آریانیک ...

مجله آریانیک - اخبار > روش های تغییر یوزرنیم و پسورد در سرور مجازی

Aryanic Blog

Blogپنج شنبه ٣٠ دی ١٤٠٠ ١١:٢٧
photo

برای تغییر یوزرنیم و پسورد در سرور مجازی 3 روش کلی وجود دارد. در ادامه به صورت گام به گام این روش ها آموزش داده می‌شوند. با ما همراه باشید. این آموزش ها بر روی تمام ویندوزها اعم از خانگی و سرور قابل انجام است.

چراتغییر یوزرنیم و پسورد در سرور مجازی لازم است؟

برای جلوگیری از هک شدن سرور توسط هکرها لازم است حتما این کار را در اسرع وقت انجام دهید. 4 راه نفوذ امنیتی به سرور شما وجود دارد که شامل:

- آدرس آی پی

- شماره پورت

- نام کاربری

- رمز عبور

* هر سرور دارای یک آی پی است که قابل تغییر یا مخفی کردن نیست . هکرها به کمک برنامه ای به نام port scannerقادرند آی پی سرور شما را پیدا کنند، پس تا اینجای کار 25 درصد امکان نفوذ به سرور وجود دارد.

* هر سرور یک پورت دارد. در ایران به صورت پیش فرض پورت سرور عدد 3389 است. تغییر دادن پورت هم حتما باید توسط شرکتی که میزبانی سایت شما را بر عهده دارد انجام شود و کار سختی است.

* با تغییر یوزرنیم و پسورد در سرور مجازی  قادرید امنیت سرور را بالا ببرید و راه های نفوذ هکرها را ببندید. پیدا کردن آی پی و شماره پورت برای یک هکر تقریبا امکان پذیر است ولی با تغییر دادن رمزعبور و نام کاربری ادمین سرور تقریبا تا 75 درصد امنیت سرور بالا می رود.

روش یک: تغییر یوزرنیم و پسورد در سرور مجازی

- بعد از ورود به سرور بسته به نوع سرور روی آیکون "This PC"یا"My computer" کلیک راست کنید.

- از بین گزینه ها روی "Manage"یا"Computer Management" کلیک کنید.

تغییر یوزرنیم و پسورد در سرور مجازی

نکته یک : به جای مراحل بالا تنها با سرچ کردن "Computer Management" در قسمت جستجو ویندوز مستقیم وارد بخش مربوطه شوید.

نکته دو: اگر بعد از مرحله دو وارد صفحه ای مشابه شکل زیر شدید، مطابق شکل زیر عمل کنید. ابتدا رویTools  کلیک کرده و از منوی باز شده گزینهComputer Management را انتخاب کنید.همه چیز در عکس واضح است.

تغییر یوزرنیم و پسورد در سرور مجازی

- بعد از ورود به صفحه زیر از سمت چپ روی Local Users and Groupsکلیک کنید . از منوی باز شده روی پوشه Usersکلیک کنید. تمام مراحل در عکس زیر واضح نمایش داده شده است.

تغییر یوزرنیم و پسورد در سرور مجازی

- در این مرحله لیست اسامی تمام کاربرانی که روی سرور وجود دارند در سمت راست به شما نمایش داده می‌شود. شما کاربری را که قصد تغییر یوزرنیم و پسورد در سرور مجازیدارید انتخاب کنید. پیشفرض اکانت ادمین به نام"Administrator" است.

- کاربر را انتخاب و روی نام آن کلیک راست و گزینه Set Passwordرا برای تغییر رمز عبور انتخاب می‌کنیم.

تغییر یوزرنیم و پسورد در سرور مجازی

- پنجره هشداری بعد از کلیک روی دکمه Set Passwordباز شده و به شما اخطار می دهد که آیا از تغییر رمز عبور خود مطمئن هستید؟ با کلیک روی Proceedاین کار را تایید کنید.

