ورود به پشتیبانی نرم افزار

ورود به پشتیبانی میزبانی


تفاوت و کاربرد ux و ui در طراحی سایت چیست؟

تفاوت و کاربرد ux و ui در طراحی سایت چیست؟

ux یا طراحی تجربه ی کاربری مخفف عبارت User Experience و ui یا طراحی رابط کاربری مخفف عبارت User Interface Design است. این دو عبارت از مهم ترین اصطلاحاتی هستند که در طراحی سایت و شکل گیری آن نقش مهم و ویژه ای را ایفا می کنند که لازم است در کنار اصول و قواعد برنامه نویسی به آن ها توجه شود.

 زمانی که سایتی طراحی می گردد و محتوا بر روی آن بارگذاری می گردد، بازدیدکنندگان با تحلیل و بررسی صفحه ی موردنظر به این نتیجه می رسند که آن سایت برای آن ها مفید و جذاب بوده است یا خیر.

 

مراحل طراحی سایت

طراحی سایت مراحل مختلفی دارد، اولین چیزی که کاربر بعد از ورود به سایت مشاهده می کند مواردی مانند تصاویر و الگوهای طراحی شده، محصولات، اخبار روز و اسلایدرها هستند که این بخش با کدنویسی تفاوت زیادی دارد ولی خیلی از افراد این دو بخش را یکی می دانند در صورتی که مکمل یکدیگر هستند. در واقع برای طراحی این بخش ها از اصطلاحات تخصصی ux و ui استفاده می گردد و کسانی که به طور تخصصی در زمینه ی گرافیک تخصص دارند از آن ها در طراحی سایت استفاده می کنند.

مقایسه ux و ui در طراحی سایت

همان طور که گفته می شود طراحی سایت فقط از طریق کدنویسی انجام نمی شود بلکه نیاز به طراحی دارد. بخش های کدنویسی و طراحی به یکدیگر وابسته هستند و در صورت اخلال در هریک از بخش ها، امکان دارد کاربران تمایلی برای مشاهده و مطالعه سایت نداشته باشند.

 

مقایسه ux و ui در طراحی سایت

 Ux تجربه و احساس کاربر در زمان مشاهده ی صفحه ی وب سایت شما است. به عنوان مثال کاربر محصولی را از سایت شما سفارش داده است و آن را سریع تحویل می گیرد ما اکنون شاهد تاثیر تجربه ی کاربری هستیم و با رابط کاربری تفاوت دارد و به بخشی از طراحی و نقاشی آن صفحه مربوط می شود.

با بررسی فاکتورهای رابط کاربری می توان میزان بازدید صفحات را بسنجیم به عنوان مثال صفحه اصلی سایت معمولا تعداد بازدید بیشتری را به خود اختصاص می دهد که می توان با بهبود گرافیک آن ماندگاری کاربران را در سایت افزایش دهیم و آن ها را برای مشاهده صفحات دیگر سایت تشویق کنیم.

در بخش ux یا طراحی تجربه کاربری به عواطف و پاسخ های روانی کاربران پاسخ داده می شود تا محیطی جذاب و زیبا ایجاد گردد و آن ها احساس رضایت بیشتری داشته باشند به عبارتی دیگر اگر شما بتوانید در زمان طراحی سایت احساسات کاربران را با خود درگیر کنید توانسته اید بهترین طراحی را داشته باشید. پیشنهاد می گردد از طرح های ساده و عمومی که اکثر کاربران آن را می پسندند استفاده کنید و بهتر است قبل از شروع به کار از کاربران خود نظر بخواهید تا با توجه به سلیقه ی آن ها طراحی مناسبی داشته باشید و رضایت آن ها را فراهم کرده باشید.

مقایسه ux و ui

 

توجه به ux و ui در زمان طراحی سایت بسیار حائز اهمیت می باشد. به عنوان مثال نمای ظاهری سایت شامل منوها، رنگ بندی ها، سرعت و ... از عوامل تاثیرگذار ui هستند. رابطه ای که کاربر یک فروشگاه اینترنتی با چشم های خود با آن ارتباط برقرار می کند و احساسات او را درگیر می کند جز بخشی از طراحی سایت می باشد. رنگ بندی و فونت نیز بسیار مهم هستند به گونه ای که باید رنگ بندی و محتوا تناسب و هماهنگی خوبی با هم داشته باشند. استفاده از رنگ های کاربرپسند، رعایت استانداردها، استفاده درست از تایپوگرافی، به کارگیری تصاویر متنی، استفاده از المان های ساده و... از جمله نکاتی هستند که باید در هر دو زمینه ی ui و ux مورد توجه قرار گیرند.