ورود به پشتیبانی نرم افزار

ورود به پشتیبانی میزبانی


تایپوگرافی چیست و چه کاربردی در طراحی سایت دارد؟

تایپوگرافی چیست و چه کاربردی در طراحی سایت دارد؟

در معرفی تایپوگرافی می توان گفت؛ که تایپوگرافی هنری است؛ که در آن از طریق تغییر در عناصر یک نوشته مثل شکل، اندازه، فاصله حروف و فاصله ی بین خطوط و پاراگراف ها، نوشته به یک زبان تصویری تبدیل می شود؛ این نوشته، نظر خواننده را به خود جلب می کند و معنا را علاوه بر متن از طریق تصویر به خواننده منتقل می کند. این خصوصیات باعث می شود؛ که طراحان سایت، برای اینکه اهداف و احساسات خود را به بازدیدکننده انتقال دهند، از این هنر استفاده نمایند.

تایپوگرافی، نوشته های سایت را برای خواننده زیبا و جذاب می کند؛ طوری که فرد به ادامه خواندن مطالب آن تشویق می شود. استفاده از هنر تایپوگرافی در سایت ها، باعث می شود؛ که آن برند و نام تجاری، بهتر و زودتر شناخته شود. این هنر، همچنین به خواننده کمک می کند؛ که ارتباط خوبی با متن پیدا کند و مفاهیم آن را بهتر هضم کند.

مراحل تایپوگرافی در طراحی سایت

اولین مرحله تایپوگرافی در طراحی یک سایت، این است؛ که اهداف سایت، مشخص شود. برای مثال فضای سایت دوستانه باشد و یا سایت یک فضای رسمی داشته باشد. مرحله بعد انتخاب فونت است. فونتی که انتخاب می شود؛ باید با لحن نوشته هماهنگی داشته باشد. می توان برای انجام این مرحله از جاهای دیگر ایده گرفت. بعد از انتخاب یک قلم مناسب، لازم است که آن را مورد آزمایش قرار داد. تا از کارآمد بودن آن مطمئن شد.

اصول تایپوگرافی در طراحی سایت

استفاده از فونت های خوانا و استاندارد، یکی از این اصول است. همچنین فونت هایی که در یک نوشته استفاده می شوند؛ باید از نظر سبک و اندازه با هم هماهنگ باشند؛ عدم هماهنگی فونت ها، نه تنها اثر مثبت ندارد بلکه باعث می شود؛ که نوشته به هم ریخته و غیر حرفه ای به نظر برسد. فاصله ی بین خط های نوشته، نیز باید رعایت شود. یکی از اصول مهم دیگر، استفاده از رنگ ها است.

برای مثال نباید در یک نوشته از رنگ های قرمز و سبز استفاده شود؛ زیرا برخی افراد به دلیل مشکلات بینایی، قادر به خواندن مطلبی با این رنگ ها نیستند. باید از رنگ هایی استفاده شود؛ که علاوه بر جذب مخاطب، نوشته را نیز خواناتر کنند. بهتر است از ایجاد حالت چشمک زن برای نوشته، کمتر استفاده شود؛ زیرا این حالت ممکن است تمرکز، برخی از خوانندگان را برهم بزند و باعث حواس پرتی آن ها شود. برای این که مخاطب جذب سایت شود؛ باید از تایپوگرافی به روش اصولی و درست استفاده شود؛ زیرا در صورت استفاده نادرست نتیجه ای معکوس و منفی در پی خواهد داشت.

تایپوگرافی

فواید تایپوگرافی در طراحی سایت

این روزها بین کسب و کارها رقابت تنگاتنگ و نزدیکی وجود دارند؛ و هر کدام سعی می کنند که برند خود را بهتر معرفی نموده و بین مردم، زودتر شناخته شوند. تایپوگرافی، یک ابزار مناسب و کارا است؛ که به این افراد کمک کند، برجسته تر شوند و مخاطبان بیشتری را به سمت خود جذب کنند. این ابزار همچنین، باعث اعتبار بخشی برند، می شود. در واقع تایپوگرافی، یکی از اجزا بسیار مهم در طراحی سایت محسوب می شود و باعث انتقال معنی و مفهوم به بازدیدکنندگان سایت می شود. و از طریق آن می توان کیفیت متن و نوشته ها را ارتقا بخشید.

نوشته ای که هنر تایپوگرافی در آن به کار نرفته است؛ بی روح و یکنواخت به نظر می رسد؛ در نتیجه خواننده برای ادامه خواندن آن میل و رغبت پیدا نمی کند. این هنر این روزها، تقریبا همه جا به چشم می خورد. روی تابلوهای تبلیغاتی، روی دستگاه ها و جعبه ی آن ها، فضای مجازی و بسیاری از جاهای دیگر این هنر دیده می شود. باید توجه داشت که این هنر، با خوشنویسی تفاوت دارد. و نباید با خوشنویسی اشتباه گرفته شود.

تایپوگرافی