ورود به پشتیبانی نرم افزار

ورود به پشتیبانی میزبانی


معرفی و آشنایی با نرم افزار vmware

معرفی و آشنایی با نرم افزار vmware

نرم افزار vmwareیا به صورت دقیق تر نرم افزار wmware work stationیکی از محصولات کمپانی VMwareمی‌باشد. کمپانی VMwareدر سال ۱۹۹۸ تاسیس شد و مقر آن در ایالت کالیفرنیا ایالات متحده آمریکا می‌باشد. تخصص این کمپانی در ارائه پلتفرم های مجازی سازی زیرساخت ITبوده و جایگزینی برای میزبان های اختصاصی می‌باشد. این کمپانی دارای محصولات متعددی می‌باشد اما در این مقاله تمرکز ما بر روی vmware workstation  می‌باشد.

نرم افزار vmwareیک نرم افزار ماشین مجازی طراحی شده برای کامپیوتر های x86و x64می‌باشد که به آن ها اجازه اجرا چندین سیستم عامل مانند ویندوز لینوکس و غیره را به صورت همزمان می‌دهد. از جمله نکات مثبت نرم افزارvmware می‌توان به سازگاری آن با انواع سخت افزار های موجود مانند دیسک های سخت، دستگاه های USBو سی دی رام ها اشاره کرد. تمامی درایور های این دستگاه ها توسط ماشین میزبان نصب می‌گردند. لازم به ذکر است که هر دو نسخه سرور و مشتری سیستم عامل های ذکر شده توسط نرم افزار vmwareپشتیبانی می‌گردد. در ادامه به بررسی چندین مورد از استفاده های نرم افزار vmwareخواهیم پرداخت.

لوگو کمپانی vmware

نرم افزار vmware: یادگیری مدیریت سرور و توسعه وب

امروزه یادگیری و توسعه وب یکی از مهمترین موضوعات دنیای فناوری می‌باشد. این امر مانند هر کار دیگری اما با مشکلات خودش گریبانگیر است. از جمله این مشکلات می‌توان به کرش ها و ایراداتی که ممکن است در حین یادگیری به سیستم کاربر وارد شود اشاره کرد. به همین دلیل استفاده از نرم افزار vmwareاین امکان را به کاربر می‌دهد که در فضای امنی و بدون نگرانی از خراب شدن سیستم خود، در یک محیط جدا با یک ماشین مجازی به یادگیری و توسعه وب پرداخته و نرم افزار های خود را ویرایش کنند.

نرم افزار vmware: امتحان کردن سیستم عامل و برنامه های جدید

نرم افزار vmwareیکی از بهترین ابزار های موجود برای امتحان کردن یک سیستم عامل جدید بر روی لپ تاپ شما می‌باشد. ممکن است شما مایل به امتحان ویژگی های جدید سیستم عامل جدید مایکروسافت یعنی ویندوز ۱۱ باشید اما آمادگی نصب آن بر روی سیستم خود را نداشته باشید. شاید شما نیاز به امتحان کردن یک برنامه تحت سیستم عامل لینوکس برای کار خود باشید اما نیازی به نصب دائم این سیستم عامل بر روی لپتاپ خود نداشته باشید. در چنین شرایطی نرم افزار vmwareبهترین گزینه می‌باشد چرا که به شما این اجازه را می‌دهد تا تمامی این کار ها را بدون نیاز به نصب سیستم عامل انجام دهید.

نرم افزار vmware: بهترین همراه برای مدیران IT

یکی از ترسناک ترین سناریو های ممکن برای هر مدیر ITانتشار یک برنامه جدید، امتحان کردن تغییرات عمده و یا سناریو هایی با کانسپت های احتمالی نیست. همچنین در برخی از شرکت ها برخی از نرم افزار ها بر روی سیستم های بسیار قدیمی و سیستم عامل های تاریخ مصرف گذشته اجرا می‌شوند که تغییر هر بخشی از آن ممکن است به از دست رفتن کل داده ها شود. برای مثال ممکن است یک برنامه تنها بر روی سیستم عامل XPمایکروسافت اجرا گردد اما تمامی کامپیوتر های آن شرکت به سیستم عامل ویندوز ۱۰ مجهز شده باشند.

