آریانیک ...

مجله آریانیک - اخبار > معرفی و آشنایی با سوئیچ های سیسکو

Aryanic Blog

Blogشنبه ٢ بهمن ١٤٠٠ ١٠:٥٣
photo

سوییچ های سیسکو چه هستند؟

شاید اصطلاح  سوییچ و سوئیچ های سیسکو (کلید های تعویض) به گوشتان رسیده باشد.شاید از خود پرسیده باشید که معنای آن چیست یا به چه کاری می آید؟ چرا بیشتر در دیتاسنترها، سازمانها، موسسات و شرکت ها به کار برده می شود. در عصر کنونی، عصر ارتباطات و اطلاعات این اصطلاحات زیاد به کار می روند. دانستن آنها نیز ضروری می باشد. ابتدا برای آشنایی با سوئیچ سیسکو باید بدانیم معنا و مفهوم سوئیچ های سیسکو چیست.

سوئیچ ها در سیستم کامپیوتر

سوئیچ های سیسکو جز پایه و اساسی ساخت شبکه ها هستند. آن ها چند دستگاه مختلف از جمله تبلت ها، کامپیوترها، نقاط اتصال بی سیم، پرینتر ها، چاپگرها و سرورهای  متصل به یک شبکه داخل یک ساختمان، دیتاسنتر، موسسه ویا یک سازمان را به هم متصل می کنند. یک سوئیچ های سیسکو (کلید تعویض) این قابلیت را به دستگاه های متصل می دهد تا با یکدیگر تبادل اطلاعات داشته باشند و گفت و گو داشته باشند. این کلید های حیاتی و بنیادی توسط شرکت های مختلفی تولید می شوند که یکی از معروف ترین آن ها شرکت سیسکو است. تعویض کننده های آنان به سوئیچ های سیسکو مشهور هستند.  

قابلیت سوییچ ها

این کلیدهای کاربردی و بنیادی قابلیت های مختلفی دارند، این قابلیت ها عبارت اند از:

سوئیچ های سیسکو در لایه دو  (Layer 2)مدل OSI کار می کنند، برخلاف هاب ها که در لایه یک(Layer 1)  کار می کنند. 

سوئیچ های سیسکو ها فریم های اترنت   (Ethernet frames)را تعویض می کنند.

آدرس IP را دریافت نمی کنند. آن ها تنها آدرس MAC را دریافت و پردازش می کنند.

تمام اطلاعات MAC Address و پورتال آن ها را ذخیره میکنند. (این جدول داده bridge   forwarding table  یا CAM نام دارد.)

آنها ترافیک را تنها به مقصد ارسال می کنند. این عمل پهنای باند را حفظ می کند.

هر دستگاه متصل به سوییچ از پهنای کامل باند پورتال برخوردار است. این عمل تداخل را برطرف می سازد.

انواع سوییچ  

سوییچ مدیریت شده  

سوییچ مدیریت نشده

سوئیچ های (کلیدهای تعویض) مدیریت نشده

سوئیچ های سیسکو (کلیدهای تعویض) مدیریت نشده  طراحی شده اند تا بتوان به آسانی و بدون نیاز به رمز عبور به آنها متصل شد. این طراحی بیشتر مورد استفاده اتصالات اینترنتی ساده و مبتدی بوده از جمله اتصالات اینترنتی خانگی یا مکان هایی که نیاز به چند اتصال همزمان دارند مانند اتاق های کنفرانس، آزمایشگاه ها، کافی شاپ ها و میز کارها. این سوئیچ های سیسکو چهار تا هشت پورتال (محل اتصال سیم یا دستگاه) داشته و بسیار ارزان هستند. اصطلاحا به این سوئیچ های سیسکو  می گویند سوئیچ های سیسکو نادان، به علت کاربرد و قابلیت های بسیار کم انها.

سوئیچ های (کلید های تعویض) مدیریت شده

سوئیچ های سیسکو (کلیدهای تعویض) مدیریت شده از امنیت و قابلیت های بیشتری برخوردارند. این سوئیچ های سیسکو مورد استقبال شرکت ها می باشند. از قابلیت های آن ها تعویض هوشمندانه ترافیک مصرف، اشکال یابی و برطرف کردن مشکل اتصال، امنیت شبکه و Duplex می باشد. شما می توانید تنظیمات دلخواه و مورد نظر خود را اعمال نمایید. با این دسترسی ها شما یک شبکه قدرتمندتر با امنیت بالاتر برای خود و دستگاه های متصل به شبکه فراهم می کنید. 

