آریانیک ...

مجله آریانیک - اخبار > angularjs چیست؟ معرفی و آموزش فریم ورک انگولار js

Aryanic Blog

Blogيکشنبه ١٢ دی ١٤٠٠ ٢٠:٣٤
photo

بهترین، بهترین هاangularjs

امروزه جاوا اسکریپت از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در بین توسعه دهندگان طراحی سایت و اپلیکیشن محسوب میشود، بنابراین فریم ورک هایی برای این زبان ساخته و طراحی شده است تا توسعه دهندگان بتوانند از تمامی ویژگی های این زبان بهره مند شوند و وب سایت و اپلیکیشن هایی، نوین و مدرن را با تمام امکانات طراحی کنند. angularjsجزو محبوب ترین فریم ورک های زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت است.

این زبان فریم ورک  های دیگری مانند Reactو Vuejsنیز دارد، اما angularjsاز محبوبیت و قابلیت های بسیار بیشتری نسبت به این دو فریم ورک برخوردار است، مزیت فوق العاده ای که این فریم ورک  نسبت به دیگر رقبای خود دارد شامل، سرعت و امکانات بسیار بیشتر نسبت به دو فریم ورک دیگر است، با استفاده از angularjsمیتوان علاوه بر وب اپلیکیشن، برنامه های موبایلی و دسکتاپی را نیز طراحی کرد.

angular jsچیست؟

angularjs یک فریم ورک کد باز با چهار چوب زبان برنامه نویسی JS است، این فریمورک با هسته جاوااسکریپت نوشته و توسعه یافته شده است و یک فریم ورک کد باز است، بسیاری از منتقدان و توسعه دهندگان، آینده درخشانی را برای زبان JS و فریم ورک های آن به خصوص angularjs را پیشبینی می کنند.

با استفاده از angular js می توان وب سایت های تک صفحه ای اما کاملا پویا و زیبا را طراحی کرد، همانطور که میدانید این فریم ورک بر چهارچوب زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت است، بنابراین استفاده و طراحی وب سایت های پویا با این فریم ورک  نیازمند دانش زبان برنامه نویسی JSاست.

در سایت های تک صفحه ای طراحی شده با angularjs می توان، اطلاعات و دیتا های موجود در صفحات سایت را بدون reload و یا بارگذاری مجدد تغییر داد، این قابلیت میتواند بسیار در جلب توجه کاربر تاثیر گذار باشد و توجه وی را به خود جلب کند. این قابلیت به دلیل سرعت و زیبایی، از محبوبیت بسیاری در بین کاربران برخوردار است.

angularjs از کجا آمده است؟

این فریم ورک  فوق العاده در سال 2009 توسط دوتا از کارکنان گوگل با نام های میکس هری و آدام آبرونز در شرکت گوگل رونمایی شد، این فریم ورک به دلیل قدرت و کارایی بالا، علی رغم سهولت در استفاده سبب شد تا بسیاری از  توسعه دهندگان به این فریم ورک روی بیاورند. این فریم ورک به دلیل توانایی های منحصر به فرد خود نسبت به دیگر رقبای خود توانست جای فریم ورک های دیگر را در بین توسعه دهندگان وب بگیرد.

این فریم ورک در ساعت 2016 با اسم angularjs 2 رونمایی شد، این نسخه از این فریم ورک شاملبازنویسی در هسته خود بود، اما باز هم مشکلات بسیاری داشت و نمی توانست نیاز های توسعه دهندگان را رفع کند، از جمله مشکلات این نسخه می توان به  حجم بالای پروژه نهایی اشاره کرد که سبب میشد، توسعه دهندگان مجبور به فشرده سازی دستی فایل های پروژه شوند تا کمی از حجم بالای پروژه بکاهند، زیرا حجم بالای پروژه نهایی سبب افت سرعت لود پروژه میشد و بنابراین در ابتدا ، این فریم ورک زیاد مورد قبول توسعه دهندگان واقع نشد.

