ورود به پشتیبانی نرم افزار

ورود به پشتیبانی میزبانی


 

CDN چیست و چرا باید از آن استفاده کنید؟

CDN چیست و چرا باید از آن استفاده کنید؟

CDNروشی برای ارائه محتوا از سایت یا برنامه تلفن همراه است که بهافرادی که در نقاط دور قرار گرفته‌اند با سرعت و کارایی بیشتری محتوا را ارائه دهد. در واقع سی دی ان یک شبکه بر اساس موقعیت جغرافیایی است که کاربر به نزدیک‌ترین سرور برای دریافت اطلاعات متصل می‌شود.

CDNچیست و چرا باید از آن استفاده کنید؟

اکثر وب‌سایت‌ها و برنامه‌هایی که مردم هر روز با آن‌ها در تعامل هستند، از یک مکان فیزیکی به نام سرور خارج می‌شوند، در حقیقت محتوای سایت‌ها یا برنامه‌ها (مانند تصاویر، متن و ویدیو) از طریق سیم های شبکه در اینترنت قرار میگیرند تا به دست کاربر نهایی برسند. سرعت انتقال داده در شبکه جهانی اینترنت بسیار بالا است. با این حال تأخیر زیادی برای ارسال اطلاعات وجود دارد.دلیل آن دور بودن سرور ها از کاربر نهایی است.

به عنوان مثال اگر سرورهای یک وب سایت در شهر نیویورک مستقر باشند، مردم در بوستون سریعتر از مردم لندن یا توکیو محتوا را دریافت خواهند کرد. هرچه مشتریان و کاربران از مرکز داده و سرور سایت شرکت دورتر باشند، وب سایت یا برنامه، کندتر برای کاربر اجرا می‌شود. این کار باعث می‌شود که یک تجربه کاربری نامناسب و خسته‌کننده برای کاربر ایجاد شود.

طبق گزارشLoadStorm از تجربه کاربران با سایت‌های کند موارد زیر به دست آمده است:

 • حدود 25 درصد از کاربران وب سایتی را که بیش از چهار ثانیه طول می‌کشد تا بارگذاری شود را رها می‌کنند. از نظر آن‌ها این سایت کند است!
 • حدود 74 درصد از کاربران سایت ها را که با موبایل آن را بارگذاری می‌کنند، اگر سرعت لود یک سایت بیشتر از ۵ثانیه طول بکشد آن سایت را رها می‌کنند.
 • حدود 46 درصد از کاربران هیچ وقت به یک سایت با عملکرد ضعیف و سرعت پایین برنمی‌گردند.

این مشکل را می‌توان به راحتی با یک شبکه تحویل محتوا یا همان(CDN) برطرف کرد.

CDNها چگونه کار می‌کنند؟

برای جلوگیری از نارضایتی در کاربران، شبکهCDN، محتواها را از نزدیک‌ترین سرور دانلود کرده (کش می‌کند) و سپس محتوا را به کاربر ارائه می‌دهد. کاربر نیز همواره به نزدیک‌ترین سی دی ان به‌موقعیت جغرافیایی خود وصل می‌شود تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن اطلاعات و محتوا را دریافت کند. این ساده‌ترین توضیحی است که برای این شبکه می‌توان به کار برد.  

روال کارCDNبه صورت زیر است:

 مرحله شماره 1

برای کاهش تأخیر در ارسال محتوا برای کاربران نزدیک، یکCDNباید یک سرور ذخیره محتوا (همان کش سرور) را نزدیک به خود داشته باشد متأسفانه وجود یک کش نزدیک برای هر کاربر اینترنتی امکان پذیر نیست. در عوض، شرکت‌های ارائه دهنده محتوا کش ها را در سرویس‌هایی به نامPoP ها سازماندهی می‌کنند. اینpop ها را در مناطق جغرافیایی بزرگ (اروپا، ایالات متحده، آسیا و غیره) توزیع و در مناطق پرجمعیت قرار گرفته‌اند.

مرحله شماره 2

در این مرحله، با توجه به درخواست یک کاربر برای دریافت یک محتوا، یکCDNباید کاربر را به نزدیک‌ترین ارائه دهنده سرویسPOP در آن منطقه جغرافیایی کند. این کار با استفاده از روشی به نامGeoIP  انجام  می شود.GeoIP را می‌توان به عنوان یک جدول جستجوی بزرگ در نظر گرفت که آدرس‌هایIP کاربران را به مناطق جغرافیایی (کشور، شهر و غیره) تقسیم می‌کند. هنگامی‌که یک درخواست محتوا از طرف کاربر ارسال می‌شود یکCDNبه جدولGeoIP مراجعه کرده وبر اساسIP کاربر آن را به سمت نزدیک‌ترین کش سرورموجود هدایت می‌کند.

