آریانیک ...

مجله آریانیک - اخبار > آشنایی با مراحل آماده سازی و پیکربندی سرور مجازی VPS

Aryanic Blog

Blogچهارشنبه ٢٩ دی ١٤٠٠ ١١:٢٩
photo

مراحل آماده سازی و پیکربندی سرور مجازی VPS

برای پیکربندی سرور مجازی باید 5 مرحله اصلی را پشت سر گذاشت که شامل موارد زیر است:

1- تنظیمات پوسته امن یا SSHبرای ورود به پیکربندی سرور مجازییاVPS

2- آپدیت کردن سرور

3- تعریف یوزر جدید و تعریف دسترسی برای کاربر

4- فعال کردن کلید عمومی و تایید آن

5- فعال سازی فایروال VPS

دلایل اصلی نصب وپیکربندی سرور مجازی

وقتی شما یک هاست اشتراکی خریداری می کنید ارائه دهنده هاست تمام مراحل راه اندازی اولیه و پیکربندی ها و تمام نرم افزارهای لازم را برای شما تنظیم می کند. شما بلافاصله پس از ورود به حساب خود دسترسی دارید و مراحل پیچیده و خاصی در انتظار شما نیست. اما این فقط دسترسی هایی است که شما را قادر می‌سازد حساب خودتان را پیکربندی کنید و در حقیقت شما به تنظیمات واقعی سرور دسترسی ندارید، چون سرور بین همه کاربران این هاست به اشتراک گذاشته شده و هر تغییری در آن منجر به مختل شدن کار سایرین می‌شود. بنابراین اگر مایل باشید به سرور و جزئیات آن و تنظیمات دلخواه آن دسترسی داشته باشید لازم است یک سرور مجازی تهیه کنید. در سرور مجازی فقط یک نرم افزار پایه مانندApache توسط میزبان قرار داده شده و شما خودتان باید در 5 مرحله که بالا ذکر شد بهپیکربندی سرور مجازیبپردازید.

برای کار با دستورات  VPSاز محیط CMDاستفاده می‌شود. عدم وجود رابط گرافیکی شاید در ابتدا سخت به نظر برسد اما بعد از مدتی کار کردن با آن تبدیل به امری عادی و آسان می‌شود.برای آشنایی با محیط command lineمیتوانید از گوگل کمک بگیرید. برخی ارائه دهندگان سرور مجازی کنترل پنل هایی با قابلیت ارتباط با سرور از طریق رابط گرافیکی ارائه می دهند. ما در این مقاله به روش command lineکه بیشتر متداول است می‌پردازیم وپیکربندی سرور مجازی از این روش را توضیح می دهیم.

نکته:اغلب وب سرورها روی سیستم عامل مبتنی بر UNIXراه اندازی می‌شوند و برای کار با این نوع سرورها دستورات ارسالی کاربر هم باید با این نوع سیستم عامل همخوانی داشته باشد و با دستورات که در یک سیستم عامل مبتنی بر ویندوز کاربرد دارد متفاوت است.

شروع پیکربندی سرور مجازی

1- تنظیمات پوسته امن یا SSH برای ورود به پیکربندی سرور مجازی یا VPS

همه ما برای دسترسی به یک وب سایت اولین راهی که به ذهنمان خطور می کند استفاده از مرورگر است در حالی که راه های دیگری هم هست. یکی از این راه ها پروتکل انتقال فایل یا FTPاست که به کمک این پروتکل قادرید فایل ها را روی سرور مدیریت (دانلود، آپلود و ویرایش) کنید. این پروتکل بسیار کاربردی است ولی قادر نیست با سرور در قالب دستورات ارتباط برقرار کند و دستوری به سرور ارسال کند. پروتکلی که قادر است به سرور دستورات ارسال کند و سرور را تحت کنترل شما دربیاورد پروتکل پوسته امن یا  SSHاست.اولین قدم برای مدیریت سرور آشنایی با SSHاست.

