آریانیک ...

مجله آریانیک - اخبار > بررسی فریم ورک Yii php و قابلیت‌های آن

Aryanic Blog

Blogپنج شنبه ٣٠ دی ١٤٠٠ ١١:١٩
photo

Yii php یکی از فریم ورک های خوب PHP است. البته تعداد زیادی فریم ورک خوب PHP برای طراحی صفحات وب وجود دارد مانند Symfony، Cake، Zend، CodeIgniter، Laravel و موارد دیگر برای کد نویسی به صورت متن‌باز استفاده می‌شود. این فریم ورک یک چارچوب رایگان و منبع باز برای PHP5 است که طراحی بسیار مناسبی را در بستر وب ارائه می‌دهد.

 Yii php چیست و چه چیزهایی را به شما ارائه می‌دهد؟

فریم ورک Yii php تعداد زیادی از قابلیت‌های کاربردی و مناسب را یکجا ارائه می‌دهد. این قابلیت‌ها به شما این امکان را می‌دهد که به سرعت و به راحتی برنامه‌های تحت وب خود را ایجاد کنید. یکی از نکات مهم در این فریم ورک این است که به خوبی مستندات خود را برای حمایت جامعه برنامه نویسان ارائه می‌دهد در نتیجه عیب‌یابی و بررسی آن بسیار راحت‌تر از دیگر فریم ورک ها است.

فریم ورک Yii php برای اولین بار در سال 2008 معرفی و سه ماه بعد نسخه شماره 1 آن ارائه شد. در حال حاضر نسخه شماره 2 این فریم عرضه شده که امکانات و قابلیت‌های بسیار زیادی را در خود ارائه داده است. نسخه شماره 2 فریم ورک Yii php در حال حاضر توسط بخش زیادی از برنامه نویسان PHP در حال بروز رسانی و بهبود است. به نحوی که ویژگی‌های جدید این فریم ورک هرچند ماه یک‌بار معرفی و ارائه می‌شود.

 دلیل استفاده از فریم ورک Yii php

فریم ورک Yii php یک فریم ورک با کارایی و قابلیت‌های زیاد است. برخی از مواردی که این فریم ورک ارائه می‌دهد، عبارت‌اند از:

- عملکرد عالی و مناسب بر اساس معماری MVC یا همان معماری Model-View-Controller

- Yii php فرم سازی ها را در وب‌سایت‌ها بسیار ساده‌تر می‌کند.

- فرآیند احراز هویت داخلی و همچنین سیستم قوی در مدیریت کاربر باعث می‌شود که راه‌اندازی برنامه‌های جدید در وب‌سایت‌ها بسیار ساده‌تر شود.

- گزینه‌های قالب‌بندی مانند پسوند Bootstrap و ساخت برنامه‌های واکنش گرا در وب‌سایت‌ها بسیار ساده‌تر می‌شود.

بررسی فریم ورک Yii php و قابلیت‌های آن

- این فریم ورک تا حد زیادی عوامل پرخطر مانند اجرای خدمات با کمک کدهای PHP و تزریق کد MySQL در وب‌سایت‌ها را به حداقل می‌رساند.

- به راحتی می‌تواند با سایر چارچوب‌ها ادغام شود. برای این کار از ویژگی‌هایی مانند Zend یا PEAR استفاده می‌شود.

- انواع پلاگین های ارائه شده در فریم ورک Yii php بر اساس استانداردهای سیستم متن‌باز بوده و در نتیجه رایگان است.

- مدیریت خطا، ثبت و آزمایش بخش‌های مختلف به راحتی در Yii php امکان‌پذیر است.

5 مزیت استفاده از فریم ورک Yii php

1.      زمان توسعه در Yii php کوتاه شده

این فریم ورک ابزارهای زیادی برای خودکارسازی بسیاری از کارهای تکراری در پروژه‌ها ارائه می‌دهد. این به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا زمان و توجه خود را بر الزامات اصلی تجارت و منطق تجاری در وب‌سایت‌ها متمرکز کنند. یکی از این ابزارها "Gii" نام دارد. Gii در ایجاد قالب کد خودکار برای مدل‌ها، کنترل‌کننده‌ها، فرم‌ها، ماژول‌ها و برنامه‌های افزودنی کمک می‌کند. Gii کاملاً قابل تنظیم است و به توسعه‌دهندگان انعطاف‌پذیری کاملی را ارائه می‌دهد. (برخی از توسعه‌دهندگان برای ایجاد کدهای مقیاس‌پذیر و سفارشی‌شده نیاز دارند نیاز به انعطاف‌پذیری بالایی از این فریم ورک دارند)

بررسی فریم ورک Yii php و قابلیت‌های آن

2.     امنیت بالا در فریم ورک Yii php

این فریم ورک تعدادی مکانیسم امنیتی مانند XSS، Cross Site Scripting و همچنین پیشگیری از CSRF (Cross Site Request Forgery) را ارائه می‌دهد. در واقع هنگامی که یک وب‌سایت کاربردی، داده‌ها را از کاربران جمع‌آوری می‌کند (مانند انجمن‌ها) همیشه احتمال تزریق کد مخرب به پست‌ها وجود دارد.