با استفاده از نرم افزار vmwareشما قادر خواهید بود که ابتدا به تست و تایید این تغییرات بر روی سیستم های قدیمی پیش از ارائه رسمی آن بکنید. همچنین هنگام توسعه یک برنامه جدید، استفاده از نرم افزار vmwareراهی آسان برای نمایش ویژگی های جدید آن به هیئت مدیره شرکت می‌‌باشد. در این صورت شما می‌توانید پس از گرفتن تایید و یا اعمال پیشنهادات ارائه شده توسط آن ها به انتشار رسمی آن نرم افزار بر روی سیستم های آن شرکت بپردازید.

تصویر نرم افزارvmware

انجام دمو برای محصولات

با استفاده از نرم افزار vmwareمهندسین نرم افزار قادر خواهند بود تا سوار هواپیما شده و همزمان دمو محصولات خود را برای مشتریان احتمالی خود انجام دهند. ممکن است بپرسید چگونه یک مهندس نرم افزار قادر است یک برنامه تحت وب را که قرار است هم برای کاربر، هم سرور و هم یک دیتابیس اجرا شود را تنها با استفاده از لپ تاپ خود به نمایش بگذارد؟

پاسخ این سوال نرم افزار vmwareمی‌باشد. وی قادر است با اجرا چندین workstaionتمامی سیستم عامل ها و سناریو های مختلف خود را پایه ریزی کرده و تمامی تغییرات مورد نظرش را اعمال نماید. او به راحتی می‌تواند دمو برنامه خود را بر روی تمامی این سیستم ها برای مشتریان مربوطه اجرا کرده و ارتباط و کارکرد آن را به نمایش بگذارد.

توسعه نرم افزار

اگر شما یک توسعه دهنده نرم افزار هستید، برای شما توانایی تست کردن برنامه تان بر روی پلتفرم های مختلف از اهمیت ویژه ای برخوردار است. شما نمی‌توانید برنامه خود را برای سیستم عامل ویندوز توسعه داده و نسخه لینوکس آن را بدون تست کردن به بازار منتشر کنید. این بهانه که این برنامه روی سیستم عامل ویندوز من به راحتی و بدون مشکل اجرا شد قابل قبول نیست. به همین جهت نرم افزار vmwareبه توسعه دهندگان نرم افزار این قابلیت را می‌دهد که بتوانند برنامه نوشته شده خود را بر روی سیستم عامل مختلف تست نمایند.

آن ها با استفاده از نرم افزار vmwareقادر خواهند بود که نحوه عملکرد آن را در سیستم عامل مختلف بررسی کرده و در صورت وجود ایراد و ناسازگاری با سرویس و برنامه های دیگر آن سیستم عامل در صدد رفع آن برآیند. به زبان ساده نرم افزار vmwareبه توسعه دهندگان امکان داشتن یک محیط آزمایشگاهی بینهایت را می‌دهد تا بتوانند باگ های احتمالی نرم افزار خود را شناسایی کرده و پیش از انتشار رسمی آن در صدد رفع آن برآیند.

نمونه ای از نرم افزار های شرکت VMware

سخن آخر

تمامی موارد گفته شده تنها بخشی از قابلیت های نرم افزار vmwareبود. این نرم افزار در کنار باقی محصولات شرکت VMwareدنیای از احتمالات را پیش روی کاربران و مدیران قرار می‌دهد تا بتوانند بسته به نیاز خود در محیطی امن و بدون احتمال خرابکاری به تست و توسعه ویژگی ها و برنامه های جدید بپردازند. لازم به ذکر است که اگر از کاربران سیستم عامل مک می‌باشید نیز کمپانی مذکور شما را فراموش نکرده است. برنامه vmware fusionمخصوص این سیستم عامل طراحی شده تا بتوانید از ویژگی های ماشین مجازی در مکبوک های خود لذت ببرید.