 ذخیره محتوا در یکCDNبه چه صورت انجام می‌شود؟

شما می‌توانید محتوای خود را در یکCDNکش (ذخیره به صورت موقت) کنید تا کاربران نهایی شما بسیار سریعتر به آن دست پیدا کنند. در این حالت نیازی نیست که کاربر از سرور اصلی سایت شما محتوا را دریافت کند بلکه از نزدیک‌ترین سرورسی دی ان، محتوای کش شده برای کاربر ارسال می‌شود. در نتیجه تأخیری در ارسال محتوا رخ نمی‌دهد.

در واقع اگر ازCDNاستفاده می‌کنید، به این معنی است که کاربری سعی می‌کند به محتوای سایت شما دسترسی پیدا کرده و از آن استفاده کند اما دیگر نیازی نیست که درخواست کاربر را از طریق سرور اصلی که در یک کشور دیگر است پاسخ دهید. این ارسال درخواست و دریافت پیام در اینترنت ممکن است طولانی شود. برای ویدئوهای آنلاین و حتی بازی‌های آنلاین این مسئله بسیار مهم است.

باید این نکته را مدنظر قرار دهید که اطلاعات ثبت شده در سرورهای سی دی ان موقتی است، یعنیسی دی انها محتوا را به طور مداوم پاک می‌کنند (حذف و به‌روز می‌کنند)، به طوری که جدیدترین و مرتبط‌ترین محتوا ارائه می‌شود.  

 چه کسی می‌تواند از استفاده ازCDNسود ببرد؟

طراحان وب سایت یا برنامه تلفن همراه دارد و این سایت یا برنامه تلفن همراه احتمالاً توسط بیش از یک کاربر درخواست می‌شود( درخواست‌ها باید به صورت هم‌زمان باشد)، می‌تواند ازCDNبهره‌مند شود. این سرویس به ویژه برای وب‌سایت‌های بزرگ و پیچیده با کاربران پراکنده در سراسر جهان و وب سایت‌ها یا برنامه‌های تلفن همراه با محتوای پویا بسیار مفید است.

برخی از مزایایی کهCDNها می‌توانند وب سایت شما ارائه دهند عبارت‌اند از:

 • زمان بارگذاری سریعتر برای کاربران وب و تلفن همراه
 • در زمان‌هایی که ترافیک سایت سنگین است، بسیار مفید بوده و ترافیک سایت را روی چندین سرور تقسیم می‌کند.
 • خطر افزایش ترافیک در سرور اصلی را به حداقل رسانده و ثبات سایت را تضمین می‌کند
 • کاهش هزینه‌های زیرساخت به دلیل تخلیه ترافیک (بار کمتر در مبدأ)
 • عملکرد بهتر سایت

 

چرا باید ازCDNاستفاده کنیم؟

CDNها همچنین مزایای خاص بسیاری را برای انواع مختلف مشاغل و سازمان‌ها ارائه می‌دهند، مانند:

 • تجارت الکترونیک

در واقعCDNبه سایت‌های تجارت الکترونیک کمک زیادی می‌کند، در زمان‌هایی که ترافیک سنگین روی سایت است، مانند جمعه سیاه، تعطیلات و دیگر برنامه‌های مناسبتی، سایت و محتوا را با سرعت بالا به کاربر نمایش می دهد.

 • سایت‌های دولتی

وب‌سایت‌های بزرگ و پر محتوا می‌توانند با استفاده ازسی دی اناطلاعات حیاتی را با سرعت بالاتر به شهروندان ارائه دهند؛ مانند سایت‌های ثبت نام کنکور، ثبت نام بورس و غیره

 • سایت‌های دارایی، مالی، سرمایه گذاری

استفاده ازCDNها زیرساخت سریع، ایمن و قابل اعتمادی را برای مؤسسات بانکی فراهم می‌کنند تا داده‌های حساس را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به مصرف کنندگان و تحلیلگران تحویل دهند.

 • سایت‌های رسانه / انتشارات

وب‌سایت‌های رسانه‌ای باید اطلاعات را به‌موقع و به‌روز ارائه دهند، CDNمی‌تواند به شرکت‌های رسانه‌ای کمک کند تا عناوین و صفحات اصلی اخبار را به هنگام باز شدن سایت به صورت لحظه‌ای بروز کرده و خیلی سریع داده‌های قدیمی را حذف کنند.

 • برنامه‌های موبایل

استفاده ازCDNبرای محتوای پویا در برنامه‌های تلفن همراه بسیار مفید است. برنامه‌های موبایل که محتوای پویا و لحظه را نمایش می‌دهند مانند برنامه‌های مسابقات آنلاین و غیره می‌توانند با استفاده از این سرویس زمان بارگذاری را کاهش داده و پاسخگویی را افزایش دهند.

 • سرویس‌های بازی آنلاین

با استفاده از این سرویس، افراد می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن به نزدیک‌ترین سرور بازی متصل شده و به‌ راحتی و با سرعت بالا بازی‌های آنلاین خود را به کمترین تأخیر انجام دهند.