تغییر یوزرنیم و پسورد در سرور مجازی

- در مرحله آخر باید در کادرهای مشخص شده یک بار رمز عبور جدید را در کادر New Passwordو مجدد برای اطمینان در کادر Confirm passwordوارد کرده و OKرا بزنید.

تغییر یوزرنیم و پسورد در سرور مجازی

- تا اینجای کار از مرحله یک تغییر یوزرنیم و پسورد در سرور مجازی توانستیم رمز عبور را تغییر دهیم برای تغییر نام کاربری تنها کافیست بعد از کلیک راست روی نام کاربر گزینه Renameرا انتخاب کنید و بعد از انتخاب نام کاربر نام دلخواه  جدید را تایپ کرده و اینتر بزنید. به همین سادگی.

تغییر یوزرنیم و پسورد در سرور مجازی

روش دوم: تغییر یوزرنیم و پسورد در سرور مجازی : به کمک کنترل پنل

- باید وارد کنترل پنل سرور خود شوید . یک راه از منوی Startانتخاب گزینه Control Panelاست. راه دوم در قسمت جستجو ویندوز عبارت Control Panelرا تایپ کرده و با زدن اینتر وارد کنترل پنل شوید.

تغییر یوزرنیم و پسورد در سرور مجازی

- مطابق شکل زیر از قسمت "User Account"  گزینه "Change account type"  را انتخاب کرده و روی آن کلیک کنید تا وارد پنجره بعدی شوید.

تغییر یوزرنیم و پسورد در سرور مجازی

- از بین کاربران نمایش داده شده کاربری که قصد تغییر یوزرنیم و پسورد در سرور مجازی آن را دارید انتخاب کنید.

تغییر یوزرنیم و پسورد در سرور مجازی

- برای تغییر رمز عبور بر روی "Change the password"  کلیک کرده و به مرحله بعد می‌رویم.

تغییر یوزرنیم و پسورد در سرور مجازی

- ابتدا در بخش Current passwordرمز عبور فعلی که با آن وارد شده اید وارد کنید. سپس در کادر New passwordرمز عبور جدید را وارد کنید. سپس در کادر New password  Confirmمجدد رمز عبور را  وارد کنید تا صحت و درستی آن تایید شود.

- نکته: در قسمت 4 میتوانیم برای جلوگیری از فراموشی رمز عبور یک راهنمایی در این بخش تایپ کنید که اگر رمز عبور یادتان رفت با کمک این گزینه یادآوری شود.

تغییر یوزرنیم و پسورد در سرور مجازی

- با کلیک بر روی Change passwordبه راحتی رمز عبور را تغییر دادید. برای نام کاربری هم دقیقا مشابه روش قبلی عمل می کنیم.

- روش سوم: تغییر یوزرنیم و پسورد در سرور مجازی : به کمک CMD

این روش در عین حال که بسیار آسان است ولی از بقیه روش ها امکان اشتباه و خطای بالاتری دارد، زیرا فقط یک بار رمز را تایپ می کنید و بدون هیچ چک کردن مجددی رمز عبور ثبت می گردد. حالا ممکن است صفحه کلید فارسی باشد یا شما اشتباهی یک حرف را جا به جا تایپ کنید. بنابراین بهتر است حتی الامکان از این روش استفاده نکنید. برای اطلاعات عمومی بیشتر در 5 مرحله خلاصه این روشتغییر یوزرنیم و پسورد در سرور مجازی را آموزش می دهیم.

- در منو استارت عبارت CMDرا تایپ کنید.

- روی آیکون CMDکلیک راست و گزینه Ran as Administrator  را انتخاب کنید.

تغییر یوزرنیم و پسورد در سرور مجازی

- وارد محیط Command Promptشوید.

Command Prompt

- دستور  net user username passwordرا در خط فرمان تایپ کنید.

- به جای usernameنام کاربری و به جای passwordرمز عبور دلخواه خود را وارد کنید.

Command Prompt

به همین راحتی می توانیم تغییر یوزرنیم و پسورد در سرور مجازی را با سه روش بالا انجام دهیم.