نمایی از سوئیچ سیسکو مدیریت شده

 

هاب ها و سوییچ ها

هاب ها یک شبکه اتصال مرکزی برای دستگاه های محلی یا LAN هستند. اما محدودیت هایی شامل هاب ها می شود، هرچه کاربران متصل به شبکه افزایش یابند، سرعت شبکه پایین تر آمده و در نتیجه اطلاعات دیرتر به مقصد می رسند. سوئیچ های سیسکو گوناگون با اتصال چند دستگاه و شبکه به هم  با محدودیت های هاب ها را برطرف می کنند. سوئیچ های سیسکو معمولا با اتصال به روتر چند دستگاه را به اینترنت متصل می کنند.

روتر چیست؟ و چگونه در یک شبکه کار می کند؟

سوئیچ های سیسکو این امکان را به دستگاه های متصل به شبکه می دهند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند در حالی که روتر ها امکان ارتباط شبکه های مخالف را به هم می دهند.  

    شکل بالا تفاوت روتر با سوئیچ را به تصویر می کشد.

شیوه کارکرد سوئیچ های سیسکو

شیوه کارکرد سوئیچ های سیسکو بنا بر شیوه روت کردن (نحوه اتصال شبکه ها ی مختلف به هم) آن هاست.

از آنجایی که سوئیچ های سیسکو چند لایه قابلیت مسیریابی را دارند و در واقع شامل فرآیند مسیریابی هستند، بررسی این مفاهیم ضروری است.

شیوه های ارسال بسته سوییچ ها

سوئیچینگ فرایند

از کندترین روش ها برای ارسال بسته اطلاعات است زیرا روتر باید با استفاده از نرم افزار آن را بازنویسی کرده و ارسال نماید. بازنویسی اطلاعات با استفاده از هسته ها صورت می گیرد که سرعت پردازش، بازنویسی و ارسال را به طور قابل توجهی پایین می آورد.

سوئیچینگ سریع

روش دوم، سوئیچینگ سریع، روشی سریعتر است که به وسیله آن اولین بسته در یک جریان توسط یک پردازنده مسیر با استفاده از نرم افزار، مسیریابی و بازنویسی می شود و سپس هر بسته بعدی توسط سخت افزار مدیریت می شود.

Cisco Express Forwarding (CEF)

روش CEF از حمل و نقل سخت افزاری برای اکثر جریان های ترافیکی رایج استفاده می کند، تنها چند استثنا. اگر از CEF استفاده می‌کنید، پردازنده مسیر چرخه‌های خود را بیشتر برای کارهای دیگر صرف می‌کند.

     طراحی و عملکرد نوعی از سوئیچ های سیسکو بر حسب شیوه سوم (CEF) صورت می گیرد

چگونه یک شبکه با روتر و سوییچ ایجاد کنیم؟

حال که با روت، انواع سوئیچ های سیسکو و نحوه کارکرد آنها آشنا شدید این سوال پیش می ای که چگونه یک شبکه با استفاده از سوئیچ های سیسکو و روتر ایجاد کنیم؟

نصب یک سوئیچ سیسکو مدیریت شده، سوییچ مدیریت نشده و انواع سوئیچ های سیسکو دیگر نه تنها تفاوت های سایبری دارند بلکه نیاز به امکانات و وسایل متفاوتی نیز هست. اما ساده ترین روش راه اندازی یک شبکه پورتال های مختلف است تا بتوان روتر را به آن وصل کرد. در مرحله بعدی سوئیچ های سیسکو شبکه شما توسط یکی از این پرتال ها به روتر وصل می شود. دستگاه های شما مانند لب تاپ، کامپیوتر، پرینتر و فکس می توانند با سیم به سوئیچ های سیسکو متصل شوند. عموما توصیه می شود قبل از نصب یا خرید هرگونه وسایل مورد نیاز با اپراتور شرکت مشورت نموده تا تنظیمات دلخواه شما  برای شما ایجاد شوند.