تقریبا در حدود یک سال بعد، یعنی در سال 2017 گوگل با رونمایی از نسخه جدید و قدرتمند angularjs با اسم angular js4، که قابلیت های فوق العاده بیشتری نسبت به دو عضو قبلی خود داشت توانست غوغایی در بین توسعه دهندگان بر پا کند. این عضو جدید بسیار سریع تر و دارای حجم بسیار کمتری نسبت به دو عضو قبلی خانواده خود بود.

این نسخه بسیار سریع و کم حجم در عین حال کدنویسی با آن بسیار آسان بود و هر کسی با مقداری آشنایی با JSتوانایی کار با آن را داشت. گوگل در سال های بعدی نسخه 5,6,7,8 angularjs را وارد بازار کرد، هر یک از این ورژن ها دارای قابلیت های بیشتر و در عین حال حجم کمتر نسبت به عضو قبلی خانواده خود بودند، بنابراین امروزه angularjs جزو محبوب ترین فریم ورک های جاوا اسکریپت محسوب میشود.

ویژگی های فوق العاده این فریم ورک چیست؟

angularjs دارای ویژگی بسیار بسیار زیادی است که ما در ادامه قصد معرفی برخی از آنها را به شما داریم، اما لازم به ذکر است بعضی از موارد ممکن است نیاز به مقداری دانش برنامه نویسی داشته باشد.

معماری MVC پویا

angularjs از معماری MVC در ساختار خود استفاده میکند، معماری MVC همانطور که از نامش پیداست، از سه بخش Model،View،controller  تشکیل شده است، در Model اطلاعات دیتابیس فراخوانی می شوند به وسیله Controller به مکان مورد نیاز در View میروند. خب حالا ویژگی متفاوت این فرو مروک نسبت به رقبای خود چیست؟

در angularjs با تغییر اطلاعات در Model ، می توان اطلاعات را بدون نیاز به بارگذاری مجدد صفحه برای اجرا کد، به View ارسال و به کاربر نشان داد، به زبان ساده تر با استفاده از این فریم ورک  می توان اطلاعات صفحه را بدون نیاز به بارگذاری مجدد تغییر داد.

dependency injection

تصور کنید در حال تعمیر وسایل الکتریکی هستید و در حال تعمیر یک پیچ از دست شما می افتد و گم می شود، حال به جای دنبال آن پیچ گشتن و یا رفتن به بیرون از خانه و خرید آن، یک دستگاه در منزل خود داشتید که آن پیچ را بر اساس تعریفی که قبلا برایش داشته اید، بسازد و به شما تحویل دهد.

در angularjs این قابلیت نیز این چنین است که با نوشتن یکباره یک کد می توانید تنها با فراخوانی آن در مکان های مختلف پروژه خود از آن استفاده کنید، این قابلیت علاوه بر صرفه جویی بسیار زیاد سبب میشود که کد های شما بسیار خوانا و زیبا باشند.

دلایلی که باید از angularjs استفاده کنیم 

1.     توسعه‌ی وب اپلیکیشن‌های پیشرو

2.     امکان توسعه‌ی اپلیکیشن‌های بومی (native)

3.     امکان ساخت اپلیکیشن‌های دسکتاپ

4.     تولید کدهای بهینه شده از تمپلیت‌ها

5.     جامعه‌ی کاربری بالا

6.     نیاز فراوان بازار

معایب angularjs

این فریم ورک تقریبا هیچ نقطه ضعفی ندارد و از نظر کارایی، زبان زد خاص و عام است، تنها ایراد این فریم ورک  عدم سئو بودن آن است، اگر سئو سایت خیلی برایتان مهم است پیشنهاد می شود از این فریم ورک استفاده نکنید و به سراغ فریم ورک های دیگری بروید. اما این فریم ورک  از نظر کارایی و قدرت بسیار فوق العاده است و برای پروژه های بزرگ می تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد.

angularjs دارای قابلیت های فوق العاده زیادی است که تنها ما به معرفی برخی از آنها پرداخته ایم، این فریم ورک را می توان از بهترین فریم ورک های JSنام برد. این فریم ورک  به همراه JSآینده درخشانی خواهد داشت و اگر شما به تازگی می خواهید به دنیای برنامه نویسی وارد شوید، JS و فریم ورک angularjs می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.