آریانیک ...

مجله آریانیک - اخبار > آموزش و معرفی فریم ورک vue js

Aryanic Blog

Blogپنج شنبه ٣٠ دی ١٤٠٠ ١١:٠٥
photo

فریم ورک vue js چیست؟

فریم ورک vue js یکی از فریم ورک های قدرتمند جاوا اسکریپت است. همان طور که می دانید جاوا اسکریپت یک زبان خاص و ویژه برای برنامه نویسی وب به شمار می رود. برنامه نویسان به کمک این زبان برنامه نویسی می توانند قابلیت ها و امکانات ویژه ای را به وب سایت های استاتیک اضافه کنند. ظهور جاوا اسکریپت در دنیای برنامه نویسی وب باعث شد که صفحات وب روز به روز پویاتر شوند و کاربران بتوانند تعامل و ارتباط بیشتری با صفحات وب سایت ها داشته باشند.

برنامه نویسان برای این که بتوانند در کمترین زمان ممکن و با کد نویسی کم تر به نتیجه برسند، فریم ورک های متعددی را به وجود آورده اند که فریم ورک vue js یکی از این فریم ورک های معروف است که در این مطلب قصد داریم در مورد این فریم ورک اطلاعات جامعی را خدمت شما ارائه دهیم.

فریم ورک vue js  چارچوب جاوا اسکریپت است که توسط هیچ شرکت و یا فناوری بزرگی پشتیبانی نمی شود. در واقع شما اگر به فریم ورک react نگاه کنید توسط فیس بوک پشتیبانی می شود یا فریم ورک angular از پشتیبانی شرکت بزرگ گوگل برخوردار است؛ اما vue js به هیچ شرکتی وابسته نیست و جامعه برنامه نویسان و توسعه دهندگان آزاد خود را دارد.

این فریم ورک در سال 2013 توسط evan you  که یکی از کارمندان سابق گوگل بود به جامعه برنامه نویسان و توسعه دهندگان وب سایت ها معرفی شد. هدف evan you  این بود که بتواند فریم ورکی را طراحی کند که قدرتمندی آن به اندازه angular بوده و در عین حال بسیار انعطاف پذیر باشد. از این فریم ورک می توان برای ساخت برنامه های وب تک صفحه ای یا وب سایت هایی با ساختار پیچیده و بسیار بزرگ استفاده کرد. این فریم ورک بیشتر برای ایجاد رابط کاربری پیشرفته با کمک جاوا اسکریپت به کار گرفته می شود.

از فریم ورک vue js برای چه مواردی استفاده می شود؟

فریم ورک vue js یک چارچوب جاوا اسکریپت پیشرفته است که توسط توسعه دهندگان وب برای ایجاد رابط های کاربری frontend برای برنامه های کاربردی تلفن همراه مبتنی بر وب و ایجاد صفحات وب سایت ها با رابط کاربری پیشرفته و به روز مورد استفاده قرار می گیرد. این فریم ورک بسیاری از ویژگی های خوب  فریمورک های Angular و React را درکنار هم جمع کرده و از آن ها به منظور ایجاد یک طراحی مدرن و در عین حال ساده و مینیمال در سایت ها استفاده می کند.

VueJS در درجه اول برای ساخت رابط های وب و برنامه های یک صفحه ای استفاده می شود. به عبارت دیگر، به لطف برنامه‌های افزودنی HTML و پایه JS که در کنار هم با چارچوب Electron استفاده می شوند، می‌توان آن را هم برای توسعه برنامه‌های دسکتاپ و هم برای تلفن همراه اعمال کرد و آن را به یک ابزار frontend بسیار مورد علاقه تبدیل کرد. vue js frameworks این کار را با استفاده از Model View Controller یا معماری MVC برای مشاهده رابط کاربری یک برنامه یا وب سایت، با استفاده از کتابخانه هسته آن به عنوان لایه نمایش پیش فرض انجام می دهد. بنابراین می توان گفت از این جهت انعطاف‌پذیر است که می‌تواند با Component Based Architecture یا CBA نیز کار کند، درست مانند آنچه در React استفاده می‌شود.

 

از فریم ورک vue js در چه مواردی استفاده می شود؟

ویژگی های فریم ورک vue js

از فریم ورک vue js برای ساخت رابط کاربری(UI) و برنامه های تک صفحه ای( SPA) استفاده می شود. این فریم ورک ویژگی های منحصر به فردی دارد که باعث شده استفاده از آن در بین برنامه نویسان جاوا اسکریپت و توسعه دهندگان وب رواج گسترده ای داشته باشد. در ادامه با ویژگی های این فریم ورک بیشتر آشنا می شویم.