- این فریم ورک یک مؤلفه بسیار مفید به نام CHtmlPurifier ارائه می‌دهد که داده‌های مضر را حذف کرده و تضمین می‌کند که محتوای فیلتر شده از استانداردها پیروی کنند.

- این فریم ورک همچنین اعتبار CSRF (Cross Site Request Forgery) را به‌طور پیش‌فرض ارائه می‌دهد. پیشگیری از CSRF زمانی اتفاق می‌افتد که وب‌سایت مضر باعث می‌شود مرورگر کاربر اقدامی ناخواسته را در یک سایت مورد اعتماد انجام دهد.

- همچنین این فریم ورک برای جلوگیری از حملات کوکی، یک تکنیک اعتبارسنجی کوکی ارائه می‌دهد که از اصلاح کوکی‌ها جلوگیری می‌کند. در واقع اساساً HMAC (کد احراز هویت پیام مبتنی بر هش یا همان Hash-based message authentication code) مقادیر کوکی‌ها را در صورت فعال بودن بررسی می‌کند.

بررسی فریم ورک Yii php و قابلیت‌های آن

3.    قابلیت Caching در فریم ورک Yii php

کش کردن یک راه بسیار مؤثر برای بهبود عملکرد یک برنامه وب است. این کار به کاهش زمان پاسخ و بهبود سرعت و عملکرد برنامه‌های تحت وب (برنامه‌هایی که روی وب‌سایت‌ها نصب می‌شوند) کمک می‌کند. این فریم ورک امکان ادغام آسان یک جزء برنامه به وسیله فرآیند کش کردن را فراهم می‌کند.

مؤلفه‌هایی که در Yii php برای کش کردن استفاده می‌شود عبارت‌اند از:

- استفاده cMemCache - memcache از RAM یدکی که در بسیاری از سرورها استفاده می‌شود، با این کار می‌توان از این رم به عنوان یک حافظه پنهان یا هما حافظه کش برای اطلاعاتی که اغلب به آن‌ها دسترسی پیدا می‌کنند استفاده کرد.

- مؤلفه cDummyCache - که شامل حافظه پنهان ساختگی است که به هیچ‌وجه کش را انجام نمی‌دهد. این مؤلفه برای ساده کردن کدی که نیاز به بررسی در دسترس بودن حافظه پنهان دارد استفاده می‌شود.

- مؤلفه cFileCache که از فایل‌ها برای ذخیره داده‌های کش استفاده می‌کند.

4.     پیکربندی آسان فریم ورک Yii php

نصب این فریم ورک بسیار آسان و ساده است. قالب و ساختار اصلی این فریم ورک را می‌توان از وب‌سایت Yii Framework به صورت رایگان دانلود کرد. هنگامی که ساختار دانلود شد و فایل‌ها استخراج شدند، توسعه‌دهندگان باید به‌سادگی فایل‌ها را با پایگاه داده متصل کنند، سپس پیکربندی پایگاه داده را که در فایل پیکربندی قرار دارد، ارائه داده و آن را آماده اجرا کنند. به همین سادگی!

5.     حمایت وسیع متخصصان و برنامه‌نویسان PHP از فریم ورک Yii php

این فریم ورک از حمایت جامعه بزرگ متخصصان PHP برخوردار است. شما می‌توانید در بخش‌های مختلفی مانند انجمن‌ها و گروه‌های گفتگو، چت زنده، اخبار و همایش‌ها از فرایندها و قابلیت‌های جدید و تکنیک‌های جدید این فریم ورک مطلع شوید همچنین پشتیبانی نامحدودی در قالب پلاگین های مختلف و سایر اجزا برای این فریم ورک وجود دارد.

راهنمای استفاده از Yii php

بررسی فریم ورک Yii php و قابلیت‌های آن

برای اینکه به خوبی بتوانید از مدهای استفاده شده در فریم ورک Yii php استفاده کنید بهتر است بر اساس استاندارد زیر عمل کنید تا درک بسیار خوبی از این فریم ورک داشته باشید:

- در ابتدا بهتر است که فیلم‌های آموزشی این فریم ورک را از سایت سازنده دریافت کرده و مشاهده کنید.

- برای این فریم ورک کتاب‌های آموزشی مختلف نوشته شده است با این حال کتاب Yii لری اولمن (توسعه برنامه وب با Yii و PHP نوشته شده توسط لری اولمن) برای آموزش این فریم ورک بسیار مفید است.

- شما می‌توانید از راهنمای قرار داده شده در وب‌سایت این فریم ورک برای یادگیری استفاده کنید.

- برای آشنایی نیازی نیست از نسخه شماره 1 شروع کنید و می‌توانید به صورت مستقیم به سراغ نسخه شماره 2 این فریم ورک بروید. برای اینکه به خوبی با این فریم ورک کار کنید باید درک بالایی از برنامه‌نویسی PHP داشته باشید تا به خوبی با بخش‌های مختلف این فریم ورک آشنا شوید.