ورود به پشتیبانی نرم افزار

ورود به پشتیبانی میزبانی


CSS3 چیست و چرا باید از آن در طراحی سایت استفاده کنیم؟

CSS3 چیست و چرا باید از آن در طراحی سایت استفاده کنیم؟

CSS و طراحی سایت، سرعت بیشتر نمایش محتوا با معرفی ماژول‌ها

CSS یا Cascading Style Sheets که در منابع مختلف ایرانی به برگه‌های آبشاری ترجمه شده است، زبانی است که برای سازماندهی استایل و شیوه نمایش صفحات وب مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عبارت دیگر در طراحی سایت، CSS ویژگی‌های بسیاری برای HTML فراهم می‌کند و به کمک آن می‌توان رنگ متن، فونت، فاصله میان پاراگراف، رنگ صفحات، اندازه ستون، چیدمان و بسیاری موارد دیگر را کنترل کرد. به دلیل همین قدرت CSS، استفاده از ویژگی‌های (attributes) HTML در حال منسوخ شدن هستند و کاربرد خود را از دست می‌دهند.

اما درباره CSS3 باید گفت که نسخه سوم، آخرین نسخه این زبان برنامه‌نویسی است؛ مزیتی که این نسخه نسبت به نسخه‌ قبلی دارد، معرفی ماژول‌ها (modules) است که باعث می‌شود سرعت ارائه و نمایش محتوا افزایش یابد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ویژگی‌های 3CSS با ما همراه باشید.

ویژگی‌های CSS3 و نکات جدید آن

در طراحی سایت، نمایش محتوا به شکلی عالی یکی از عوامل رشد وب‌سایت است، چون کاربران بعد از زمان مناسب برای بارگذاری وب‌سایت که همان دو ثانیه است، فقط دو ثانیه دیگر وقت می‌گذارند و شکلی کلی وب‌سایت را نگاه کنند که در صورت رضایت از ظاهر آن، وب‌سایت را ترک نمی‌کنند. به دلیل همین ویژگی‌ها است که CSS تلاش کرده است تا در نسخه سوم، ابداعات زیادی را انجام دهد. مواردی که در زیر آمده‌اند ویژگی‌های CSS3 می‌باشند.

1.     Multi-Column Layout یا طراحی چند ستونه

این گزینه باعث می‌شود که طراحان بتوانند به سادگی محتوای خود را در چندین ستون و با گزینه‌هایی مانند تعداد ستون‌ها، فاصله بین ستون‌ها و همچنین عرض ستون‌ها نمایش دهند.

2.     اضافه ویژگی‌های جدید به Paged Media

اکنون امکان قرار دادن شماره صفحه، header و footer و همچنین ویژگی‌های دیگری مانند چاپ ارجاعات درون صفحه به Paged Media اضافه شده است. ویژگی Paged Media ارائه محتوا به منظور چاپ در رسانه‌های دیگر را کنترل می‌کند.

3.     Kerning و positioning drop-caps

positioning drop-caps به معنی حروف بزرگ تزئینی در اول پاراگراف و Kerning به معنی تنظیم فاصله بین کاراکترها برای دستیابی به جلوه بصری زیباتر می‌باشد. ویژگی‌هایی که باعث می‌شوند، دست طراحان برای جذب کاربران بازتر شود.

ویژگی positioning drop-caps

 

4.     طرح و Effect های جدید برای Layout و Text

برای طراحی سایت و با استفاده از جدیدترین نسخه CSS، علاوه بر ویژگی‌های گفته شده در بالا، می‌توانیم حالت چینش متن، فضای خالی سند و استایل و شیوه فاصله‌گذاری در متن را تغییر دهیم و تقریبا امکان ایجاد تغییرات به صورت گسترده‌ در همه چیز وجود دارد.

5.     Selectors یا انتخابگرها

اما شاید مهمترین ویژگی CSS3، انتخابگرها باشند که باعث می‌شوند طراحان وب، سطوح را به صورت دقیق‌تر برای اضافه کردن جزئیات بیشتر انتخاب کنند. علاوه بر این Selector ها برای استایل دادن به checkbox ها و radio button ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. از انتخابگرها به عنوان شبه کلاس‌های ساختاری (structural pseudo-classes) که برای تطبیق مقادیر دقیق‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند یاد می‌شود.

ویژگی Selector  و هدف آن در CSS

 

مزایای استفاده از CSS3

اگر هنوز هم حتی با وجود ویژگی‌های گفته شده در استفاده از CSS برای انجام طراحی سایت تردید دارید، مزایای نسخه سوم CSS در زیر آمده است.

1.     اولین مورد این است که CSS3 یک موقعیت منسجم و دقیق از عناصر هدایت پذیر (navigable elements) را ارائه می‌دهد و حتی جزئیات آنها نیز تغییر پذیر است.

2.     هنگام استفاده از CSS تغییر استایل صفحه آسان است و فقط کافی است که در فایل لینک شده تغییرات را اعمال کنیم.

3.     گرافیک در جدیدترین نسخه CSS پیشرفت زیادی داشته است و باعث می‌شود طراحی سایت جذاب در کمترین زمان ممکن انجام شود.

4.     برای نمایش ویدیوهای آنلاین دیگر به افزونه‌های شخص ثالث نیاز نداریم.

5.     و اما مورد آخر که بسیار مهم است، مقرون به صرفه بودن و سرعت بالا در نمایش محتوا و همچنین پشتیبانی اکثر مرورگرها از فرمت آن است.

پس به صورت خلاصه باید بیان کرد که CSS3 به همان سمتی حرکت می‌کند که کاربران و طراحان انتظار دارند؛ ارائه گرافیک و ویژگی‌های جدید و بالا بردن سرعت نمایش محتوا که پاسخ ما برای چرایی استفاده از آن است. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.