-       محبوبیت بالا

یکی از ویژگی های فریم ورک vue js محبوبیت بالای آن است. همانطور که می دانید هر فریم ورک ویژگی های خاص خود را دارد که بر اساس آن شناخته می شود و بر فریم ورک های دیگربرتری دارد. Vue.js رکورددار داشتن بیشترین ستاره در Github.com در 5 سال گذشته است. طرفداران این فریم ورک می گویند هرکس یک بار از آن استفاده کند عاشق آن خواهد شد.

-       تکامل و رشد

این فریم ورک از سال 2013 که معرفی شد از زمان انتشار تا به امروز به طور مداوم در حال توسعه است. در سال 2018 فریم ورک vue js موفق شد که angular  را شکست داده و رتبه اول بازار را به خود اختصاص دهد.  در سپتامبر 2018، ایوان یو تصمیم گرفت تا انتشار vue js 3 را اعلام کند. Vue.js به طور مداوم با رشد سریع همراه است و روز به روز بر تعداد افرادی که از این فریم ورک استفاده می کنند افزوده می شود زیرا بر اساس بهترین ویژگی های Angular و React ساخته شده است.

-       سادگی و توسعه آسان

نه تنها نحو فریم ورک vue js  بسیار ساده و قابل درک است، بلکه توسعه دهندگانی که قبلاً با جاوا اسکریپت کار کرده اند نیز می توانند به راحتی با آن ارتباط برقرار کنند. ساختار آن بسیار ساده و قابل فهم است. به همین دلیل توسعه دهندگان عاشق کد نویسی یا ساخت برنامه با vue js هستند. این فریم ورک بهترین رویکرد مبتنی بر کامپوننت را ارائه می دهد.

سادگی و توسعه آسان از ویژگی های فریم ورک vue js

-       انعطاف پذیری و مقیاس پذیری بالا

فریم ورک vue  js از انعطاف پذیری و مقیاس پذیری بالایی برخوردار است.  شما به راحتی می توانید از کد های این فریم ورک در داخل فایل های جاوا اسکریپت و اچ تی ام ال خود استفاده کنید. با کمک این فریم ورک می توان برنامه هایی ساخت که در مرورگر کاربر اجرا شده به گونه ای که نیاز به ریفرش صفحه نباشد. همه این قابلیت ها نشان از انعظاف پذیری و مقیاس پذیری بالای vue js  دارد.

-       آینده نگر بودن

از دیگر ویژگی های مثبت فریم ورک vue js آینده نگر بودن آن است. همان طور که می دانید تعمیر و نگهداری، بخشی از توسعه نرم افزار است که اغلب به دست فراموشی سپرده می شود. بعد از این که برنامه خود را ایجاد کردید و اجرا نمودید، باید برای رفع اشکالات و ویژگی های جدیدی که قرار است در آینده به آن اضافه شود برنامه ریزی کنید. vue js frameworks به گونه ای طراحی و ایجاد شده است که می تواند به روز رسانی و رفع اشکالات به وجود آمده را آسان کند. نسخه های جدید از این فریم ورک به گونه ای هستند که  تا حد زیادی سازگاری کامل با نسخه های قبلی را حفظ می کنند.

-       توسعه موبایل

یک ویژگی بسیار با ارزش فریم ورک vue js این است که توسعه وب سایت ها برای موبایل را آسان می کند.  درست شبیه react-native برای react.JS کار می کند. Vue js دارای WEEX است که توسط Alibaba، Native Script و Ionic برای کمک به توسعه رابط‌های کاربری تلفن همراه توسعه یافته است. Native Script و WEEX ادعا می کنند که شما تنها کافی است یک بار کد را بنویسید و سپس از آن در هر کجا که خواستید استفاده کنید.

-       مستندات خوب و کامل

از دیگر ویژگی خوب vue js مستندات آن است که یک راهنمای کامل و گام به گام بوده و می تواند به برنامه نویس زمانی که در نوشتن کد دچار چالش می شود یاری کند. این راهنما به اندازه ای کامل است که برنامه نویس احساس نمی کند که یادگیری فریم ورک vue js برایش سخت است.