آریانیک ...

مجله آریانیک - اخبار > react js چیست و چه کاربردی دارد؟

Aryanic Blog

Blogچهارشنبه ٢٩ دی ١٤٠٠ ١١:١٦
photo

React jsمحبوب‌ترین کتابخانه JavaScriptبه صورت فرانت انددر زمینه توسعه وب است. شرکت‌های بزرگ و استارت‌آپ‌های تازه تأسیس (Netflix، Airbnb، Instagramو نیویورک‌تایمز، به غیره) از آن استفاده می‌کنند. این ابزار مزایای زیادی را برای JavaScriptبه ارمغان می‌آورد و آن را به انتخاب بهتری در طراحی سایت نسبت به سایر فریم ورک ها مانند Angular.jsتبدیل می‌کند.

React jsچیست؟

همان‌طور که گفته شد React jsیک کتابخانه جاوا اسکریپت است که برای ایجاد رابط‌های کاربری سریع و تعاملی برای برنامه های وب و موبایل ایجاد شده است. این یک کتابخانه منبع باز، مبتنی بر component-basedوfront-endاست که فقط مسئول لایه نمایش برنامه است. در معماری Model View Controller (MVC)، لایه نمایش یا همانviewمسئول ظاهر و واکنش‌های برنامه است. React jsتوسط جردن واک، مهندس نرم افزار فیس بوک ساخته شده است.

react jsچیست و چه کاربردی دارد؟

برای اینکه به خوبی با react jsآشنا شویم بهتر است که نگاهی به یک نمونه صفحه وب اینستاگرام بی اندازیم که کاملاً با استفاده از React جی اس ساخته شده است تا درک بهتری از نحوه عملکرد آن داشته باشیم. همان‌طور که در تصویر نشان داده شده است، React jsUIرا به چندین مؤلفه تقسیم می‌کند که اشکال‌زدایی کد را آسان‌تر می‌کند. به این ترتیب هر جزء دارای خاصیت و عملکرد خود است.

react jsچیست و چه کاربردی دارد؟

دلایل محبوبیت react jsjsچیست و چرا باید از این ابزار استفاده کنیم؟

محبوبیت React jsامروزه از همه فریمورک های توسعه front-endدیگر فراتر رفته است. برخی از دلایلی که باعث محبوبیتاین ابزار می‌شود عبارت‌اند از:

- طراحی و ایجاد آسان برنامه های پویا

ابزار React jsایجاد برنامه های کاربردی وب پویا را آسان‌تر می‌کند، زیرا به کد نویسی کمتری نیاز دارد و عملکرد بیشتری را ارائه می‌دهد، این فرایند دقیقاً برعکس جاوا اسکریپت است که در آن غالب فرآیند کد نویسی خیلی سریع پیچیده می‌شود.

- عملکرد بهبود یافته

ابزار React jsاز DOMمجازی استفاده می‌کند و در نتیجه برنامه‌های وب را سریع‌تر ایجاد می‌کند. در واقعVirtual DOMحالت‌های قبلی مؤلفه‌ها را مقایسه و فقط مواردی را که در Real DOMتغییر کرده‌اند به‌روزرسانی می‌کند.

- اجزای قابل استفاده مجدد

کامپوننت ها بلوک‌های سازنده هر برنامه React jsهستند و یک برنامه واحد معمولاً از چندین مؤلفه تشکیل شده است. این مؤلفه‌ها منطق و کنترل‌های خود را دارند و می‌توان از آن‌ها در سراسر برنامه استفاده مجدد کرد که به نوبه خود زمان توسعه برنامه را به‌طور چشمگیری کاهش می‌دهد.

- جریان داده های یک طرفه

ابزار React jsاز یک جریان داده یک طرفه پیروی می‌کند. این بدان معنی است که هنگام طراحی یک برنامه با این ابزار، توسعه دهندگان اغلب اجزای فرزند را در اجزای والد قرار می‌دهند. از آنجایی که داده‌ها در یک جهت جریان می‌یابند، اشکال‌زدایی خطاها و دانستن اینکه در لحظه مورد نظر مشکل در برنامه‌ای کجا رخ می‌دهد، آسان‌تر می‌شود.

- یادگیری سریع و آسان

یادگیری React jsآسان است، زیرا بیشتر مفاهیم پایه HTMLو جاوا اسکریپت را با برخی از اضافات مفید ترکیب می‌کند. با این حال، همانند دیگر ابزارها و فریم ورک ها که یاد گرفته‌اید، باید مدتی را صرف کنید تا درک درستی از کتابخانه آن داشته باشید.

- می‌توان از آن برای توسعه برنامه‌های وب و موبایل استفاده کرد

همان‌طور که قبلاً گفته شد React jsبرای توسعه برنامه‌های کاربردی وب استفاده می‌شود، اما این تنها کاری نیست که می‌تواند انجام دهد. چارچوبی به نام React Nativeوجود دارد که از خود آن مشتق شده است و بسیار محبوب است. این بخش مشتق شدهبرای ایجاد برنامه های موبایل زیبا و چشمگیر استفاده می‌شود. در نتیجهاین ابزار می‌تواند برای ساخت اپلیکیشن های تحت وب و موبایل استفاده شود.