ویژگی های پروتکل SSH

- ارسال دستور به سرور

- قابلیت رمزنگاری

- امنیت بالا و تایید اعتبار تضمینی

بعد از خرید سرور مجازی میزبان برای شروع کار با سرور اطلاعات زیر را در اختیار شما می‌گذارد:

- IP  سرور

- یوزرنیم یا  نام کاربری روت شده

- پسورد یا رمز عبور

نکته یکپیکربندی سرور مجازی: کاربر روت شده یا SuperUserکاربری مشابه Administratorدر ویندوز حتی با قدرت دسترسی بالاتر است که اختیارات و دسترسی کامل به سیستم خود دارد .

نکته دوپیکربندی سرور مجازی: اگر VPSروی سیستم مبتنی بر سیستم عامل یونیکس نصب باشد میتوان دستورات را مستقیما به سرور ارسال کرد و کار اضافه لازم نیست. اما در سیستم عامل ویندوز باید یک کلاینت از نوع SSHنصب کنید. یک کلاینت که ظاهر و رابط گرافیکی تقریبا مشابه ویندوز ارائه داده  Bitviseاست. با توجه به اینکه بیشتر فضای کاری ما در محیط command lineاست ظاهر گرافیکی کلاینت نصب شده چندان مهم نیست و به کار نمی‌آید.

نکته سومپیکربندی سرور مجازی: یک کلاینت با قابلیت های بالاتر برای پیکربندی سرور به نام PuTTYوجود دارد که خیلی بیشتر از یک رابط کاربری ساده است. ادامه آموزش و تصاویر بر اساس کلاینت PuTTYاست.بعد از نصب PuTTYو اجرا با پنجره زیر رو به رو می‌شوید:

PuTTYو پیکربندی سرور مجازی

- وارد کردن آدرس IPدر بخشHost Name (or IP address)

- تنظیم پورت روی پیش فرض 22 (این پورت برای لاگ های پروتکل انتقال فایل امن FTPنیز استفاده می شود.)

- انتخاب SSHبرای فیلد نوع اتصال(connection type)

 - کلیک بر روی OPEN

در این مرحله وارد محیط command lineشده و باید اطلاعات ورود به پنل کاربری خود را مانند نام کاربری و رمز عبور وارد کنید. اگر با موفقیت وارد شوید خلاصه ای از اطلاعات سرور به همراه یک اعلان برای وارد کردن دستورات دیگر به شما نمایش داده می‌ شود.

در اینجا شما توانستید اولین گام پیکربندی سرور مجازیو راه اندازی اولیه VPSرا با موفقیت به اتمام برسانید.

2- آپدیت کردن سرور برای پیکربندی سرور مجازی

بعد از ورود به سرور اولین اقدام درخواست سرور برای آپدیت پکیج های امنیتی است. پکیج ها بر اساس یونیکس هستند و خیلی خیلی مهم است که همیشه بروز رسانی و آپدیت شوند. اگر این کار را به تعویق بیندازید سرور آسیب دیده و قابلیت ها و عملکردهای جدید را در دسترس ندارید پس همواره نرم افزارهای روی سرور خود را آپدیت شده نگه دارید. دستور yam updateرا در خط دستور تایپ کرده و اینتر را بزنید. اول تعداد پکیج هایی که نیاز به آپدیت دارند مشخص شده و بعد از تایید کاربر آنها را دانلود و نصب می کند. این مرحله زمان زیادی می‌برد و بعد از نصب سرور باید حتما ریبوت شود. به کمک دستور Rebootسرور را ریبوت کنید.

آپدیت سرور

3- تعریف یوزر جدید و تعریف دسترسی برای کاربر

یکی از مراحل پیکربندی سرور مجازیکه بسیار مهم است این مرحله است. ورود به سرور با کاربر روت شده انجام شد اما حتما باید در این مرحله یک کاربر با امتیازات بالا ایجاد کنید. دلیل این کار جلوگیری از بروز خطای جبران ناپذیر توسط کاربر روت شده است که سرور را دچار آسیب جدی می کند. یک کاربر معمولی با کاربری و دسترسی بالا باید به هر فرمان که به سرور می فرستد یک پسوند sudoاضافه کند، با این کار احتمال خطا کاربر کم می شود.

تعریف کاربر با دسترسی بالا

4- فعال کردن کلید عمومی و تایید آن

5- فعال سازی فایروال VPS