل مشاهده است. 

17- منو Log: با استفاده از این منو اتفاقات صورت پذیرفته در روتر قابل مشاهده است.

18- Radius: با این منو می توانید یک Radiusسرور به روتر خود اد و اضافه کنید.

19- Tools: توسط این پنجره می توانید در صورت بروز مشکل عیب یابی و رفع عیب انجام دهید.

20- New Terminal: برای ایجاد یک مسیر یا روتر جدید با قابلیت تمامی تنظیمات می باشد.

تنظیمات