- ابزارهای اختصاصی برای اشکال‌زدایی آسان برای آن وجود دارد

فیس بوک افزونه‌ای برای گوگل کروم  منتشر کرده که می‌توان از آن برای اشکال‌زدایی برنامه های React jsاستفاده کرد. این کار باعث می‌شود که فرآیند اشکال‌زدایی برنامه های وب ایجاد شده با این ابزار سریع‌تر و آسان‌تر شود.

ویژگی‌های React jsچیست؟

ویژگی‌های React jsچیست؟

- پسوند JSX - JavaScript Syntax Extension

پسوند JSXیک پسوند نحوی برای جاوا اسکریپت است. در این حالت ازReact jsبرای توصیف اینکه رابط کاربری چگونه باید باشد استفاده می‌شود. با استفاده از JSXمی‌توانیم ساختارهای HTMLرا در همان فایلی که حاوی کد جاوا اسکریپت است بنویسیم. این امر درک و اشکال‌زدایی کد را آسان‌تر می‌کند، زیرا از استفاده از ساختارهای DOMپیچیده جاوا اسکریپت جلوگیری می‌کند.

- ابزار Virtual DOM

ابزار React jsیک نمایش سبک از Real DOMرا در داخل خود نگه می‌دارد. این نسخه سبک‌تر به Virtual DOMیا همانVDOMمعروف است. دست‌کاری Real DOMبسیار کندتر از دست‌کاری VDOMانجام می‌شود زیرا چیزی روی صفحه نمایش داده نمی‌شود. هنگامی که وضعیت یک شی تغییر می‌کند، VDOMفقط آن شی را در Real DOMتغییر می‌دهد.

ویژگی‌های React jsچیست؟

- به عنوان یک ساختار درختی

در واقع DOM (Document Object Model) با یک سند XMLیا HTMLبه عنوان یک ساختار درختی رفتار می‌کند که در آن هر گره یک شی است که بخشی از سند را نشان می‌دهد. در نتیجه هنگامی که وضعیت یک شی در برنامه React jsتغییر می‌کند، VDOMبه روز می‌شود. سپس وضعیت قبلی خود را مقایسه می‌کند و سپس به جای به روز رسانی تمام اشیاء، فقط آن اشیاء را در Real DOMبه روز می‌کند. این امر باعث می‌شود کارها سریع پیش بروند.

- کارایی بالای React js

همان‌طور که گفته شد React jsاز VDOMاستفاده می‌کند که باعث می‌شود برنامه‌های وب بسیار سریع‌تر از برنامه‌های توسعه‌یافته با فریم‌ورک‌های فرانت‌اند جایگزین اجرا شوند. این ابزار یک رابط کاربری پیچیده را به اجزای جداگانه تقسیم می‌کند و به چندین کاربر اجازه می‌دهد تا به طور همزمان روی هر جزء کار کنند و در نتیجه زمان توسعه را تسریع می‌بخشد.

- برنامه های افزودنی مناسب برای React js

ابزار React jsفراتر از طراحی ساده UIاست و دارای افزونه‌های زیادی است که پشتیبانی کامل از معماری برنامه را ارائه می‌دهند. این ابزار همچنین از Fluxو Reduxبه طور گسترده در توسعه برنامه های کاربردی وب استفاده می‌کند. در نهایت، React Native، یک فریمورک محبوب برگرفته از React وجود دارد که برای ایجاد برنامه‌های کاربردی تلفن همراه سازگار متقابل استفاده می‌شود.

- اتصال داده یک طرفه در React js

اتصال داده یک طرفه درReact jsهمه چیز را ماژولار و سریع نگه می‌دارد. جریان داده یک طرفه به این معنی است که وقتی یک توسعه‌دهنده برنامه را با این ابزار طراحی می‌کند، اغلب اجزای فرزند را در اجزای والد قرار می‌دهد. به این ترتیب، یک توسعه‌دهنده می‌داند که خطا در کجا و چه زمانی رخ می‌دهد و به آن‌ها کنترل بهتری بر کل برنامه وب می‌دهد.

ویژگی‌های React jsچیست؟

- اشکال‌زدایی سریع در React js

به دلیل وجود جامعه توسعه دهندگان بزرگ، برنامه های React jsبه راحتی قابل آزمایش هستند. فیس بوک حتی یک افزونه مرورگر کوچک ارائه می‌دهد که اشکال‌زدایی را در آن سریع‌تر و آسان‌تر می‌کند.

ویژگی‌های React jsچیست؟

به عنوان مثال، این برنامه افزودنی، یک تب React را در گزینه ابزارهای توسعه دهنده در مرورگر گوگل کروم اضافه می‌کند. این افزودنی بررسی مستقیم اجزای این ابزار را آسان می‌کند.